אאא

סמסונג השיקה היום (שני) את המכשיר הראשון המריץ את מערכת ההפעלה החדשה שאמורה להתחרות באנדרואיד של גוגל. הטלפון יגיע כבר בעוד כחודשיים לשוק הרוסי, ולאחריו יגיע למדינות נוספות. המכשיר יגיע עם רזולוציה גבוהה של 1280 X 720 עם מעבד מרובע ליבות עם תדר של 2.3GHZ ועם זיכרון RAM של 2 GB, ועם החיישנים החדשים שנוספו במכשיר הדגל של החברה גלקסי 5, כמו חיישן דופק בגב המכשיר, וקורא טביעת אצבע. והוא אמור להתחרות ישירות במכשירי הדגל של שאר החברות, ובמקביל לסדרת ה-galaxy המפורסמת של החברה.

עד היום רוב הסמארטפונים של החברה הריצו את מערכת ההפעלה של גוגל, אנדרואיד. שסמסונג היתה מחלוצות השימוש בה, וגוגל חייבת את הצלחתה לסמסונג. בנוסף, כיום היא החברה המובילה בעולם במכירות מכשירים מבוססי אנדרואיד. סמסונג תמשיך לייצר במקביל גם מכשירים מבוססי אנדרואיד, אלא שמעתה תפנה משאבים גם ל-Tizen.

samsung z

הגירסא שתרוץ על המכשיר החדש דומה מאוד לקו העיצוב הנוכחי של כלל מכשירי האנדרואיד של סמסונג, מה שיקל על המשתמשים שיעברו לפלטפורמה החדשה.

על Titen

טיזן הינה מערכת הפעלה חדשה יחסית, אשר כמו אנדרואיד, היא מבוססת על לינוקס. היא פותחה על ידי אינטל סמסונג וקרן לינוקס, ומטרתה היא להתחרות באנדרואיד של גוגל. המערכת הינה קוד פתוח, מה שמאפשר לכל חברה להשתמש בה, בדומה לאנדרואיד. בפרוייקט שותפות גם ייצרניות סמארטפונים מובילות נוספות כמו הייצרנית הסינית Huawei ופנאסוניק, כמו גם חברות מובילות בתחום הסלולר כמו אורנג' העולמית.

טיזן נולדה לאחר כישלון מוחץ של מערכת הפעלה אחרת מבוססת לינוקס של סמסונג, בשם LIMO. ומערכת הפעלה נוספת בשם מיגו, שאמורה הייתה לרוץ על מכשירי הדגל של נוקיה.

טיזן כבר היום משמשת את השעון החכם של סמסונג Samsung Galaxy Gear2 שהושק מוקדם יותר השנה, אך זו הפעם הראשונה שסמארטפון מריץ את מערכת ההפעלה החדשה.

בתחום האפליקציות טיזן משתרכת הרחק מאחור, סמסונג מחזיקה בחנות אפליקציות Tizen Store אשר נכון להיום דלה למדי, ולטענת החברה יכילו אלפי אפליקציות עד להשקת המכשיר החדש. אבל היא אינה יכולה להתחרות בחנויות האפליקציות של גוגל ואפל שמכילים מליוני אפליקציות כל אחד. אלא שבחברה מקווים שמפתחי האפליקציות יתחילו לפתח אפליקציות גם לטיזן.

בסמסונג מקווים שהשימוש בטיזן יפחית את התלות בגוגל, ויאפשר לחברה לשחרר עידכונים מהירים יותר, ובכך להגביר את האמינות. בניגוד למצב כיום בו החברות ממתינים לעדכוני גוגל, ולאחריו מתאימים את העדכונים לכל מכשיר. אם זאת טוענים בסמסונג שטיזן לא צפויה לנגוס משמעותית בנתח השוק של אנדרואיד.

בתוך כך מדווח בימים האחרונים על שמועות שגם המתחרה הגדולה של סמסונג, אפל, לא שוקטת על שמריה, ותשיק הערב את ה-Iphone 6.