אאא

עצרת התפילה המיוחדת שתצא הבוקר (שישי) לפועל, צפויה להביע את עמדת היהדות הדתית והחרדית בכל הקשור לצביון הכותל המערבי.

לפי ההערכות, באירוע המיוחד צפויים להשתתף אלפי נשים ובנות סמינרים חרדיות ודתיות.  

 שעות לפני האירוע המיוחד, 'כיכר השבת' שוחח עם 2 נשים, אחת חרדית והשנייה ציונית דתית - שעומדות מאחורי היוזמה.

לאה אהרוני, תושבת הישוב כוכב יעקב שהינה אחת ממקימות ארגון 'נשים למען הכותל', מספרת ל'כיכר השבת' על יוזמת תפילת הנשים בכותל המערבי. "לפני שבועיים חשבנו כמה נשים על הרעיון הזה משום שיש רבבות נשים דתיות וחרדיות שסבורות הפוך לגמרי מנשות הכותל וקולן לא נשמע".

 (צילומים: פלאש 90, ובדיבות 'נשים למען הכותל')
נערות חרדיות בכותל המערבי (צילום: פלאש 90)
הגדלה

"חשוב לי להדגיש כי לא מדובר דווקא בנשים חרדיות. אני אישית דתייה לאומית, וחלק מהיוזמות הן חרדיות אבל ישנן נשים מסורתיות רבות שמסכימות עם הגישה שלנו לשמור על המסורת שקיימת במקום הקדוש במשך כמעט אלפיים שנה".

"פנינו לכל הגורמים שהכותל המערבי והמסורת היהודית קרובים ללבם והתחלנו לגלגל את הרעיון, נדהמנו לגלות היענות מכל גווני הקשת. החל מהסמינרים החרדיים, דרך האולפנות הדתיות לאומיות וכן רבנים מכל הציבורים: חרדים, ציונים דתיים, אשכנזים וספרדים - כולם למען המטרה הנעלה שהיא שמירה על הכותל".

"זו לא הפגנה נגד נשות הכותל" 

חברתה, רונית פסקין, חרדית מירושלים השותפה ליוזמה מוסיפה כי "חשוב להדגיש כי התפילה מחר איננה הפגנה או עימות עם נשות הכותל אלא הזדמנות להתפלל יחד נשים מכל המגזרים, מלב אחד. זה מפגן אחדות של כלל ישראל למען עם ישראל וקדושת הכותל".

לטענת פסקין, הארגונים הרפורמים בארה״ב משתמשים במאבק על צביון הכותל, וכביכול על זכויות הנשים על מנת לקבל דריסת רגל והזדהות בחברה הישראלית, "חשוב שמחר כולם יראו כי אלפי נשים סוברות כמונו ולא כמו הגישה המוטעית שלהן". 

 (צילומים: פלאש 90, ובדיבות 'נשים למען הכותל')
רבבות חושבות אחרת מהן, נשות הכותל (צילום: פלאש 90)
הגדלה

ל'כיכר השבת' נודע, כי השתיים פגשו את הרב פסח לרנר, מראשי ארגון 'ישראל הצעיר' בארה"ב, שנרתם ליוזמת תפילת הנשים בכל כוחו ומרצו, ולשם כך אף השיג את הסכמתם של מרנן ורבנן גדולי הדור החרדים.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

לפני יומיים הוא נכנס לקבל את ברכת מרן ראש הישיבה הגראי״ל שטיינמן והגר״ח קנייבסקי, שאישרו את השתתפותן של בנות הסמינרים מירושלים, או אז החל הרעיון לצאת אל הדרך.

במקביל, חברי הכנסת החרדים של סיעת יהדות התורה ישבו אף הם על הנושא יחד עם מנהלי הסמינרים, והחליטו לצאת לדרך, מה שהביא לקיום התפילה מחר באופן סופי.

התומכים: מהרבנים החרדים, ועד לציונים הדתיים

הרב פסח לרנר מסביר בשיחה ל'כיכר השבת', כי "המאבק חשוב הן מבחינה אידיאולוגית והן מבחינה ציבורית", והראייה לכך לדבריו היא, שגדולי הרבנים מכל החוגים והעדות החל מהרב שטיינמן והרב עובדיה יוסף ועד לרב דב ליאור תומכים ביוזמה וקוראים לנשים לצאת לתפילת ראש חודש מחר בשעות הבוקר.

 (צילומים: פלאש 90, ובדיבות 'נשים למען הכותל')
"מאבק חשוב מבחינה ציבורית", הרב פסח לרנר (צילום: מוזיאון גוש קטיף)
הגדלה

להערכת גורמים בקרב המארגנים הצפי הינו לאלפי נשים שתשתתפנה בתפילת ההמונים מחר, מה שיוכיח כי הן אלו נשות הכותל האמיתיות ולא אותו מיעוט זניח וקולני המחפש ליצור מהומות ופרובוקציות מיותרות.