אאא

בבני ברק ישנם פחות נפגעים בתאונות דרכים ופחות מעשנים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה היום (רביעי) נתונים חדשים אודות המצב החברתי בארץ, ומהנתונים הללו עולה תמונה מעודדת, דווקא בעיר התורה והחסידות בני ברק. 

על פי הנתונים, המספר הגבוה ביותר של נפגעים בתאונות דרכים בשנת 2012 היה בתל אביב-יפו - 1,830, כאשר בבני ברק נרשם המספר הנמוך ביותר של נפגעים - 228 בני אדם שנפגעו. השיעור הגבוה ביותר של נהגים המעורבים בתאונות קטלניות היה בנתניה, והשיעור הנמוך ביותר - בבני ברק.

מדובר בהחלט בנתון מפתיע, זאת בעקבות "הסטיגמה" שיש לבני ברק בנושא הנהיגה והתאונות בעיר. כאמור, על פי נתוני הלמ"ס, בני ברק דווקא עם הכי פחות נפגעים בתאונות.

עם זאת, נתון מדאיג אותו מציינים בלמ"ס הוא, בבני ברק המספר גבוה ברשימת הערים בהם התושבים מבצעים יותר עבירות נהיגה. על פי הלמ"ס, כ-11 אחוז מבין המורשים לנהוג הורשעו בעבירות נהיגה בשנת 2012. בערים ירושלים ובני ברק האחוז אף היה גבוה יותר (13.1% ו-13.0% בהתאמה) ואילו האחוז הנמוך ביותר היה בבאר שבע ובפתח תקווה (7.7% ו-7.9% בהתאמה).

 (צילום: משה שי / פלאש 90)
בני ברק. אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)

הערים שבהן מספר הרשעות למורשע היה גבוה מהממוצע (1.23) היו: בני ברק (1.32), ירושלים (1.31), בת ים (1.28) ותל אביב-יפו (1.24).

נתון מפתיע נוסף הוא נושא העישון. גם כאן בני ברק מובילה את הרשימה עם הנתונים הנמוכים ביותר בארץ, זאת למרות שמקובל לחשוב שבמגזר החרדי ישנם מעשנים רבים. כאמור, בקרב המעשנים נמצאת העיר בני ברק בתחתית הרשימה ובכך היא הופכת לעיר שבה כמות המעשנים הינה הנמוכה ביותר משאר הערים.

נושא בריאות ואורח חיים נחקר בלמ"ס בהרחבה במסגרת הסקר החברתי 2010. 24 אחוז מבני 20 ומעלה דיווחו בסקר כי הם מעשנים לפחות סיגריה אחת ביום, כאשר בתל אביב-יפו נמצא האחוז הגבוה ביותר של מעשנים (30%), וגם באשדוד ובראשון לציון (28%) אחוז גבוה יחסית של מעשנים. בני ברק נמצא כאמור האחוז הנמוך ביותר של מעשנים (8%).

יש לציין, אחוז הבנות שמעשנות בקרב הציבור החרדי הינו אפסי, בעוד בקרב המגזר הכללי ישנו אחוז גבוה של בנות המעשנות, נתון שיכול להסביר, בין היתר, את האחוז הנמוך של מעשנים בבני ברק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

 (צילום: משה שי / פלאש 90)
בני ברק. אילוסטרציה (צילום: פלאש 90)
הגדלה

ובאיזו עיר מתגוררים הכי הרבה עבריינים? על פי נתוני הלמ"ס, בעיר באר שבע מתגוררים הכי הרבה עבריינים. בקרב מורשעים בדין - השיעור הגבוה ביותר של מורשעים בדין ל-1,000 נפש הוא בבאר שבע (7.7), בבת ים (7.2) ובאשקלון (7.1).

השיעור הנמוך ביותר הוא ברמת גן (2.9), בחיפה (3.9) ובפתח תקווה (4.3).העברות השכיחות ביותר הן עברות כלפי הסדר הציבורי.

עוד נתון מפתיע ומעודד עולה מנתוני הלמ"ס, בערים בני ברק ופתח תקווה נרשם נתון הגבוה ביותר מבין שאר הערים ולפיו, מרבית התושבים אינם חוששים למקום עבודתם.

מבין כלל המועסקים בני 20 ומעלה, 62% אינם חוששים כלל לאבד את מקום עבודתם. בערים הגדולות, שיעור החשים ביטחון תעסוקתי נע בין 71% - בבני ברק ובפתח תקווה - לבין 53% בירושלים. 53% מעריכים את סיכוייהם למצוא עבודה אחרת, אם יאבדו את מקום עבודתם, כגבוהים.