אאא

תחושות מעורבות הבוקר בקרב יהודי אנטוורפן בעניין תוצאות הבחירות שנערכו אמש לפרלמנט הבלגי. בבחירות שנערכו תחת אבטחה כבדה זאת בשל החשש לאור הפיגוע האנטישמי שהתרחש יממה קודם לכן במוזיאון היהודי בבריסל, השתתפו כל תושביה החרדים של אנטוורפן זאת מאחר שהחוק מחייב לעשות זאת.

הציבור החרדי. גורם בקהילה החרדית המקומית מסביר ל'כיכר השבת' כי הבחירות התקיימו ל-3 גופים שונים, האחד לפרלמנט האירופי, השני לפרלמנט הבלגי והשלישי לפרלמנט המחוזי אליו אף התמודד נציג חרדי תושב העיר בשם שמואל מרקוביץ.

לדברי הגורמים בניגוד לשנים עברו בהם הציבור החרדי העדיף לתמוך במפלגות השמאל הסוציאליסטיות הפעם הייתה התגייסות בכל הכוח דווקא למפלגות הימין המתון כך שקיימת שמחה על הצלחתה של המפלגה בה תמך רובו של הציבור החרדי N.V.I. - נכון שלכאורה היהודים קרובים יותר בדעותיהם דווקא לערכי השמאל המגן על מיעוטים אולם הפעם נדמה כי המפלגות הללו היו שותפות לקמפיין איסלמי של ממש שקרא להחרים מוצרים מישראל, וכן בהשפעה גדולה כנגד היהודים מה שגרם לתחושות לא נוחות בקרב יהודי הקהילה שהעדיפו להמר על המפלגה הימנית המתונה שזכתה לרוב מוחץ.

התקווה היא שראשי המפלגה ינסו לפעול כמה שניתן במסגרת החוק להסדרת החוק החדש המחייב לימודי ליב"ה מה שמכונה בקרב הקהילה החרדית "גזירת החינוך" כאשר מצפים מהנבחרים השונים שהתגייסו לפעול כנגד החוק או לכל הפחות למזער את נזקיו.

מנגד דווקא המועמדים עצמם שנתמכו ע"י הציבור החרדי הפסידו בהתמודדות ביניהם אנדי גנטאמן שהשתתף בכינוסים תמיכה שונים באנטוורפן, וכן הנציג החרדי שמוליק מרקוביץ המשמש כעסקן מקומי בקהילה שאמנם זכה בכמה אלפי קולות אולם נשאר מחוץ לפרלמנט.

בבלגיה מקווים כי המועמדים החדשים ידאגו לצורכי הקהילה החרדית ובנוסף להורדת מפלס האנטישמיות. נכון שהימין ניצח וזה מעורר קצת חששות כאשר גומרים קיצוניים ממפלגות אלו עלולים להשתמש בשנאת יהודים כבסיס לתמיכה אולם אנחנו מקווים שבסופו של דבר האיזון יישמר והיחס לקהילה היהודית ימשיך להיות הוגן וחם.