אאא

דווקא במערכה האחרונה - סערת הגיורים, עלה הצורך החשוב דווקא באנשי ייעוץ אשכנזיים ליושב ראש ש"ס אלי ישי. להכיר בנבכי הפוליטיקה הפנימית של ´העדה החרדית´ יוכל רק אחד שגדל בתוככי הקהילות וכך גם את הניואנסים הכי דקים בבית מרן הגרי"ש אלישיב.

למרות שיהיו שיאמרו שש"ס היא מפלגה גזענית - לאור זאת שכל נושאי התפקידים בה, ברובם המוחץ, משתייכים לעדות המזרח, לישי אין יועץ או עוזר רשמי אשכנזי, שיכול היה ללחוש על אוזנו מה לעשות ואיך לעשות בכדי לנסות לפתור את המשבר.

כאן נכנסים לתמונה, שלושת האנשים הקרובים ביותר אל ישי, מלבד אלו הרשמיים - והם מה לעשות, נולדו להורים מארצות אירופה: י´, שלמה ברילנט ומרדכי פריד.

עבור חלקכם, האנשים האלה אלמוניים, אבל למכריהם ידוע כי מדובר באנשי ביצוע ומעש נדירים.

אמנם לא כל השלושה היו מעורבים בסערת הגיורים האחרונה, שאת סיומה ומהלכיה מצד ישי, ניווט דווקא העסקן הרפואי ואיש הנדל"ן מבני-ברק, י´.

מרדכי (מוטי) פריד, הוא עסקן צעיר מחסידות בעלזא, שהקים את ארגון ´ביקור ועזרת חולים´ ונחשב לכוח עולה בחסידות.

רק בשבוע האחרון ליווה את יו"ר ארגון הנשיאים בארה"ב לביקור במעון האדמו"ר שליט"א. פריד קרוב מאוד לישי שמטיל עליו משימות תכופות וסומך על כושר ביצועו בעיניים עצומות.

שלמה ברילנט, השלישי בחבורה, הוא האיש החזק באיגוד הישיבות. למהלכיו עבור עולם התורה והישיבות הוא רותם את ישי, שנעזר בו במקביל במהלכים רבים בבתי גדולי ישראל האשכנזים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

השלושה אינם מגובשים כצוות מייעץ, אלא כל אחד נהנה מקירבה ליו"ר, קירבה שבאה לאחר הוכחת נאמנות ארוכה ומאמץ גדול בפתרון משברים, מתיחויות ומהלכים מאחורי הקלעים.

לא סתם הדלת בבית הגראי"ל שטיינמן, האדמו"ר מבעלזא והאדמו"ר מפינסק פתוחה תדיר בפני ישי, שמרבה לבקר דווקא בחצרות אלו. כך למשל בשמחות בפינסק-קארלין - לשם מקושר י´ - משתתף ישי כאחד החסידים.

בבעלזא התקבל לברכת מזל-טוב לבר מצוה לבנו וישב לשיחה של שעה שלמה ביחידות עם האדמו"ר. וכך גם לא ראינו את הצטרפות הגראי"ל שטיינמן למאבק האחרון בסערת הגיורים.

"צר לי לאכזב אותכם, השר ישי לא צריך מתווכחים כדי להגיע לגדולי תורה", אומר ל"כיכר השבת" גורם המקורב לשר ישי.