אאא

גם לאחר שהוכרזו רשמית המועמדים לנשיאות המדינה, מרבית חברי-הכנסת החרדים שומרים על עמימות בכל הקשור להצבעתם בבחירות.

יוצא דופן הוא ח"כ יעקב ליצמן, שכבר הצהיר מפורשות בכלי התקשורת כי יצביע עבור מועמד הליכוד-ביתנו רובי רבלין. ליצמן היה מהראשונים שחתמו לרבלין.

במפתיע, מתפרסם הבוקר ב'המודיע' - הבטאון המזוהה עם ליצמן - מאמר הקורא שלא לתמוך במועמד מפלגת השלטון בשל פגיעתה בציבור החרדי ובעולם התורה.

הפובליציסט משה חיים שינפלד, מחשובי הנגידים והעסקנים בחסידות גור, קורא לנקום בליכוד, וכותב: "מי שכך פגע בגדולי ישראל ובקודשי ישראל לא יכול לקבל מאיתנו פרס כל שהוא".

בראשית המאמר תוקף שינפלד את ליצמן בצורה גלויה: "אני מעיין ברשימות בשמות בתומכים כביכול ואני לא מבין. יש חברי כנסת הממליצים למפלגות המרכיבות את קואליצית הרשע הנוכחית. כמובן שכל אחד ותירוצו הוא".

שינפלד מוסיף וכותב: "לנגד עיני אני רואה את צערם וכאבם של גדולי ישראל שיצאו לרחובה של עיר לזעוק את כאב עולם התורה ואת כאב ילדי ישראל שגזלו את פת לחמם. אני רואה את תמונות ההזדהות של אחינו בני הגולה באמריקה ובאירופה, והנה אנחנו ממליצים להצביע עבור נציגים של שלטון שגמר אומר לפגוע בתורת ישראל, בילדי ישראל וגם בארץ ישראל.

"כל התירוצים וכל ההצטדקויות לא כאן. אין פה ענינים אישיים או ידידות אישית בין נציג זה לנציג אחר. יש פה חשבון עם מפלגות עם תנועות. לא עם איש זה או אחר. החשבון שלנו הוא בעיקר עם תנועת הליכוד שהיינו שותפים לויאליים עשרות שנים והנה כעת בא יום נקם ושילם.

המאמר החריף שפורסם ב'המודיע' (צילום: פלאש 90, צילום מסך)
המאמר החריף שפורסם ב'המודיע' (צילום: פלאש 90, צילום מסך)
הגדלה

"היהדות החרדית צריכה להגיש את השטר לפרעון ולהתייצב יחד מאחורי מועמד שאינו אחד ממרכיבי ממשלת הזדון. יש להצביע לשטן עצמו ולא למפלגת השלטון ואין הבדל אם ההצבעה שלנו תקבע את התוצאה לכאן או לכאן. זו לא נקמה. זה חינוך. מי שכך פגע בגדולי ישראל ובקודשי ישראל לא יכול לקבל מאיתנו פרס כלשהו".

כזכור, במהלך ראיון שהעניק השבוע ליצמן לבצלאל קאהן ברדיו קול חי אמר את הדברים הבאים: "הבנתי שכולם יודעים שחתמתי לרובי רבלין הבטחתי ואני מתכוון גם להצביע לו. כשהוא הגיע אליי עוד לא היו המועמדים האחרים. אני חושב שהוא ראוי. אני יושב איתו הרבה שנים בוועדת הכספים וגם כיור הכנסת ואני חושב שבסך הכל הוא הטיב עם הציבור החרדי. מה שהיה שהצביע בחוק הגיוס אני לא חושב שמפלגת העבודה היתה נוהגת אחרת וגם בן אליעזר כך. אדם צריך לדעת כשהוא חותם דבר שהוא נכבד את החתימה שלו.

"סיעת יהדות התורה אף פעם לא נקטה עמדה אחידה לגבי ההצבעה לנשיאות. אני חושב שרבלין הגון והוא בסדר גמור עם הציבור החרדי ולכן מה רע לבחור בו. אם יש פה ושם חבר כנסת שיש לו חשבונות אז זה בעיה שלו, לי אין. אנחנו נפגשים עם כל המועמדים אבל רני אמרתי שהיות והבטחתי אני יקיים מה שהבטחתי. בתשובה לשאלה האם החתימה היא באישור הרבי מגור השיב ליצמן כי בנושא הזה אף פעם לא שאלנו. נשיא זה דבר שהשאירו את זה לסיעה ולכן כל אחד עשה מה שהוא רצה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גורם פוליטי בכיר הביע הבוקר תמיהה בעקבות פרסום המאמר. "לא ברור מה קורה שם, אמר לכיכר השבת. "מקובל להניח ובצדק שליצמן הנחשב למקורב ביותר לכ"ק מרן האדמו"ר מגור לא יודיע ברבים על תמיכתו ברבלין לנשיאות ללא קבלת אור ירוק לכך. מנגד, לא ברור למה 'המודיע', שנחשב לשופרו המובהק של האדמו"ר, יתקוף במאמר מרכזי את הכרעתו שלו עצמו".

לדבריו, "חייב להיות שהמאמר הגיע כהוראה ישירה מדרגים בכירים בחסידות, שכן כותב המאמר נחשב לתורם גדול ודמות מוערכת בקהילה. 

"כך או כך, מדובר במקרה מביך. זה כמו ש'ישראל היום' יתקוף את נתניהו", מסיים הגורם. 

מנגד, בסביבתו של ליצמן מכחישים את הדיווח מכל וכל, "אין כל קרע בין המודיע לליצמן וזו אפילו לא בדיחה" הם אומרים. מקורבי ליצמן מאשרים את העובדה כי ח״כ ליצמן ידע מראש וראה את המאמר לפני פרסומו. בעניין ההצבעה עצמה, יפעל ח״כ ליצמן בהתאם להוראות גדולי ישראל״.