אאא

ראש עיריית ניו יורק הנבחר - ביל דה בלאזיו ניצח בפער גדול יחסית, וחצה את רף 70 האחוזים, כך שמוגזם יהיה לומר שהקול היהודי הוא זה שהעניק לו את הניצחון הסופי. אולם האין ספק שהדרך לניצחון נסללה גם בעזרת היועצים החרדים של דה בלאזיו.

"צריך להבין", מסביר לכיכר השבת גורם המעורה בפוליטיקה החרדית "שאמנם בבחירות הכלליות אין משמעות גדולה לקול החרדי, אך לתוצאות הפרימריז במפלגות השונות - זו הרפובליקנית והדמוקרטית, תרם הקול החרדי רבות, ולכן העובדה שבסוף דה בלאזיו הוא זה שנבחר לייצג את המפלגה הדמוקרטית היא כן מתבססת גם על המצביעים החרדיים|.

דה בלאזיו, כך מתברר, ניתח את המגזר החרדי האמריקאי נכון, וחילק את מסע החדירה שלו לקהל בצורה מקצועית, הן בבנית קמפיין בנוי היטב ומבוסס על מסרים קליטים ומובנים לקהל אליו הוא פונה, והן בפעילויות לובינג מול מנהיגי קהילות, אדמו"רים, רבנים ועסקנים שסייעו לו לקבל הכרה ציבורית ותמיכה.

הבטיח כבוד להלכה, וסחף את החסידויות

העובדה שדה בלאזיו הציג בכל נושא עמדה הפוכה משל קודמו בתפקיד מייקל בלומברג, עזרה לו לקבל את התמיכה לה ציפה, וזאת בשל העובדה שראש העיר היוצא הערים בקדנציה האחרונה קשיים רבים על צרכי היהדות החרדית, ופגע בנושאים עקרוניים כגון ברית המילה, צניעות ונושאים סוציאליים.

הגורם המעורה בפרטים, מחמיא לראש המטה של דב בלאזיו - אבי פינק, שהינו אחד האנשים הקרובים ביותר לראש העיר החדש, ומי שבעצם אחראי על כל שלבי הקמפיין יחד עם פנחס רינגל - עסקן ואיש חסד מחסידות בעלזא.

אבי פינק הוא בנו של הרב ראובן פינק, מרבני "יאנג ישראל", ומלבד תפקידו הבכיר במטה של דה בלזיו הוא מורה לתלמוד בישיבה אונברסיטי.

הקמפיין לווה במודעות רחוב ופרסומים בעיתונים שדיברו לקהל החרדי בנקודות הערכיות החשובות לו, כגון: כבוד להלכה, שמירה על המוסדות התורניים והישיבות וכן סיוע ברווחה וחינוך. במקביל סייע פינק לקרב את דה בלאזיו לציבור הנחשב למודרני יותר, והפגיש אותו עם ראשי קהילות בפלטבוש וקווינס מנהטן.

פנחס רינגל, עבד במקביל ליצירת קשר מול רבנים ועסקנים חסידיים, שנתנו אף הם את תמיכתם בסופו של דבר לדה בלאזיו. לדוגמא, מציין הגורם בכל חסידות היה עסקן ספיציפי שהיה אחראי על הקשר עם דה בלאזיו וכך בעצם צורפה עוד קבוצה ועוד קהילה למעגל התומכים.

"מי שסייע להם רבות בסלילת הדרך לקבלת התמיכה בחצרות האדמו"רים", מסביר הגורם "היה הנגיד אהרון נאה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"כולם יהיו מרוצים"

נאה עצמו, מספר בשיחה ל'כיכר השבת' על קשר הדוק עם דה בלאזיו עוד מפעילותיו הציבוריות בעבר. "אני חשבתי וכמובן עדיין חושב שהוא האדם המתאים ביותר לתפקיד. יש לו אחריות ציבורית, ראייה כוללת של כל הנתונים וכמובן שאני בטוח שידאג גם לצרכים של הקהילה החרדית", אומר נאה בביטחון.

לדברי נאה, "מלכתחילה היה ברור לכולם כי הפעם יהיה מהפך ולראשונה מזה 20 שנה המועמד הדמוקרטי הוא זה שיזכה בתפקיד, השאלה הגדולה הייתה מי יזכה בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית ולכן פעלנו רבות למען דה בלאזיו מתוך הבנה שבין כל המתמודדים הוא הכי מתאים לתפקיד, כמו גם שהוא מבין באמת את צרכי הקהילות החסידיות".

"במהלך הביקורים בבורו פארק, וילאמסבורג ופלטבוש" מספר נאה, "נוכחתי לדעת שדה בלאזיו יצר דיאלוג מצויין עם האוכלוסיה החרדית וערך שיחות עומק עם העוברים ושבים, ולכן אין זה פלא שהוא זכה לתמיכה גדולה בשכונות ובריכוזים החרדיים".

נאה, היה זה שפרץ דרך ולראשונה גרם לשני פלגי חסידות סאטמר להביע תמיכה באותו מועמד לראשות העיר - דבר הנחשב להישג בפני עצמו. "אני בטוח שכולם יהיו מרוצים מתפקודו", אומר נאה באופטימיות.