אאא

זה לא סוד שישנם חרדים לא מעטים, בעיקר צעירים ובני ישיבה, שצופים באדיקות במשחקי ספורט שונים. עם השנים הלכה התופעה והתפשטה, כאשר הבחורים מצאו מקומות יצירתיים בהם יוכלו לצפות במשחקים, זאת על רקע העובדה כי אין ברשותם טלוויזיה.

אם בתחילה היה מדובר בתופעה שקטה, ובחרדים ההולכים למקומות כמעט מבודדים בשביל לצפות במשחקים ולא להיחשף על ידי חבריהם, הרי שכיום, כמעט בכל משחק ספורט גדול מוצאים את עצמם הצופים החרדים פושטים על הקיוסקים הנמצאים בערים הגדולות לצורך צפייה במשחק.

השיא מגיע פעם בארבע שנים, עת נערכת תחרות הגביע העולמי - "המונדיאל", במסגרתה מתחרות נבחרות הכדורגל מרחבי הגלובוס זו בזו.

 (תלמידי ישיבה צופים במשחק ספורט. ארכיון)
משחק ספורט (צילום: שאטרסטוק)
הגדלה

במידה גדולה של צדק, רבנים, אברכים וסתם בחורי ישיבה שמזועזעים מעומק התופעה, תוקפים מעת לעת בחריפות את הצעירים החרדים שצופים במשחקי הספורט.   

הערב (חמישי) נפתחה התחרות העולמית, שמתקיימת הפעם בברזיל, הצעירים החרדים שמתעניינים בתחום צפויים להגיע בחודש הקרוב אל הקיוסקים השונים, ולצפות במשחק הפתיחה של מונדיאל 2014.

כאמור, רבים בקרב הציבור החרדי תוקפים בחריפות את התופעה. ד' (30), תלמיד ישיבה מירושלים, אומר בשיחה עם "כיכר השבת" כי התופעה הזו לא מוסיפה כבוד למגזר. גם הוא מודה שהתופעה התפשטה בשנים האחרונות בצורה קשה במיוחד: "אני רואה חברים שלי מהישיבה שיוצאים לאזור מרכז העיר מספר פעמים בשבוע כדי לצפות במשחקי ספורט, אבל איך זה נראה לך מתקבל כלפי הציבור החילוני שרואה מאות בחורים יושבים בקיוסקים וצורחים כמו בהמות תוך כדי המשחק".

לדבריו, "הציבור החרדי מאז ומתמיד היה מודל לחיקוי של נועם הליכות ולא של תרבות ההמונים ששואגים כשמישהו מצליח להכניס כדור לאיזה שער או סל".

 (תלמידי ישיבה צופים במשחק ספורט. ארכיון)
מונדיאל 2014, הלוגו הרשמי (שאטרסטוק)
הגדלה

"זו פשוט בושה וחרפה שחרדים הולכים לצפות במונדיאל. לפי מה שהבנתי, משחקים שם אנשים שלא קשורים לישראל או ליהדות, כך שאין לי מושג למה זה כל כך מושך את אותם בחורים" אומר ד. 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנגד, מספר בחורי ישיבה שצופים במשחקי ספורט אתם דיברנו טוענים כי אין בכך כל פסול. לדבריהם, "לא רואים שם שום דבר פסול, זה בסך הכל דרך להעביר קצת זמן בצורה שלא פוגעת באף אחד".

שאלנו אותם האם הם חושבים שזו הדרך להוציא את האמוציות שלהם, תוך כדי צעקות שמחה או תסכול, "זה ברור שזה לא דבר הכי טוב לבחור ישיבה לעשות", הם מודים, "אבל למרות שזה לא דבר חיובי, באותה מידה זה גם לא דבר שלילי".

כאמור, לרוב נאלצים הבחורים לצפות במשחקים במקומות חילוניים, אך לפני כשנתיים נפתח במרכז ירושלים "הזולה על הגג", בו מקרינים משחקי ספורט, כשבמקום נמצאים רק בחורי ישיבות.

לטענת מנדי וובר, מנהל המקום, הדבר נעשה בכדי לאפשר לבחורים לצפות במשחקים כאשר הם עדיין נמצאים באווירה "ישיבתית". "אני צופה שיגיעו כ-200 בחורים לצפות במשחק הפתיחה של מונדיאל 2014" הוא אומר, "אמנם אין לי 200 כיסאות, אבל הבחורים האלו לא דורשים הרבה, מי שלא יהיה לו מקום פשוט יעמוד".