אאא

בירורים, חוסר בהירות ואין ברירה. באמת אין ברירה אבל במסגרת המגבלות, עדיין ניתן לקבל שביב מידע אמין, באם יודעים את הבעייתיות ומתפקדים בהתאם.

חשוב לדעת כי האדם אצלו מבררים נותן תמונה יותר מדויקת על עצמו, מאשר על חברו.

אדם נוטה לדבר מהרהורי ליבו גם כשנשאל על רעהו, ולכן יש לסנן ביתר שאת את המידע המושמע ולקחת בחשבון שלמעשה המידע יכול לשקף אדם שונה לחלוטין.

באופן טבעי כאשר אדם נשאל שאלה הוא נותן מידע הנשען על אופיו, תפיסת עולמו והשקפתו הכללית. לכן, כל שני אנשים יכולים בפוטנציאל לתת מידע הפוך זה מזה ושניהם יהיו נכונים מצד ההסתכלות שלהם, יבוא השלישי יכול להכריע כאן, אך לעיתים, השלישי מהווה הסתכלות שלישית על האדם הנתון ולא בהכרח תמונה מדויקת לגביו.

כל זאת בהנחה שמקבלים מידע אמין. כאמור, בְּרׂב המקרים המידע ישקף את האדם אצלו מבררים יותר מאשר את האדם עליו מבררים.

נקודה חשובה נוספת הראויה לציון, היא העובדה שישנם אנשים שרטוריקה לא הצד החזק שלהם, אנשים הנאלמים דּׂם בדברם עם זר וכאשר מבררים אצלם נוצרת תחושה כי האדם עליו מבררים חסר כל דבר הראוי לציון או להתלהבות, כאשר שוב, הדברים יכולים להיות רחוקים מן המציאות לעין ערוך.

אופן הצגת השאלות יכול גם הוא לְהַווֹת מכשול בדרך לקבלת מידע ברור ומשקף. כאשר השאלה הנשאלת נותנת אופציה לתשובה בנוסח כן/לא, התשובה תותאם על פי רב באופן שתעביר מסר חיובי.

כאשר השאלה מנוסחת באופן שהתשובה תצטרך לתאר התנהגויות, יש סיכוי סביר יותר לקבל התייחסות לעובדות, אז ישנה גם המנגינה ורוח הדברים.

בכל מקרה, כדי להתגבר על המגבלות בבירור רצוי להצליב מידע, הואיל ומופרך כי כמה נביאים יתנבאו באותו הסגנון.

עדיין, למרות זאת, רב הנסתר על הנגלה בכל הקשור לעמידה מדויקת על אופיו ומהותו של אדם ואין לו לאדם אלא מה שאוזניו שומעות, עד אשר עיניו רואות, ועדיין, אדם יראה לעיניים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יש, ולעיתים הצעות חוזרות על עצמן ללא הרף ומבירור שנערך עולה כי.. לא רלוונטי!, אף אם הבירור נעשה אצל אדם קרוב, הרי בקושי אנו יודעים מה טוב ומתאים בעבורנו, לחשוב שיש מי שיודע לשלול עבורנו מכל וכל זהו חלום רחוק וההיסטוריה הוכיחה.

לכן, במקרים כאלה (וכל מקרה לגופו), יתכן שצריך מראה עיניים, לבחון בכל אופן משהו שלא כ"כ נשמע אך הוצע ללא הפסקה, רק כדי לדעת בוודאות של יודע צדיק נפש עצמו שאכן אין התאמה.

קל יותר לומר לאו החלטי לאחר בחינה מקרוב, זה טוב למצפון, זה טוב בשביל השקט הנפשי מן המציעים הלוך וּבָכׂה.

וחוצ'מזה שישנם המסתובבים בינינו ועלתה בידם, הם התחתנו עם מסורבי פגישה ותיקים. 

בשיתוף אתר 'תובנות בענייני שידוכים'