אאא

1. חג פסח מתקרב ובימים נעלים אלו עסוקים ישראל קדושים במירוק הבתים מכל פירור חמץ והכנתם כראוי לקראת החג. בהזדמנות זו מומלץ מאד שהילדים הנשואים, בפרט אלו האמורים להתארח אצל הוריהם, יקפצו לביתם ויושיטו יד בניקוי המקרר או כל דבר אחר שלהורים המבוגרים קשה לעשות. ניתן גם לשלוח את הנכדים, אם הם בגיל המתאים. כמובן, שאסור שהעזרה להורים תהיה על חשבון הבית הפרטי, מזה ומזה אל תנח ידך. 

2. יומיים לפני החג זה הזמן להרים טלפון להורים ולברר: "איזה מאכל אנחנו יכולים לבשל ולהביא לחג". באם כל זוג יקח על עצמו להכין מנה אחת לסעודה, זה יקל משמעותית על ההורים שגם כך לא קל להם לארח כמה וכמה זוגות, על טפם – בלעה"ר. כלל זה תקף גם בימי חול המועד, כשניתן להיכנס למטבח ולעזור בקילוף הררי תפוחי האדמה או כל עזרה אחרת. וכן, גם שטיפת כלים תתקבל בברכה. 

3. בימים אלו זה גם הזמן המתאים להרים טלפון להורים ולברר אצלם בעדינות המתבקשת, האם הארגז עם בקבוקי היין או הקרטון שמלא בעופות טריים, שהגיעו היישר מחלוקת ה"קמחא דפיסחא", יכול לעזור להם. אם אתם מתארחים אצל הוריכם בחלק גדול מימי החג, יהיה זה בהחלט הוגן מצידכם להשתתף בנטל המוטל על כתפי ההורים. ניתן גם להשאיר, בצורה מכובדת, מעטפה עם מזומנים אצל ההורים כחלק מההשתתפות בהוצאות.

4. בערב החג השתדלו להגיע לבית הוריכם בזמן סביר ולא כחצות היום. גם אצלם, כמו בכל בית יהודי, יש את הלחץ האופייני של ערב פסח ונא להתחשב בזה.

5. בשעה טובה ומוצלחת הגעתם סוף-סוף לבית ההורים עם כל ילדיכם – מרגע זה פיקחו עליהם עין. ההורים שיחיו', שב"ה כבר זכו לעבור את השנים של גידול ילדים קטנים, לא ממש רגילים לרעש שהילדים עושים. אנא, התחשבו באב המשפחה שבסך הכל מבקש לחטוף תמונה קלה לעיניו בשעות הצהרים. ובכלל, הוריכם לא נמצאים בבית על תקן הבייביסיטר. תנו להם ליהנות נטו מהנחת מהצאצאים.

6. הגעתם לחג פסח בבית חותנכם ויש לכם חומרות שאתם מקפידים עליהם עוד מבית אבא, טוב מאד! אל תיטוש תורת אמך, זהו אחד מייעודי החג. אך אנא, נהגו בחכמה ובתבונה מבלי לפגוע בשאר בני הבית, וד"ל. שאלו קודם החג מורה הוראה מוסמך כיצד עליכם לנהוג במקרים מסויימים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

7. בחלק מהבתים, הילדים שעדיין לא נישאו ומתגוררים בבית ההורים, מפנים את חדרם לטובת האורחים הנכבדים - למרות שהחלופה שהם מקבלים בתמורה הוא שינה על מזרון דק במפרסת הסגורה או במטבח ליד המקרר. קודם כל, תעריכו אותם ותודו להם על נכונותם לתת לכם את חדרם. בנוסף, אם אתם שמים לב אחרי שהייה של יומיים, שלגיסכם הבחור קשה ללון במרפסת - אפשר בהחלט להקדים את זמן החזרה לבית. אהה, ונא להחזיר את החדר מסודר כפי שקיבלתם אותה.

8. רוב הזוגות הצעירים מעדיפים לחגוג את שביעי של פסח בביתם, כדי שבמוצאי החג ניתן יהיה להתחיל מיד בפינוי כלי הפסח. גם אלו המתארחים אצל ההורים, דואגים לעזוב את הבית מיד כשנראים שלושה כוכבים. קחו בחשבון, כי הוריכם זקוקים לשני זוגות ידיים עוזרות דווקא בשעות קריטיות אלו של פינוי הכלים מהמטבח בחזרה לבודים. ניתן לערוך תורנות בין הזוגות הצעירים, או לחלופין לדאוג שכמה נכדים יהיו שם להושיט יד עוזרת.

9. בכל שנה יש את המתחים הקבועים (בחלק גדול מהמשפחות), איזה זוג יוזמן השנה לליל הסדר או לשאר ימי החג. לכל זוג טיעון מנצח למה צריך להזמין דווקא אותו, ובתווך עומדים ההורים נבוכים כשעליהם לתמרן בין הזוגות – ותמיד, אבל תמיד, יישאר הזוג הפגוע שאף ידאג להחצין את רגשותיו. אז אנא, התחשבו באילוצים של הוריכם שבאמת מעוניינים אך ורק בטובתכם!

10. ועוד בנושא הקודם: לפעמים ההורים מעוניינים מאד להזמין את אחד הזוגות, שמצידו לא מראה סימני התעניינות בהזמנה. יכולות להיות לכך אלף ואחת סיבות, שלא תמיד הזוג יכול לפרט זאת בפני ההורים.  מוטב יעשו ההורים באם ישכילו להבין את נפש ילדיהם.  

א-פרייכלן כושר'ן פסח!!!