אאא

הרבה זמן לא ישכחו בפוליטיקה הישראלית את הדיל הלילי של ראש-הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר האופוזיציה ו"קדימה" שאול מופז.

בדיל הפוליטי יש הרבה מרוויחים, אבל יש גם הרבה פצועים בשטח, אם כי אין ספק שהמפסידים הגדולים הם יאיר לפיד ואריה דרעי. לדרעי, עוד שיחק המזל, ועל כך בהמשך הטור.

מלך הדיל. ראש-הממשלה בנימין נתניהו

בעוד במערכות העיתונים עמלו על הלוגו הדרמטי "בחירות 2012" לעמוד השער, נתניהו ומופז הדהימו את המערכת הפוליטית עם הדיל המסעיר.

מהרגע שמופז נבחר, הוא הצהיר מעל כל במה שהוא לא יחבור לנתניהו. "לא היום ולא מחר", כתב ואמר בכל מקום.

אבל מי באמת חשב שהפוליטיקאים מקיימים הבטחות? 

השוק של לפיד

נתחיל עם המפסיד הגדול - לפיד, יו"ר מפלגת "יש עתיד". במשך שנים לפיד בונה לעצמו בשקט-בשקט את הקריירה הפוליטית. הוא התייעץ יום-יום עם שורת יועצים מהשורה הראשונה, ותכנן את עצמו בצורה דייקנית.

לפני מספר חודשים הוא פרש מהגשת אולפן שישי בערוץ 2 ולמעשה וויתר על משכורת עתק. לפיד אומנם המשיך לכתוב את טורו ב'ידיעות אחרונות', אך היה ברור כי בשלב כזה או אחר, מעסיקיו לא ירשו לו להמשיך בעבודתו.

ללפיד יש ערוץ תוסס בפייסבוק ואין ספק שהוא הפך לדבר הצבעוני של הבחירות. טוני בלייר הזדרז בשבוע שעבר לפגוש אותו, לאחר ששמע על הכוכב החדש, ושוחח עמו על ענייני המזרח התיכון...

הפסיד קריירה. יאיר לפיד (צילום: פלאש 90)

לפני שבוע וחצי, כשכולם הבינו שהולכים לבחירות, יאיר לפיד השיק את שם המפלגה "יש עתיד" וכבר הספיק לקיים את הכנס הפוליטי הראשון שךן, שם, כצפוי השתלח באורח-החיים החרדי.

בימים האחרונים, התנהל לפיד כפוליטיקאי לכל דבר. הגיב על כל התפתחות פוליטית ו"מקורביו" החלו לשגר ספינים לתקשורת. בסקרים הוא קיבל בין 6 ל-13 מנדטים.

הבוקר, לפיד קיבל את שוק חייו. הוא לא האמין בשום דרך שדבר כזה עלול לקרות. עכשיו, מחכה לו למעלה משנה של התייבשות בביצה אליה נכנס. ובפוליטיקה - יום זה נצח, אז שנה? יכולים לקרות אין ספור התרחשויות שישאירו את לפיד עם 2 מנדטים, אם בכלל. לערוץ 2 הוא כבר לא יוכל לחזור.

המזל שיחק לדרעי

בניגוד ללפיד, לאריה דרעי המזל שיחק. הוא החליט לדחות את ההכרזה על מפלגה חדשה – עד אחרי ה'שלושים' על אביו (בעוד ימים ספורים). וזה, אם נאמין לדברי "מקורביו" שדיווחו על כך בשבוע שעבר. דרעי עצמו לא התבטא בנושא בצורה ברורה, בטח שלא באחרונה.

המזל שיחק לו, ובגדול. תארו לעצמכם מה היה קורה עם דרעי היה מכריז על מפלגה חדשה לפני שבוע? שנה פלוס הוא היה צריך להתמודד עם הסברים איך יצא נגד מרן הגר"ע יוסף.

המזל שיחק לו. דרעי (צילום: פלאש 90)

דרעי החליט לחכות עד להחלטה סופית לבחירות (או עד לאחר ה'שלושים') לאביו – ויצא גדול. עכשיו אין לאף אחד מושג מה דרעי תכנן והוא בטח ישמור את הקלפים לטיימינג הבא.

דרעי חיכה מספיק שנים ויחכה עוד שנה וכמה חודשים. הניסיון מלמד שדרעי ישמור על המנדטים הטבעיים שלו, בעוד ללפיד אין מאגר קולות ברור.

ציפי תישאר בבית

איך שגלגל מסתובב לו: ציפי לבני, מי שיכלה להיות כאן ראש-הממשלה בשנים האחרונות, התייבשה באופוזיציה שלוש שנים, הודחה בבושת פנים מהמפלגה, נטשה את החיים הפוליטיים וחיכתה להזמנה של יאיר לפיד להצטרף אליו.

הסקרים ניבאו לה הצלחה אם תצטרף ללפיד והיא כבר דמיינה את הסוס הלבן.

רצה השם, והחליט אחרת. לבני תישאר עכשיו בבית ומלבד ציוצים בטיוטר ועדכון סטטוסים בפייסבוק, היא לא תעשה דבר.

ויש עוד מפסידים בולטים: שלי יחימוביץ יו"ר מפלגת "העבודה" שהסקרים ניבאו לה הצלחה פוליטית, אביגדור ליברמן שחשב שהממשלה תלויה רק בו וגילה הבוקר שחברים חדשים מצטרפים לממשלה. 

המרוויחים הגדולים

המרוויחים הגדולים, הם קודם כל ראש-הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר "קדימה" שאול מופז. נתניהו, שבבחירות הקרובות יכול היה לצאת מחוזק פוליטית, הופך ל"משיח הפוליטי" ול"אחראי המבוגר". הוא מבין, כמו כולנו, שאין טעם לצאת לבחירות. אף-אחד לא רוצה בחירות.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

שאול מופז שעל-פי הסקרים עמד לרסק את מפלגתו בבחירות הקרובות, הופך לחבר הפורום החשאי השמינייה ויקבל שדרוגים בממשלה. בעצת יועצו ליאור חורב, הוא רקם את הדיל המוצלח ביותר של נתניהו בכל הזמנים.

מרוויח גדול לא פחות, הוא אהוד ברק יו"ר מפלגת "העצמאות" שבשום סקר לא עבר את אחוז החסימה וכעת יקבל שנה נוספת על הכסא היוקרתי של שר הביטחון.

המרוויח הגדול: שאול מופז אצל הגר"ע יוסף. לצידו: אלי ישי

אלי ישי
גם גם מרוויח מהדיל. על-פי הסקרים ש"ס הייתה מקבל שמונה מנדטים בלבד וכניסתו של דרעי לפוליטיקה הייתה עלולה להשפיע עליו. עכשיו, מחכה לו תקופה ארוכה של שקט בזירת הפנים ש"סית.

ונסיים עם יהדות התורה. המפלגה המרוסקת והמפוצלת שמתכוננת לבחירות רק בדקה התשעים, מקבלת תקופה של שקט, בתקווה שלא יהיו זעזועים.