אאא

מבצע "צוק איתן" מתרחב: כוחות יבשה גדולים הצטרפו הלילה (ראשון) לפעילות ברצועת עזה. לפנות בוקר הותר לפרסום כי שני חיילי צה"ל נוספים נהרגו בפעילות הרצועה ובכך עולה מספרם של החיילים ההרוגים בעזה לחמישה.

פרט לתקרית בה חדרו מחבלים ממנהרה וכתוצאה מחילופי האש נהרגו רב-סרן (מיל') אמוץ גרינברג, בן 45 ואב לשלושה מהוד השרון, וסמל אדר ברסנו, בן 20 מנהריה, במהלך השבת נהרגו גם צוער בר רהב הי"ד, לוחם הנדסה בן 21 מרמת ישי, וסמל בניה רובל הי"ד, לוחם חי"ר בן 20 מחולון.

בר רהב נהרג מירי טיל נ"ט לעבר הכלי ההנדסי שבו נסע ברצועה, הוא יובא למנוחות בשעה 17:00 בבית העלמין בטבעון. בניה רובל נהרג בעת היתקלות עם מחבלים ברצועה, הוא יובא למנוחות בשעה 19:00 בבית העלמין בחולון. קצין צה"ל נפצע באורח בינוני בהיתקלות.

הבוקר, סמוך לשעה 9:00 נשמעה אזעקה באזור השרון, בין היתר בערים רעננה, הרצליה והוד השרון. מספר רקטות יורטו. קודם לכן נשמעה אזעקה באשקלון ובמועצת חוף אשקלון, כיפת ברזל יירטה רקטה מעל העיר. מוקדם יותר נשמעה אזעקה בבאר שבע. שתי רקטות יורטו באזור ושלוש רקטות התפוצצו בשטחים פתוחים.

דובר צה"ל הודיע הבוקר כי במהלך הלילה הצטרפו כוחות חי"ר רבים לפעילות הממוקדת ברצועת עזה, וזאת כחלק מעליית המדרגה של המבצע. בשעות האחרונות צה"ל השלים את גיוסם של כל אנשי המילואים - כחמישים אלף חיילים - שגויסו לצורך המבצע.

ההרחבה של המבצע הלילה באה לאחר יום קשה ברצועה בו נהרגו ארבעה חיילי צה"ל בשורת תקריות, החל מחדירת מחבלים דרך מנהרה, חילופי אש ועד ירי טיל נ"ט.

צה"ל תקף הלילה בצורה מאסיבית מאוד ברצועת עזה. לפי דיווחי הפלסטינים, ארבעה נהרגו בהפצצה הכבדה ביותר שהייתה מאז החל מבצע "צוק איתן".

לפי דיווח מעזה, בנו של בכיר חמאס חליל אל-הייה, אוסאמה, בעבר יו"ר סיעת החמאס, נהרג בהפגזה בסג'עיה, יחד עם אשתו ושני ילדים. אוסאמה הוא מפקד בזרוע הצבאית של חמאס בשוג'אעייה.

גורם צבאי בכיר מסר הבוקר כי מתחילת מבצע "צוק איתן" הותקפו ברצועת עזה 2,600 מטרות, 470 מאז פתיחת המבצע הקרקעי. הבכיר הוסיף כי "זה מספר שיעלה מאוד בשעות הקרובות בשל ריכוז מאמץ גדול בצפון הרצועה".

הגורם הצבאי עדכן כי עד כה חשף צה"ל 36 פירי מנהרות ו-14 מנהרות. לדבריו, "הכוחות שבשטח עושים מאמץ גדול להשמיד את המנהרות".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"במנהרות מצאנו טילי RPG, חומרי נפץ, סמי הרדמה, אמצעי לחימה ממולכדים, מכשירי קשר ואפילו מיני-בונקרים המיועדים לתקיפה. באזור נתיב העשרה מצאנו מנהרה משמעותית שמושמדת", מעדכן הבכיר ומציין כי עשרות מחבלים נהרגו בפעילות הלילה ו-15 נעצרו בפעילות.

צה"ל הודיע הלילה כי "הכוחות הפועלים במבצע נמצאים ברמת מוכנות וכשירות גבוהה למשימתם לאחר תקופת אימונים מוגברת ותהליכי תכנון והיערכות יסודיים".

בצה"ל מדגישים כי לא בטוח שיצליחו לנקות את רצועת עזה מהמנהרות שהפכו לחלק מהותי במבצע. "ייתכן שנצא מהשטח וחלק מהמנהרות יישארו. אי אפשר להבטיח הצלחה של מאה אחוזים בנושא הזה".

הטיפול במנהרות הוא מסובך מאחר ורובן ממולכדות והטיול בהן דורש עבודה ממושכת בשטח האויב מה שחושף את החיילים לאש צלפים וירי טילי נ"ט.

סג"מ בר רהב
סג"מ בר רהב
סמל בניה רובל
סמל בניה רובל