אאא

בעת מערכת הבחירות בארצות הברית, כאשר הנשיא הדמוקרטי הנוכחי התמודד מול המועמד הרפובליקני, נחשפה בתקשורת עמדתו האנטי יהודית של מנהיגו הרוחני, הכומר ג´רמייה רייט. עקב כך נאלץ אובמה לעזוב את הכנסייה בה היה חבר שנים רבות.

בשבוע שעבר, בראיון לכלי תקשורת, חזר רייט על טעותו הקודמת, והפעם הטיח ביקורת ב"יהודים האלה" שבגללם אינו יכול להיות בקשר עם תלמידו הרוחני לשעבר, הנשיא אובמה.

בשל הביקורת שהתעוררה בעקבות הראיון, הסביר רייט שבדבריו לא התכוון ל´יהודים´, כי אם ל´ציונים´, יומיים אחרי נאלץ הכומר להודות כי דיבר בצורה לא הולמת.

"בראיון שערך עם רייט העיתונאי דיוויד סקוויירס מה"וירג´יניה דיילי פרס" אמר רייט כי "היהודים האלה לא מרשים לו לדבר איתי", כשהוא מכוון כמובן לנשיא אובמה. "אמרתי לבתי הקטנה שהוא ידבר איתי בעוד חמש שנים כשהוא ´ברוז צולע´, או בעוד שמונה שנים כשלא יכהן עוד".

כמה שעות לאחר פרסום הראיון, בשל הלחץ הציבורי, התראיין הכומר לתוכנית רדיו, שם בחר להבהיר כי "אני לא מדבר על כל היהודים... אני מדבר על הציונים...הם יכולים לקפוץ על הביטוי אם הם רוצים, אבל הם לא יכולים לשנות את ההיסטוריה".

יומיים אחרי, ביום שישי, נאלץ הכומר לפרסם הודעה בה הוא חוזר בו מדבריו ומגדירם כ"דברים לא ראויים". בהודעתו הוא כותב "אני אוהב את הנשיא אובמה כבן, ותומך ומכבד אותו כנשיא ארצות הברית וכמנהיג העולם החופשי. אני מתנצל בפני הקהילה היהודית ובפני כל מי שנפגע מהדרך שבה התבטאתי. דיברתי באופן לא הולם. לא התכוונתי לפגוע בקהילה היהודית האמריקנית או בממשל אובמה. הכבוד הגדול שלי לאמונה היהודית ולחלקי בתרבות היהודית-נוצרית אינו מוטל בספק, ואני מתפלל שכל מי שפגעתי בו יקבל את התנצלותי העמוקה".