אאא

הבורסה בת"א ננעלה היום (ב') בעליות שערים, על רקע הסנטימנט החיובי בשוקי העולם. בורסות אירופה רושמות עליות של כ-1.6% והמסחר בוול סטריט נפתח בעליות שערים קלות.

מדד הבנקים הוביל את עליות השערים באחד-העם עם עלייה של 3.9% בערכו. בהתאם, המניות שבלטו בעליות במדד המעו"ף הן מניות דיסקונט והפועלים, ומנגד משכו מטה מניות בזק ובז"ן. בגזרת האג"ח הקונצרניות נרשמה מגמה מעורבת, כאשר מדד התל-בונד 20 נסגר בהיחלשות קלה, ושאר מדדי התל בונד סיימו בעליות של 0.3%-0.6%.

מחזור המסחר הסתכם ב-2.1 מיליארד שקל, כאשר בלטה בטבלת המחזורים מניית כי"ל. בשוק מעריכים כי המו"מ של כי"ל ויצרניות האשלג מול ההודים קרוב לסיום, שכן יבואנית האשלג ההודית קיימה בימים האחרונים סדרת פגישות עם הנהלת כי"ל, וכן עם יצרניות אשלג גלובליות אחרות. הנעלם העיקרי הוא כמובן מחיר האשלג שייקבע בין הצדדים. המניה נסחרה היום בתנודתיות ומחקה עליות של כ-2.5%.

בזירת המט"ח, הדולר ירד ב-0.9% ושערו היציג נקבע על 3.936 שקלים, למרות שהמטבע האמריקני דווקא מתחזק בעולם. רגע לפני שהמחצית הראשונה של 2008 מגיעה לסיומה, בבית ההשקעות דויטשה בנק מספקים תחזית שורית למדי על הדולר, ומעריכים כי הוא יזנק ב-17% מול האירו עד סוף השנה.

היום מבקרים בישראל נציגים של סוכנות דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס, אחת משתי סוכנויות הדירוג הנחשבות בעולם. הביקור יכול להכריע בעתיד את הדירוג שתעניק הסוכנות לישראל. לדירוג חשיבות עליונה להיקף ההשקעות של משקיעים זרים בישראל וליכולת גיוס ההון של המדינה.