אאא

ניוט גינגריץ', המתמודד המוביל במירוץ על מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות, נפנה לרעות בשדות הימין הקיצוני בישראל במאמציו לגייס כספים מתורמים רפובליקניים יהודיים בארה"ב. בראיון טלוויזיוני ששודר השבוע, הוא שולל את הלגיטימיות של הפלסטינים כעם ובכך הוא פוסל למעשה שלום שמבוסס על שתי מדינות לשני עמים, תפיסה שעליה חתומים ראש הממשלה בנימין נתניהו, ונשיא ארה"ב ברק אובמה, ומתקרב לעמדות של מפלגות וארגונים מימין לליכוד. עובדה זו אינה מפריעה לגינגריץ' לערום שבחים מפליגים על נתניהו ולהכריז שמבחינות רבות, "אני כמו ביבי".

בראיון, ב-Jewish Channel, ערוץ יהודי בכבלים, נשאל גינגריץ' עם איזו אישיות הוא נוטה להסכים. תשובתו: "מבחינות רבות אני רואה עצמי קרוב למדי לביבי נתניהו בדרך החשיבה שלנו על הסכנות שצפונות בעולם".

"ביבי הוא באמת בחור קשוח", הוסיף גינגריץ'. "זה בחור שמציב את ביטחונה של ישראל במקום הראשון בסולם העדיפויות. במקרה, הוא גם דוגל בעקרונות השוק החופשי, מישהו שתרם להצלחת הגאות היזמית (בישראל)".

את השקפתו על העם הפלסטיני תימצת גינגריץ' בראיון ל-Jewish Channel כך: "אני חושב שיש לנו (מקרה של) עם פלסטיני מומצא; למעשה מדובר בערבים... לעם היהודי יש זכות למדינה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הוא הוסיף, כי האבחנה שנעשית בין חמאס לבין הרשות הפלסטינית אינה תמיד נכונה. "שניהם משקפים תשוקה אדירה להשמיד את ישראל". הוא מתח ביקורת על נשיא הרשות, מחמוד עבאס, בגין הכרזתו שהוא אינו מכיר בזכות קיומה של ישראל ושהוא אינו מכיר בישראל כמדינה יהודית.

"זכרו, לא היתה 'פלסטין' כמדינה; מדובר בחבל ארץ שהיה פעם חלק מהאימפריה העותומאנית", אמר גינגריץ' בראיון. "אני חושב שאנחנו המצאנו את העם הפלסטיני; עובדתית הם ערבים ומבחינה היסטורית הם חלק מהקהילייה הערבית".

בתשובה לשאלה על הסכמי אוסלו, אמר גינגריץ': "אני חושב שהזוי לכנות מה שמתרחש כ'תהליך שלום'". על הדרישה שארה"ב תנהג ללא משוא פנים בשני הצדדים, כפי שמטיף אובמה, אמר הפוליטיקאי הרפובליקני: "בטח. אם אני מתייחס ללא פניות לדמוקרטיה אזרחית שמקיימת את שלטון החוק ולקבוצת טרוריסטים שמשגרים טילים מדי יום, זו אינה התנהלות ללא משוא פנים. זו העדפת הטרוריסטים".

(גלובס)