אאא

מאמר שפורסם ב"ניו-יורק טיימס" חושף את הקשר ההדוק בין ראש הממשלה בינימין נתניהו לבין מיט רומני, המועמד המוביל של מפלגת הרפובליקנים ומי שצפוי להתמודד מול ברק אובמה על נשיאות ארה"ב בבחירות שאמורות להיערך בספטמבר הקרוב. לפי הניו-יורק טיימס, נתניהו ורומני מנהלים קשרי ידידות של למעלה משלושה עשורים, עניין שעשוי להשפיע על מדיניות ארה"ב בעניין תקיפה ישראלי באיראן, במידה ורומני ייבחר לנשיאות.

כביכול, נראה כי לשני האישים יש מעט מן המשותף. האחד הוא ממשפחה מורמונית עשירה ממישגן, והשני הוא יהודי ממשפחה מן המעמד הבינוני-גבוה בישראל.

אולם, ב-1976 חייהם של השניים הצטלבו, כאשר שיתפו פעולה לראשונה בקומה ה-16 של משרדי חברת הייעוץ "בוסטון קונסולטינג גרופ" (BCG), לאחר ששניהם גוייסו לחברה כיועצים מן השורה. באמצעות ישיבות סוערות הנועדו למצוא פתרונות ללקוחות שלהם, השניים טיפחו ועיצבו את השקפת עולמם הריאלסטית על העולם.

כך, רחוק מעיני התקשורת, השניים טיפחו ידידות משותפת שבאה ליידי ביטוי בארוחות משותפות בניו-יורק, בוסטון וירושלים, ושימרו את הקשר גם באמצעות ידידים משותפים שהיו שותפים להשקפת עולמם הקונסרבטיבית.

השניים שותפים גם בדיעה לפיה יש לנקוט צעדים אקטיבים יותר כנגד איראן. כך למשל, נתניהו מצהיר ברייש גלי כי יש לבצע תקיפה צבאית באיראן כדי למנוע ממנה מלהשיג את הפצצה הגרעינית ואילו רומני תוקף את ממשל אובמה על כך שהוא לא עושה די בעניין האיראני ולא מהדק את שיתוף הפעולה עם ישראל.

לפי הניו-יורק טיימס, לידידות הקרובה בין שני האישים וכן להשקפת העולם הדומה שלהם, עלולות להיות השלכות מרחיקות לכת על מדיניות ארה"ב בעתיד, במידה ורומני ייבחר לנשיאות. בעיתון מציינים כי אחד הנושאים הבוערים שבו תזכה ישראל לשיתוף פעולה מלא יהיה הנושא האיראני, זאת משום ששני האישים שותפים לדיעה כי יש לפעול בצורה חריפה יותר כנגד מתקני הגרעין של איראן וכי הסנקציות הכלכליות לא יעזרו לחסל את תוכנית הגרעין.