אאא

לראשונה מאז נכנס לכלא, שר האוצר לשעבר של מדינת ישראל, אברהם הירשזון, מעניק ראיון לכלי-תקשורת. בראיון חג המתפרסם במגזין "שעה טובה", חושף הירשזון את חייו החדשים: לימוד תורה לצד שמירת מצוות.

רבה של מגדל-העמק, הרב דוד גרוסמן, עומד עם הירשזון בקשר הדוק. הירשזון, מצידו, רואה כי הרב, בניגוד לחברים אחרים שלא זוכרים את שמו, דווקא מצא מקום להתקרב אליו, ובכל שאלה שמתעוררת אצלו הוא מצלצל לסלולארי האישי של הרב (לאסיר שמורה רק הזכות להוציא שיחות, לא לקבל).

הרב גרוסמן ניהל עם הירשזון הרבה מאד שיחות נפש, ובשל החשיבות המיוחדת של הדברים והחיזוק הכרוך בהם, הוא נענה לבקשת השבועון החרדי ´שעה טובה´ לשוחח עם שר האוצר לשעבר על כברת הדרך שזה עשה בדרכו ליהדות.

"כיכר השבת" מתכבד להגיש קטעים נבחרים מהראיון - המתפרסם במלואו בגיליון החג של "שעה טובה".

"תמיד האמנתי, תמיד עזרתי"

הרב גרוסמן: גילית את הקדוש-ברוך-הוא.

הירשזון: "לא יהיה זה נכון לומר כי גיליתי עכשיו את הקדוש-ברוך-הוא. הייתי מאמין, ואת זה יכולים להעיד כל המוסדות והנציגים הדתיים, שבימיי כשר אוצר או כיו"ר ועדת הכספים הגישו בקשה לחיזוק הדת וקירוב חילונים, שזה היה נושא שמעולם לא הפריע לי".

לא הפריע לך קירוב חילונים?

"גם לא צריך להפריע. אני בעד דמוקרטיה, ובעיקר, שלכל אחד תישמר הזכות לבחור בעצמו את דרכו ולאיש אין זכות להתערב במעשיו. אבל אנחנו, כמדינה יהודית, צריכים לדאוג שיהיה לכל אדם צעיר, לכל תלמיד ולכל תלמידה, ידיעה כללית ומקיפה על היהדות. הדור שלנו, גם החילוני, קיבל את המסורת והידע מהוריו, ועוד, ובעיקר דרך הסבים שומרי המצוות.

"רבו המובהק". הירשזון עם הגרי"ד גרוסמן

"מה שבאמת מפריע לי, והפריע גם בעבר, שהנוער אינו יודע מה היא יהדות, לא מכיר מושגי יסוד. תפקידנו להביא למצב בו הנוער יידע על המסורת, על השורשים, יידע מי היו הנביאים, התנאים והאמוראים, מהי המשנה ומהו התלמוד ומה הייתה משמעותם לעם ישראל. אנחנו צריכים להקנות להם את הידע, מה הם יעשו איתו זאת כבר בעיה שלהם. הם ישקלו את דרכם וכל אחד יחליט לעצמו".

"לראשונה בחיי אני מתמלא באנרגיה רוחנית חיובית"

המפגש עם היהדות עושה לך משהו?

"עושה לי טוב על הנשמה. אני יושב כל יום במדרשה ושומע שיעורים וגם מתערב בשיעורים ומתעמק בנושאים. אני מרגיש שלראשונה בחיי אני מתמלא באנרגיה רוחנית חיובית. השיעורים עושים לי הרבה מאד טוב".

היום אתה מניח תפילין, וזה כבר לא רק לימוד אלא קיום מצוות הלכה למעשה. 

"תמיד הייתי קשור למסורת ומניח מדי פעם תפילין. אבל מזה זמן שאני מניח תפילין יום-יום, ואין ספק שהדבר מחבר אותי לשורשים".

הירשזון בתמונה שצולמה באחרונה

החברים מקבלים את זה קשה?

