אאא

מבצע צוק איתן - הסוף: לאחר ההחלטה על הפסקת אש, הצהיר ראש הממשלה בנימין נתניהו כי אם החמאס לא יקבל זאת, ישראל תרחיב את הפעולות הצבאיות, אך החמאס ממשיך בשלו - מטח רקטות בלתי פוסק נורה לעבר ישראל, אזעקות נשמעו בכרמל, בשפלה ובאזור הדרום.

שעות לאחר החלטת הקבינט להסכים לבקשת מצרים להפסקת אש בלחימה ברצועת עזה, והביקורת הקשה שספג מספסלי הימין ומהקואליציה בכנסת יצא ראש הממשלה בנימין נתניהו ומסר הודעה לציבור הישראלי.

בפתח דבריו התייחס נתניהו להתקפות של חיל האוויר ברצועת עזה ואמר: "מטרת המבצע הייתה ונותרה להשיב את השקט תוך כדי פגיעה קשה בחמאס. פגענו בהם באופן קשה ביותר וסיכלנו ניסיונות פיגוע באזרחי ישראל".

"אנחנו נענינו להצעה המצרית כדי לתת הזדמנות להפסקת אש כדי לטפל בפירוז הרצועה מטילים, מרקטות וממנהרות בדרכים מדיניות", הוסיף נתניהו. 

נתניהו איים ואמר: "אם החמאס לא יקבל זאת, וכך זה נראה ברגע זה, לישראל תהיה כל לגיטימציה להשיב את השקט הנדרש". בהמשך הוסיף נתניהו: "אם זה יקרה, נרחיב את את הפעולות הצבאיות".

מאז הוכרזה הפסקת האש על-ידי ישראל בשעה 9:00 בבוקר, נורו יותר מ-35 רקטות לעבר ישראל. בשעה האחרונה נשמעו אזעקות באשדוד, אשקלון, קריית מלאכי, רחובות, נס ציונה, שדרות וכל היישובים הסמוכים ובעוטף עזה.

בשעה 12:30 נשמעה אזעקה באזור הצפון, בין היתר בזכרון יעקב, יוקנעם, בית אורן, מגידו, וכל היישובים הסמוכים. החמאס קיבל אחריות לירי רקטת R-160 ארוכת טווח לעבר זכרון יעקב.

בשעה האחרונה מערכת כיפת ברזל יירטה שתי רקטות לנתיבות, ארבע רקטות לאשדוד, רקטה ברחובות, ושני רקטות באשקלון. מספר רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים באשקלון ובאשכול. החמאס דיווח כי ירו רקטה לעבר חיפה.

בשעה 13:30 נשמעה אזעקה בראשון לציון, בנס ציונה, ברחובות ובכל האזור. כיפת ברזל יירטה רקטות מעל ראשון לציון ורחובות. הפלסטינים דיווחו כי חיל האוויר  תקף שטח פתוח מזרחית לעזה.

באשדוד אירעה בצהריים פגיעה ישירה בחצר בית, במקום טופלו מספר נפגעי חרדה. פגיעה ישירה גם ביישוב שער הנגב, לא היו נפגעים. ארגון החמאס לקח אחריות לירי.

קודם לכן נורה מטח כבד לעבר אזור הדרום והשפלה. אזעקות נשמעו באשדוד, באשקלון, בקריית מלאכי, בשדרות ויישובים סמוכים.

בפיקוד העורף מבקשים מהציבור שלא להיות שאננים חרף הפסקת האש. בהודעה לציבור נאמר כי "הירי על ישראל נמשך גם בשעות אלו, המשיכו לשמור על ערנות ודריכות ועקבו אחר הוראות פיקוד העורף המצילות חיים".

בשעה 8:00 בבוקר התכנס הקבינט המדיני ביטחוני והחליט לאמץ את יוזמת מצרים להפסקת אש עם החמאס. מאז קבלת ההחלטה, החמאס ממשיך בירי בלתי פוסק לעבר ערי הארץ.

