אאא

אתמול התפרסמה באחד האתרים הכלכלים כתבה אודות בוררות שהתקיימה ברבנות קריית אונו, כאשר הסיפור הוא משקיע חרדי אשר השקיע אצל איש עסקים חרדי  אשר הציג את עצמו כבעל קרקעות חקלאיות בפאתי העיר בראשוב שברומניה אשר יופשרו לבניה, המשקיע חתם על זכרון דברים מול איש העסקים שבמסגרתו רכש 70 דונם קרקע תמורת 385,000$, כאשר איש העסקים מבטיח כי העסקה תניב רווח של מאות אחוזים בתום שנתיים.

רק לאחר שהעביר שני תשלומים לאיש העסקים, נסע המשקיע לבחון את המגרש, וגילה לטענתו שהמגרשים כלל לא רשומים על שמו של איש העסקים, והם כלל לא נמצאים בפאתי העיר.

בפסק הדין חויב איש העסקים להחזיר את הכספים, אך בית הדין מתח ביקורת על המשקיע, "הכיצד קונה אדם במאות אלפי דולרים, ללא הסכם, ללא חוזה רכישה, ללא שטרות מכר?", נכתב בפסק הבוררות, האמנם הכל 'צעטאלאך'?".

השם של אותו עיש עסקים היה מוכר לי, כן, אני נזכר ששמעתי מבן דודי כי אותו איש עסקים מרומניה ערך כנס באחרת מהערים הצפוניות ושיכנע אנשים להשקיע אצלו כספים. המדובר היה בסכומים קטנים מאנשים אשר הפרוטה לא ממש מצויה בכיסם. חלקם עומדים לפני נישואי הילדים הראשונים ואינם יודעם מאין יבא עזרם, והנה בא המושיע המבטיח ש'בהשקעה קטנה תוך שנתיים תוכל להכפיל ולשלש ולרבע את השקעתך'...

כל הנושא שם היה האם לשלש או לרבע?... לא היתה השאלה - מה מבין אותו משקיע בקרקעות ברומניה? ומה יקרה אם ללא הכל יהיה כל כך ורוד? הבן אדם הציג תמונות ומפות של הקרקע ברומניה. נו, מה יש לפקפק בכלל...

חדשים לבקרים אני יוצא ורואה בלוחות המודעות - מודעות הקוראות להשקיע במט"ח "בכל מצב אתה מרויח" – תקשיבו טוב: האמת היא ש"בכל מצב אתה מפסיד"!!!  רק לאחרונה התפרסמו תביעות נגד חברות הפורקס אשר סוחרות מול הלקוחות ומרויחות את כל הכספים אותם הם מפסידים.

לא פעם הציעו לי בפרוזדור בית הכנסת לרכוש מניות של חברות אשר ממציאות פטנטים מתחום הרפואה או מתחומים אחרים, אשר לא אני ולא המציע יש להם צל צילו של מושג האם כמה יהיו רווחים; המוצר עדיין לא קיים; עדין אין לו מכירות. אך זה לא מונע מאברכים צעירים חסרי כל נסיון לרכוש מניות כאלו שלא דרך הבורסה. ככלל, הרגולטור קבע כללים ברורים על מנת להגן על כספי המשקיעים. וחברה ציבורית צריכה לעמוד בתנאים קשים על מנת שתוכל למכור מניות למשקיעים. אבל הנה כאן יש לנו דרך עוקפת, אפשר למכור לאברכים צעירים חסרי נסיון ללא כל פיקוח כל חלום וכל דמיון של כל איש חלומות מדופלם.

המעניין הוא שדווקא הציבור החרדי שהוא ציבור אינטליגנטי, דווקא הוא קהל היעד הגדול מאוד של החברות הללו.

בתקופות עברו, היה אסור ליהודים לעבוד ולהתפרנס. יהודי בכל אופן צריך פרנסה, אז הראש היהודי מצא כבר פתרון, יהודים רבים התפרנסו מהלוואות בריבית לגויים. ספרי השו"ת מלאים בשאלות על נושאים הללו.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גם היום ב"ה ישנו ציבור גדול של אברכים אשר תורתם אומנותם, ואינם עובדים. אך בכל אופן הרי צריך להתפרנס, קמים ומחפשים כל מיני מהשקעות אשר ניתן להשקיע מחד, ומאידך להישאר אברך. כאן מוצאים להם כל השרלטנים כר נרחב להלהיב ולהצית את דמיונו של האברך: כל המזומנים הרבים שעתידים ליפול בחלקו... אם רק ירכוש את ההשקעה הפנטסטית הזו שלא תחזור לעולם שוב.

השקעה בנדל"ן עשויה להיות השקעה מעולה, זו ההשקעה היחידה שבה המשקיע יכול להיעזר בכספי הבנק ולמנף את ההשקעה. יתירה מזו - ניתן לקבל הלוואה של כספי ההשקעה, היינו 100% מימון. משרדינו עשה זאת פעמים רבות.  אבל, בהשקעה זו צריכים לדעת היכן משקיעים. זה צריך להיעשות בחכמה; יש לדעת מה קונים והיכן קונים, ולא לקנות רק כי כולם קונים.

ככלל, אל תשקיע בבן אדם - תשקיע בנכס! רוב ההשקעות בנכסים במזרח אירופה לא היו השקעות בנכסים, אף אחד לא קנה שם קרקע אמיתית, כאשר היא הנרשמת על שמו. אלא כל אחד נתן כסף לאדם שיבוא, ואתו אדם משקיע ברומניה, ומה יהיה אם הבן אדם יעלם?

לאנשים שלא מבינים בהשקעות - יש תוכניות חסכון טובות מאוד להשקעה: ניתן להשקיע בתוכניות חסכון של חברות השקעה שונות מקצועיות העומדות תחת פיקוח של הרשות לניירות ערך, ובמסלולים כשרים. השקעות אלו הינן סולידיות ביותר המניבות תשואה נאה מאד. וכך ניתן לחתן ילדים בכבוד.

הכותב הוא מנכ"ל "משקלתא – משכנתא בדרך הקלה"