אאא

המחאה החרדית הצליחה, ובגדול: משרדי הממשלה הפסיקו לערוך ביקורת בישיבות ובכוללים המתוקצבים בידי המדינה, כך חושף הבוקר העיתונאי יאיר אטינגר ב'הארץ'. 

על-פי הדיווח, הפיקוח - שבוצע על ידי פקחים ורואי חשבון של משרד האוצר, הופסק בחודש יולי, בהוראת החשבת הכללית, בעקבות תקרית נקודתית שבה קטעו פקחי משרד האוצר שיעור בישיבה.

מדובר בביקור שערכו הפקחים לפני מספר חודשים בהיכל ישיבת 'בית שמעיה' בבני-ברק, בעיצומו של ה"שיעור כללי" שנשא ראש-הישיבה בפני מאות תלמידיו. הפקחים וסירבו להמתין לסיומו - דבר שהכעיס מאוד את התלמידים שמחו על הפגיעה ברבם ועל ההפרעה ללימוד התורה.

ביקורת קשה

הפיקוח המחוצף גרר ביקורת קשה מכל קצוות הקשת בציבור החרדי. בסיעת ש"ס מיהרו לגנות את התנהגות הפקחים והזילזול המתמשך בלומדי התורה. "לא ננוח ולא נשקוט עד שהמקרה יתברר וייחקר במלוא הרצינות", אמרו בש"ס.

יומיים בלבד לאחר הדורסנות של פקחי האוצר, נחשף ב'כיכר השבת' כי שר החינוך גדעון סער עשה צעד דרסטי כשהתקשר לחשב הכללי מיכל עבאדי והעיר לה בתקיפות על צורת הביקורת שזילזלה ופגעה בראש-הישיבה ובתלמידים וקרא לה לנסח קרטריונים ברורים, איך כיצד ומתי עורכים ביקורות בהיכלי הישיבות הקדושות.

"צריך לערוך את הביקורות באופן מכובד ומכבד ולא כפי שהיה אמש, עלינו לדאוג שמקרים כגון אלו לא יישנו יותר", אמר השר בתקיפות לעבאדי.

במשרד האוצר, מדווח אטינגר, לא מכחישים שאין פיקוח על תקצוב הישיבות, ואומרים שבתקופה הקרובה יחזרו הביקורות "לנפחן המקורי במתכונת חדשה ומשופרת". 

כך או כך, אין ספק כי המחאה שאיחדה את הציבור החרדי מול הצעדים האגרסיבים של משרד האוצר, הצליחה לעשות את שלה, ובהצלחה.