מלבד ראש הממשלה בנימין נתניהו, בהפסקת האש תמכו גם שר הביטחון משה (בוגי) יעלון, שרת המשפטים ציפי לבני, שר האוצר יאיר לפיד, השר לביטחון פנים יצחק אהרונוביץ' ושר התקשורת גלעד ארדן שהציג מעט הסתייגויות אך תמך.

היחידים שהצביעו בקבינט נגד ההצעה המצרית להפסקת האש עם החמאס הם יו"ר 'ישראל ביתנו', שר החוץ אביגדור ליברמן ויו"ר 'הבית היהודי', שר הכלכלה נפתלי בנט.

דובר החמאס בעזה אמר כי אינם מחויבים להפסקת האש. "אף אחד לא התייעץ איתנו, העניין שהכיבוש הישראלי הכריז על הפסקת אש זה עניינו, אנו ממשיכים בלחימה", אמר הדובר.

בכיר חמאס מוסא אבו מרזוק אמר כי "אנחנו עדיין מתייעצים בעניין היוזמה המצרית להפסקת אש וטרם פורסמה עמדה רשמית של התנועה".

דובר הזרוע הצבאית של הג'יהאד האיסלאמי, אבו אחמד, אמר כי "ההנחיות שלנו הן להמשיך במערכה". אבו אחמד התייחס להפסקת האש ואמר כי "יש התייעצויות, אבל הן לא נכנסו לשלב רציני".

למרות הכל, צה"ל מציג: "ניצחנו" • צפו (צילום: דובר צה"ל)

נשיא המדינה שמעון פרס התייחס להפסקת אש אומר כי "הפסקת האש פותחת חלון הזדמנויות להביא את הלחימה לקצה. הבוקר הקבינט המדיני-ביטחוני אימץ את הפסקת האש. האש עד עתה לא הביאה דבר מלבד מוות והרס. חמאס בודד עצמו והעולם כולו קרא לו לשים קץ לירי. אם הם ימשיכו חרף ההצעה הם רק יביאו לעוד סבל לעם שלהם. ישראל תמשיך להגן על עצמה. זוהי מחויבותנו המוסרית וזכותנו הריבונית".

"טרוריסטים מנסים להרוג אזרחים חפים מפשע, אימהות וילדים, יהודים וערבים. עם זאת, הרקטות לא השיגו את מטרתן. אתמול פגשתי קבוצה קטנה של ילדים מאחת מהקהילות שנפגעה קשה. הם המשיכו לחייך, הם שרו, הם רקדו. הם ההוכחה לכך שהטרור לא ינצח. יש שני מחנות – מחנה הטרור ומחנה השלום. לא רק בישראל אלא גם בעולם. המבצע הוא תשובה למחנה הטרור. אנחנו רוצים להפסיק את הלחימה ואנחנו רוצים תקווה, לראות בקרוב תקווה לכל, אבל לא יכולה להיות פשרה עם טרור. הפסקת-אש חייבת להיות בתנאים האלה: לא עוד רקטות, לא עוד טרור", הוסיף הנשיא.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

לפי היוזמה המצרית, ישראל תפסיק את הפעולות התוקפניות נגד רצועת עזה באוויר, בים וביבשה ותימנע מפלישה קרקעית ומפגיעה באזרחים.

במקביל, כל הפלגים הפלסטיניים ברצועת עזה יפסיקו את הפעולות התוקפניות נגד ישראל מהים, מהאוויר ומהיבשה ומתחת לאדמה בדגש על הפסקת ירי הרקטות והפסקת הפגיעה באזרחים.

הירי ייפסק תוך 12 שעות מרגע ההכרזה על היוזמה ב-9:00 בבוקר. תוך 48 שעות ייפגשו משלחות ישראל והפלסטינים במצריים כדי להשלים את השיחות על הפסקת האש.

בנוסף, המעברים ייפתחו ויינתנו הקלות במעבר אנשים וסחורות. גורם מדיני בכיר מסר כי לא יהיה שחרור אסירים, והדיונים יכללו את פירוז הרצועה.