"אולי זה יפליא מישהו, אבל לא. לא רואה שמישהו מקבל את זה קשה. אנשים מכבדים את העובדה שאני מחפש רוחניות. אולי באמת כי הציבור הישראלי כולו מחפש, למעשה, רוחניות, ובלי קשר למה שאומרים בחוץ והרושם שיוצרים בתקשורת, אנשים בליבם מזדהים עם קשר ליהדות. זה היום לא דבר מגונה. עובדה שאחרי שהיה פרסום על כך הגיעו תגובות חיוביות". 

אתה לומד הרבה שעות?

"כל יום שעות רבות. אבל זה לא מכסה את מה שהספקתי כבר להחמיץ ואני לא בחור צעיר".

מה מושך אותך להקדיש כל כך הרבה ללימוד?

"כי כבר גיליתי שהתורה רחבה, וכמה שמתעמקים יותר רואים שנמצאים רק בפתח, וזה מושך להיכנס עוד ועוד. הכל התחיל בכך שיש לי את הזמן הפנוי ואני מנצל אותו כדי לדעת יותר על אוצרות הרוח של העם שלי".

מראהו של אברהם הירשזון כבר טבעי בבית-המדרש של כלא ´חרמון´, בו הוא כלוא. כל יום, לאחר שהוא קם בשש – עד עכשיו היה זה לפני זריחת החמה – עושה אברהם הירשזון הליכת בוקר, לאחריה הוא מגיע אחרי השעה שבע לבית-המדרש, שכאן נקרא ´המדרשה´, ולאחר התפילה שבה הוא משתתף בקביעות, הוא לומד מינימום שלוש-ארבע שעות לפעמים אף יותר, ונשאר כאן עד שתים עשרה-אחת בצהריים ולפעמים עד שתיים, כאשר הסוגיה מושכת.

"אני רואה בכלא: התורה משנה אנשים"

אתה נהנה מעצם הלימוד?

"מאד. אני גם מתפעל מאד מכוח הלימוד, ממה שהלימוד עושה לבנאדם ופשוט משנה את האופי. אני לא מדבר עליי, אבל אני מזהה הרבה אנשים שנמצאים במדרשה והדבר השפיע עליהם לשנות את אופיים, שלא היה תמיד משובח. אתה רואה אדם, כיצד  הוא נראה לפני שהתחיל ללמוד ורואה אדם אחרי שלמד בעקביות.

בשיחה אישית עם הגרי"ד גרוסמן

"אני לא מדבר על סיפורים רחוקים, אלא על אנשים שיושבים לידי, שברור כי עד עתה הם ורוחניות היו שני דברים שונים, ואולי הפוכים, ובכל זאת היום הם מתחברים ללימוד, לרוחניות, לחשיבה. נדמה לי שגם השב"ס מעודד את זה כי גם בשב"ס מבינים כי זו דרך השיקום הטובה ביותר".

איך מגיבים האסירים על האורח הבלתי צפוי במדרשה התורנית?

"אני מרגיש חום מצידם. הם מאד מכבדים אותי. יש להם דרך-ארץ כלפיי ובדרך-כלל הם רואים בי דמות אבהית ומשוחחים איתי על בעיותיהם והמצוקות הנפשיות הטבעית במצב בו הם נמצאים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"המשפחה מכבדת"

העובדה שאתה בא ממפלגה ממש חילונית ואף חיית בחברה חילונית, לא יצרה מעצורים בפי ההתחברות ללימוד תורה?

"תמיד הייתה אצלנו אהבה למסורת, ובוודאי שמנחם בגין היה איש שכיבד את המסורת וכיבד את הרבנים, זה לא סוד. אני זוכר נאומים מדהימים שלו בשבח היהדות והתורה".

גם בקדימה?

"אנחנו כולנו שמענו את דברי בגין. גם אולמרט היה ליד בגין, ושאר חברי הכנסת של הליכוד וקדימה. אלה דברים שבכל זאת חודרים ללב".

מה אומרת המשפחה?

"המשפחה מכבדת את זה מאד. זכיתי למשפחה חמה, האהבה והמסירות במשפחה שלנו היא שם דבר. גם הם קיבלו בחינוך שלהם את עקרונות היהדות והאהבה למסורת".