אאא

למרות כל הניסיונות למנוע אותה, ולמרות התערבותו האישית של ראש הממשלה נתניהו, החל משעות הבוקר תחל השביתה ברשויות המקומיות.

אמש נפגש ראש הממשלה נתניהו עם ראשי השלטון המקומי. "זה לא הזמן לטלטל את המשק בשביתה כללית", אמר ראש הממשלה במהלך הפגישה. "זאת תהיה פגיעה באזרחים על סוגיות שניתן לפתור בזמן קצר. אנחנו באותה סירה. אתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית. אני מתנגד לחקיקה הבלתי אחראית הזאת. חשוב שנמשיך לנהוג באחריות כלכלית ולא לפזר כספים בלי הכרה. אם הכלכלה תקרוס בסוף האזרחים ישלמו את המחיר״.

בתום הפגישה עם רה"מ, התכנסו ראשי הרשויות להתייעצות מכרעת בסיומה החליטו בכל זאת שלא לקבל את הצעתו של נתניהו ולקיים את השביתה כמתוכנן.

עם זאת, הגישו ראשי הרשויות מסמך לראש הממשלה, בו הצהירו כי אם יסכים לעקרונותיו במהלך הלילה - השביתה תידחה. במסמך דורשים ראשי הרשויות בין היתר לבטל את המע"מ על המים, וכן לקבל הנחות בארנונה למגזרים מסויימים. הסיכוי שאכן כך יקרה והשביתה תתבטל – קלוש.

במסגרת השביתה לא יסופקו השירותים הבאים ב-255 רשויות מקומיות:

■ שירותי רווחה

■ רישום דוחות חניה

■ פינוי אשפה ברחובות

■ השיטור העירוני ישבות

■ החוגים במתנ"סים לא יפעלו

■ הסייעות בגני הילדים לא יעבדו

■ יחד עם זאת: הלימודים בבתי הספר ובגני הילדים יתקיימו כרגיל, וגם בחינות הבגרות ייערכו כסדרן

- עד מתי השביתה צפויה?

ללא הגבלת זמן. טרם ידוע מועד לסיום השביתה.

- האם השביתה תכלול את כל הערים?

כן. השביתה תתקיים בכל הרשויות המקומיות בישראל.

- מה האזרחים צריכים לעשות אם הם צריכים שירותים?

מוקדי 106 יפעלו כסדרם, ויהיו כונני חירום ברשויות השונות.

- האם מערכת החינוך תושבת?

מערכת החינוך תפעל כרגיל. בחינות הבגרות יתקיימו כסדרן, מוסדות החינוך יאובטחו וגני הילדים יעזרו בסיוע של הורים מתנדבים במקום הסייעות.

- האם תהיה קבלת קהל ברשויות?

לא תהיה קבלת קבל בכלל הרשויות בישראל.

פיצוץ במגעים בין הממשלה לרשויות

בתום פגישה שקיים אתמול ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראשי הרשויות המקומיות, החליטו ראשי השלטון המקומי לפתוח בשביתה כללית במשק.

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש אתמול במשרדו בירושלים עם ראשי מרכז השלטון המקומי וביקש מהם לדחות את השביתה המתוכננת כדי לא להכביד על האזרחים. נתניהו: "זה לא הזמן לטלטל את המשק בשביתה כללית. זאת תהיה פגיעה באזרחים על סוגיות שניתן לפתור בזמן קצר. אנחנו באותה סירה ואתם לא צריכים לשלם את המחיר של חקיקה פופוליסטית. אני מתנגד לחקיקה הבלתי אחראית הזאת. חשוב שנמשיך לנהוג באחריות כלכלית ולא לפזר כספים בלי הכרה. אם הכלכלה תקרוס בסוף האזרחים ישלמו את המחיר".

בסיכום הפגישה הורה ראש הממשלה למנכ"ל משרדו, עו"ד הראל לוקר, לקיים דיונים עם ראשי מרכז השלטון המקומי במסגרתם ייבחן סבסוד המים לתושבים, מקור מימון ההנחות בארנונה, סוגיית התשלומים ממפעל הפיס וכל הנושאים שהעלו ראשי מרכז השלטון המקומי.

הרקע לשביתה הוא פעולות אותן מכנים ראשי הרשויות כ"גל הצעות פופוליסטיות של ח"כים, שרים ופקידי מדינה משועממים". השביתה תתקיים בכל הרשויות המקומיות ברחבי הארץ.

"שלא יכניסו יד לכיסי האזרחים"

במסיבת עיתונאים שכינסו אתמול ראשי השלטון המקומי בתל אביב, טען בוחבוט כי יישום החוקים, שנמצאים בשלבי חקיקה שונים בכנסת, יעלה לשלטון המקומי 500-750 מיליון שקל בשנה. זאת, מבלי שלרשויות יהיה מקור תקציבי אחר כדי לממן אותם.

לדבריו, מהלכים אלה יובילו להעלאת מסי הארנונה לתושבים ולפגיעה באיכות השירות, בשחיקת הרשויות ובהגדלת הגירעונות. "המטרה שלנו היא לא להשבית את הרשויות, אלא למנוע מהממשלה להכניס יד לכיסם של האזרחים", אמר.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ללא תקופת מעבר

קצפם של ראשי הרשויות יצא גם על נהלים חדשים, שלפיהם נאסר על טייקונים להעביר להם תרומות, ששימשו אותם עד כה לחלוקת מלגות לסטודנטים, להקמת מבני ציבור ולקידום מיזמים חברתיים. "לא הייתה אפילו תקופת מעבר בין גיבוש הנוהל החדש לבין היישום בשטח. כל התורמים נבהלו, פחדו שיאשימו אותם בניסיון לתת שוחד וסגרו את הברז של הכסף", אמר בוחבוט.

עם התורמות הבולטות נמנות קבוצת אי.די.בי בשליטת נוחי דנקנר וכיל בשליטת משפחת עופר. "עיריית חיפה מקבלת תרומה של 100 מיליון שקל ממשפחת עופר כדי לבנות אצטדיון כדורגל. מה היא תעשה עכשיו?", שאל בוחבוט.

ראש עיריית שדרות, דוד בוסקילה, הוסיף כי "מהלך כזה מבטא חוסר הבנה של המצב בשטח, שכן גוף כמו אי.די.בי לא יכול באמת לקבל הטבה כזאת או אחרת מעיריית שדרות ומתחת לשולחן. יש בשדרות סניף של שופרסל והוא משלם ארנונה כמו כל עסק אחר בעיר ובלי קשר לעובדה שאי.די.בי היא התורמת הגדולה ביותר בשדרות".

ראש עיריית רמת השרון וממובילי פעולות המחאה, איציק רוכברגר, התייחס אף הוא לנושא ואמר כי אין טעם לקיים מו"מ עם משרדי הממשלה, "כי הוא ייראה כמו ועדת המיליון: אחד מול שישה אפסים. לא צריך לשבת איתם ולא צריך לדבר איתם. אם נצטרך - נגייס למחאה הזאת גם מיליון אזרחים ונוציא אותם לרחובות", אמר.

איך תשפיעה השביתה עלינו
מה מפחיד את ראשי הערים