אאא

נפל דבר: מועצת חכמי התורה החליטה אמש, פה אחד, להדיח את חבר-הכנסת הרב חיים אמסלם מתנועת ש"ס - בעקבות דעותיו העצמאיות בסוגיית הגיור וסוגיית תורה-עבודה.

את ההחלטה קיבלו חברי מועצת חכמי התורה, לאחר שעתיים של דיון ממושך, במהלכו השמיעו לרבנים ראיונות שהעניק למספר כלי-תקשורת בימים האחרונים.

הרבנים התכנסו בביתו של נשיא מועצת חכמים התורה, מרן הגר"ע יוסף שליט"א, ברחוב הקבלן בשכונת הר-נוף בירושלים. יו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי, השתתף בישיבת מועצת חכמי התורה.

במהלך השמעת אחד מהראיונות שהעניק אמסלם לתחנת רדיו חילונית, פרץ מרן הגר"ע בבכי. השמעת הראיון הופסקה למספר דקות.

בסיומה של ההתכנסות, יצא הרב רפאל פנחסי, מזכיר מועצת חכמי התורה, לעשרות עיתונאים שהמתינו בחוץ והקריא להם את נוסח ההחלטה.

על-פי ההחלטה - המתפרסמת במלואה בידיעה נפרדת - על הציבור "להתרחק ממנו ודעותיו המוזרות". הם קבעו כי אם אמסלם לא יציית להחלטה הוא יחשב "גזלן".

מקורבי אמסלם משיבים אש, בתגובה ששיגרו ל"כיכר השבת", לאחר החלטת מועצת החכמים. "´דון קורליאונה´, ישי, שכח שאינו נמצא בסיציליה. שיטות בנוסח המאפיה האיטלקית שהוא מפעיל בכדי לרדוף את הרב אמסלם, יחזרו אליו כבומרנג", הם אומרים.

"הציבור יזכור בבוא העת להוקעה ודיראון עולם את מי שהפך את גדולי הדור למכשיר למילוי מאווייו ותשוקותיו הצרים".

כיצד ינהג אמסלם? המקורבים משיבים: "עם כל הכבוד, הרב אמסלם הינו אישיות תורנית חשובה ובעלת משקל ומשכך, הינו יכול להחליט בעצמו מה יעשה והיאך יפעל".

ההתכנסות נדחתה בשבוע

המועצת הייתה צפוייה ביום שני בשבוע שעבר, אולם שר השיכון והבינוי אריאל אטיאס הציע להמתין ולשמוע את דבריו של אמסלם. ההצעה התקבלה.

האם אמסלם יחזיר את המנדט, לאחר קריאת מועצת החכמים? ביום רביעי שעבר כינס אמסלם מסיבת עיתונאים בכנסת והצהיר לעיני כל: "אתם תראו אותי גם בכנסת הבאה, לא אחזיר את המנדט".

"אמשיך לייצג את האינטרסים של הציבור הספרדי. המנדט שלי שייך לציבור - הן חוקית והן מוסרית - לציבור שבחר בי", אמר אמסלם. "אינני רשאי לתת אותו לאיש ולא אתן אותו לאיש".

אמסלם כיוון ישירות לעברו של השר ישי שניסה להדיחו. "בימים האחרונים, מתנהל כאן מסע הסתה נגדי. המסע היה מלווה בהשמצות וגם באיומים. היו גם חרמות וסילופים. אותם אנשים שניהלו את המתקפה מולי, השתמשו בחצאי אמיתות - וניסו להציגם לרבנים, כדי להתנגח בי".

הרב אסמלם טען במסיבת העיתונאים כי "מזה מספר שנים מנועה כניסתי לביתו של הרב יוסף שהנני מעריכו ומוקירו ללא גבול. אני למדתי במשך עשרות שנים את תורתו של מרן, אותי ילמדו מי זה הרב עובדיה?", שאל אמסלם בזעם ורמז לשמועות שהרב עובדיה יורה לו להתפטר לאלתר.

מרן משיב: "אל תאמינו לשמועות"

בשיעורו השבועי של מרן הגר"ע יוסף, הוא השיב לאמסלם: "יש אנשים טוענים על המשפחה שלי, על רבי צבי (חקק. מ"כ), שהם מונעים מלבוא אליי. לא היו דברים מעולם. אני קובע מי בא אליי ומי לא בא אליי. כל מי שרוצה לבוא אליי - יכול לבוא אליי. מעולם לא סירבתי לקבל מישהו. אני מקבל בני אדם בסבר פנים יפות, מכבד אותם ומחבב אותם.

"אל תאמינו שיש מגמה מצד בני ביתי למנוע מאחד להיכנס אליי. לא היו דברים מעולם", אמר הגר"ע ודפק על השולחן בכעס מהול בצער.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

"אני מבקש מכם שלא תאמינו לאותם בני אדם שפותחים את הפה שלהם ואומרים דברים לא נכונים. לא היו דברים מעולם", אמר מרן שוב.

מרן גם התייחס לדעותיו של הרב אמסלם: "יש שמדברים על הישיבות, אומרים ישיבות זה בשביל תלמידי חכמים גדולים, שיהיו דיינים, שיהיו רבנים ומי שלא מתאים לכך צריך ללכת לעבוד... כך יש קולות בחוץ... זה לא קולות של תורה, זה קולות בניגוד לדעת התורה... בני הישיבות צריך לשבח אותם, לנשק אותם".

מרן תקף ישירות את שיטתו של אמסלם: "מי שאומר לבחורי ישיבות ללכת לעבוד הוא חסר אמונה בתורה שלנו. אנחנו מאמינים בני מאמינים. כל מי שלומד תורה עושה נחת רוחו לקב"ה, אשרי מי שעמלו בתורה".

"כל אלה, בני הישיבות, שמוסרים את נפשם לתורה, צריך לשבח אותם, צריך לפאר אותם, הם מעמידים את העולם", אמר מרן, אשרינו שיש אנשים שכאלה. הם מוסרים את עצמם ללימוד התורה. צריך להתפאר בהם, לשמוח בהם, לא לדבר עליהם שלא עושים טוב. חלילה וחס".

(צילומים: מאיר אלפסי, כיכר השבת)