אאא

מדי יום, רבים הם הצובאים על מעונו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן שבגיל 101 נושא על עצמו את עניני הכלל והפרט בארץ הקודש והתפוצות ומלבד הכרעותיו הגורליות בנושאי חינוך, יהדות, ועניני תורה ועולם הישיבות הרי שהוא מקדיש מזמנו לענות ולהשיב על שאלות פרטיות של ילדים וישישים המבקשים עצה וברכה במגוון נושאים, החל מבקשה לברכה לרפואה ועד לעצה בפתיחת עסק או בסגירת שידוך ונסיעה עסקית או פרטית מעבר לים.

מעניין להיווכח ולראות כי גם אנשים "מבחוץ" שאינם נמנים על העולם החרדי יודעים להעריך ולהוקיר את העובדה שהמנהיג הישיש והפיקח מקדיש מזמנו לכל אחד ואחד ונושא על כתפיו הצנומות את צרות הכלל.

ביום חמישי האחרון הגיע אל עיר התורה והחסידות אבישי אברהמי מייסד ומנכ"ל חברת ההייטק "וויקס", המונה יותר מ-41 מיליון משתמשים ביותר מ-190 מדינות ושוויה נאמד בכמעט מיליארד דולרים.

ויקס הרצה בפני אנשי הייטק חרדים והסביר להם על החברה שבבעלותו כשלאחר מכן סייר בבני ברק וביקש להגיע אל מעונו של מרן הגראי"ל שטיינמן.

לאחר הביקור פרסם אברהמי בדף הפייסבוק הפרטי שלו את הרושם שלו מהביקור בבני ברק ובמעונו של מרן ראש הישיבה, סטטוס שגרם לקידוש השם עצום וגרר תגובות אוהדות מאנשים הרחוקים מעולם התורה.

"כיכר השבת" מגיש את עיקרי דבריו המרגשים.

"אתמול בלילה, נתתי הרצאה בבני ברק ליזמים יהודים אורתודוקסים", כותב אברהמי, "אחרי ההרצאה לקחו אותי ידידי החרדים לסיור בעיר במה שהם כינו 'הגטו היהודי', סיור מעניין מאוד, ומרתק במהלכו הרגשתי כמו כשביקרתי לראשונה בקוריאה".

"במסגרת הסיור הזה", מספר אברהמי, "הם נתנו לי את הזכות לפגוש את "הרב אהרן שטיינמן", ככל הנראה, מנהיג היהודים החרדים הליטאיים, מנהיג של מיליון ומכובד מאוד".

"רציתי לשתף כמה נקודות מדהימות על הביקור הזה", כותב אברהמי לחבריו, "אנחנו הגענו לאזור ביתו בסביבות השעה  11:00 בלילה. המדריך החרדי שלי אמר לנכדיו שאני מבקש להיכנס וציין כי אני עשוי להעסיק בחברה שלי יהודים חרדיים רבים, הם השיבו לו כי הרב כבר במיטה".

"20 דקות מאוחר יותר אנחנו מקבלים שיחה שהוא רוצה להיפגש", כותב אברהמי. "במסגרת תפקידי בחברת ויקס, אני מוביל ומנהל 700 אנשים תחתיי, אני לא דתי ולא מאמין", מציין אברהמי, "אבל כאשר ב-23:30 בוחר מנהיגם הרוחני של מיליוני אנשים, בגיל 101, לצאת מהמיטה, להתלבש ולהיפגש איתי, כי אני עשוי להציע עבודה לאנשים חרדים - אני חייב לומר, זו מנהיגות אמיתית, יש לי עוד כל כך הרבה ללמוד".

אברהמי מציין את העובדה שידועה לכל ילד בעולם היהודי כי "הרב גר בדירת שני חדרים קטנטונת, בבניין רגיל ישן, עם ריהוט בסיסי בלבד. כשראיתי את זה, הדבר הראשון ששאלתי את הנכדים שלו היה 'איך זה שאתה לא צובע את הבית? אתה רוצה שאני אצבע אותו? אל תהיה עצלן', אך הם ענו בתגובה: 'הוא לא מאשר לנו, כאשר שאלנו אותו, הוא אמר שהוא בעל הבית, והוא לא יאפשר את זה'".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"אני מניח" כותב אברהמי, "שהוא מעוניין להעניק דוגמא אישית שדברים חומריים הם חסרי משמעות זאת על מנת לשים דברים בפרספקטיבה". אברהמי מציין כי הרב מקבל תרומות של מיליארדי דולרים בכל שנה, שמועברים הישר לתמיכה באנשים בקהילה שלו".

"המדריך החרדי שלי, ביקש  מהרב לברך אותי באופן אישי כי תרמתי כסף היום, (אני תרמתי לאנשי שדרות העניים בגלל המלחמה בעזה) הייתי קצת נבוך", חושף אברהמי, "כי באופן אישי אני לא מאמין בברכה".

"להפתעתי הרב הסתכל עליי והסתכל על המדריך, ואמר בקול נוזף: 'הוא לא צריך את הברכה שלי, עצם התרומה היא ברכה, הוא כבר מבורך'", כותב אברהמי, ,החוויה הזאת של הביקור המיוחד הייתה בעבורי  מעוררת השראה".

"אני והרב שונים בכל קנה מידה ובכל אמונה אולם כשמדובר במנהיגות, הוא לימד אותי המון", כותב אברהמי לסיום.

ביתו של מרן הגראי"ל שטיינמן
ביתו של מרן הגראי"ל שטיינמן