אאא

בארץ זה לא היה קורה, אבל דווקא בארה"ב כן. מנחת הטלוויזיה המפורסמת, אופרה וינפרי, המדורגת כאפרו-אמריקאית העשירה ביותר של המאה ה-20, יוצאת להגנת החרדית בראיון שהעניקה לאתר חב"ד העולמי.

בראיון, סיפרה וינפרי על ביקור שערכה בבית של משפחה חב"דית בשכונת קראון-הייטס שבניו-יורק. "תמיד נרתעתי מלדבר עם יהודים בלבוש חסידי כי לא ידעתי מה תהיה תגובתם, אך בביקור בברוקלין גיליתי אנשים מאד נחמדים ופתוחים, שלהם חיי משפחה מדהימים שמבוססים על אמונה בכח עליון, דבר שאני מאוד מתחברת איתו", אמרה וינפרי.

היא ציינה כי לפני הביקור היא היתה תחת הרושם שנשים בקהילה החרדית כפופות לגברים. "היום גיליתי בביקור אצל השליח הרב אהרון גינזבורג, שהאישה בקהילה הדתית היא היסוד של הבית. לא הבייסמנט, אלא היסוד, ומזה קיבלתי המון השראה".

מה תגידי לאנשים לא דתיים שמחפשים ליצור קשר עם המסורת? היא נשאלה. "מה שאני מקווה שיצא מהראיון זה שכל אחד ירגיש משוחרר לבדוק בעצמו את הקשר שלו או שלה למסורת ממנה הם באים", השיבה.

וינפרי סיפרה שהיא קיבלה השראה מהרעיון של המזוזה ושצריך תמיד לזכור את הבורא, ואמרה שנשים סיפרו לה שהמטרה היא להיות בתוך העולם, ויחד עם זאת להתעלות מעל האתגרים ולשמור על הקשר האישי לבורא.

היא מאוד התרשמה מחיי המשפחה החסידיים. "העולם בפירוש יכול ללמוד הרבה מדרך החיים הזאת. ערכי המשפחה הם הדבר הכי חשוב שלמדתי בביקור הזה", אמרה בהתפעלות.

היה משהו שהצליח להפתיע אותה. "מה שהפיל אותי - זה עד כמה הילדים האלה לא מכירים את תוכנית הטלוויזיה העכשוויות. יתרה מכך: זה אפילו לא מענין אותם בכלל כי הם חיים ערכיים ומתמקדים בחיים עצמם".

כוכבת הטלוויזיה העולמית דיברה על כך שהילד האמריקאי הממוצע צורך שעות על גבי שעות של טלוויזיה כל יום, והיא הביעה את תדהמתה שבמרחק חצי שעה נסיעה יש ילדים שלא מכירים בכלל את תוכניות הטלוויזיה הפופולריות, ולמרות כך הם שמחים ומאושרים .

"מה לגבייך בעצמך? מה את למדת?", היא נשאלה, וענתה כי הדיבורים על חיי הנשמה שדיברה עם הנשים הראו לה שוב שזה אפשרי להיות בעולם החומרי, ויחד עם זאת לנסות להיות רוחני.

בסופו של הראיון היא קמה ואומרת בחיוך : יש בתוכי יהודי חסידי ולא ידעתי מזה...