אאא

ערב תשעה באב, מסרה עיריית ירושלים צו הריסה לבניין של חסידות "תולדות אברהם יצחק".

הפרשה הזאת מתגלגלת כבר מספר שנים. משא ומתן ממושך מתנהל בין עיריית ירושלים לעסקני חסידות "תולדות אברהם יצחק", סביב תוספת בנייה למרכז המוסדות של החסידות בבירה.

הבניין המרכזי של המוסדות ממוקם בלב שוק מאה שערים, ולפני מספר שנים הוא עבר הרחבה משמעותית. העירייה גילתה זאת, והורתה לחסידות בחשאי להרוס את המבנה. הסיבה: העירייה חששה לעורר מהומות, והעדיפה שהחסידות תעשה זאת במו ידיה.

במשך חודשים ארוכים נמשך הדין ודברים בין העירייה לחסידות. בעקבות כישלון המשא-ומתן, הורתה העירייה להוציא צו הריסה למבנה. העיתוי שנבחר להוצאת הצו היה אומלל: ערב תשעה באב, חורבן הבית.

בחסידות הבהירו השבוע כי למרות הצו, הבניין יישאר על כנו. בתוך שבועיים אם הבניין לא ייהרס על-ידי החסידות, פקחי העירייה יעשו זאת.

במאה שערים מעריכים כי אם העירייה תוציא לפועל את התוכנית, תפרוץ מהומה גדולה.

רק לפני חודש פשטו אנשי הרשויות על מאה שערים כדי לסגור את המשחטה של יואליש קרויס, ואז נרשמו עימותים קשים בין התושבים למשטרה. במשטרה מודעים לרגישות התושבים ולעוינות הגדולה ויעדיפו להימנע מכל מצב של עימות.

אחד מעסקני החסידות אומר בשיחה עם "כיכר השבת": "אנחנו עדיין במשא ומתן עם בכירים בעירייה ומקווים שנצליח למנוע את הגזרה, אבל אם העירייה תתעקש - זאת תהיה הכרזת מלחמה על היהדות החרדית בכלל ועל תושבי מאה שערים בפרט".

אברהם קרויזר, יועצו של ראש העיר ירושלים אמר ל"כיכר השבת": "אני שומע ממך לראשונה על צו ההריסה. אבדוק את הנושא".