אאא

מאז יום שישי מנהלים ישראל וחמאס את הסבב הנוסף של מבצע צוק איתן, שרבים רואים בו כמלחמת התשה. חמאס יורה עשרות רקטות וישראל תוקפת עשרות מטרות מהאוויר.

האלוף (במיל') רן גורן, סגן מפקד חיל האוויר וראש אגף כוח אדם לשעבר בצה"ל, אומר ל"כיכר השבת" כי "חמאס לא הפר באופן פורמלי את הפסקת האש, אלא הם פשוט לא חידשו אותה. הפסקת האש הסתיימה ביום שישי בשעה 08:00 בבוקר ואז הם חידשו את האש".

לדבריו, ירי הרקטות הוא כחלק מהלחץ אותו מפעיל החמאס לסיום המבצע: "אין להם כוונה לגרור אותנו למלחמת התשה, כלומר להתיש אותנו בלי סוף. מה שהם עושים כרגע, לפחות מנקודת מבטם ואני לא מייצג אותם, הם עושים זאת כמהלכים של חלק מהמשא ומתן או שבאים לשרת אותו. הפעלת מנופי לחץ במינון כזה שלהערכתם לא יביא לתגובה ישראלית קשה מידי".

"אנחנו כמובן לא מוכנים לנהל משא ומתן תחת אש אבל בפועל המצרים מדברים איתם וייתכן שעוברים מסרים לישראל. כלומר יש מגעים עקיפים", הוא אומר. "בוודאי שאנחנו לא יכולים להתשה להתפתח גם אם זה בא לשרת את מהמשא ומתן. עצם ההתפתחות שלה היא מערערת את ביטחונם של תושבי הדרום, את אמונם בממשלה ואת מחשבותיהם לגבי כל המבצע".

האלוף במיל' ששירת שנים בחיל האוויר סבור כי הפעילות האווירית חשובה וכי "היציאה מעזה הייתה טקטית. אין עניין להחזיק סתם כוחות בשטח בלי שיש להם יעד מה הם אמורים לעשות שם. זו הייתה יציאה נכונה בהתאם למדיניות של הממשלה והמדיניות הייתה מוגבלת, מאופקת מהחלה ועד הסוף".

איך צריך להגיב? שאלנו. "מה שצריך לעשות זה להמשיך ללחוץ צבאית אבל בשלב זה להערכתי בלי מהלך קרקעי גדול כי גם לנו אין עניין לחדש את זה במיוחד שאנחנו נמצאים בסוג של משא ומתן. צריך להמשיך ללחוץ ובעצם להביא את המצרים להביא את החמאס להפסיק את האש ואז לנהל את המשא ומתן".