אאא
העולם בפני מהפך ענקי.

הוא כבר כאן. אך ייקח לו עוד זמן עד שיתפשט לבתינו. המחשבים שאנחנו מכירים, ממחר לא יהיו שווים עוד. העולם הולך ל"מהפכת העננים". כל מה שהיה עד היום בתוך המחשב, הולך לצאת ממנו. הוא יהיה במקום אחר. על ה"עננים".

המכה הקשה ביותר לכל המתנגדים ל"אינטרנט" עומדת לנחות מאותם "עננים". ועידה רבת משתתפים תתקיים ביומיים הקרובים בקיבוץ שפיים וכל כולה תעסוק במהפכה החדשה. אנחנו. כולנו. בינתיים לא נהיה שם.

אך כדאי להתוודע לעננים הקודרים המתחילים להתקרב אלינו.

האינטרנט החל בעצם כמיזם פנימי של הצבא האמריקני. רק אחרי כ-15 שנים של תעבורת תקשורת פנים אמריקנית, ואחר כך בין מוסדות מחקר במדינה הזאת, נפתחה הרשת לכל. התאריך הזה, שבו אירע הדבר, ב-6 באוגוסט 1991, ייזכר כאחד הימים המשמעותיים בהיסטוריה המודרנית.

מה שהחל כמיזם שנשא תחילה את הכותרת "תקשורת של אחד לרבים", עם כמה אתרים בודדים וכמה מאות מתחברים, שיכלו רק לקרוא את מה שהאחרים כתבו אבל עדיין לא להגיב ולא להידבר עמם, הפך להיות במספר השנים המועט שחלפו מאז, לגדולה ברשתות התקשורת העולמיות עם מיליארדי גולשים ועשרות מיליארדי אתרים.

היום האינטרנט הוא "תקשורת של רבים אל רבים". עם יכולות קשר, בקול ובווידיאו, בטלפון ובדואר, תוך נגישות מיידית מקצה אחד של העולם לקצהו האחר.

אין ספק שהעולם שלפני 1991, בשנים של טרום האינטרנט, וזה של היום שונים לחלוטין. אין היום תחום אחד בחיינו שהאינטרנט ונגזרותיו לא מעורבים בו. והדבר רק הולך ומתרחב, הולך ומעמיק, ומי שאיננו מחובר, נותר מאחור.

וכמו כל פיתוח חדשני ומתקדם, בדיוק כמו האטום והמכונית הנוסעת, הביאו עמם החידושים המרשימים, גם אסונות והיבטים שליליים. האטום הכניס אותנו לעומק המבט לתחומי היצירה האלוקית, של "מה רבו מעשיך", ונתן לרפואה כלים חדשניים לריפוי, אך גם הפף לכלי המשחית ביותר הקיים היום בעולם. בדיוק כמו המכונית הנוסעת שאין יום שלא קוטלת חייהם של אלפים רבים, בעולם כולו.

כמותם האינטרנט. ובעיקר בהיבט שלנו, היהודי. הוא מאפשר להכניס לביתנו, דברים פוגענים המערערים את המסגרת המשפחתית, פוגמים בחינוך ילדינו ופותחים את 'ד' אמותינו' הסגורים ביראת שמיים, אמונה, צניעות והתרחקות מכל הכיעור, לעולם האחר.

אין ספק, שבדיוק כמו האטום, זהו כלי מהפכני מאין כמותו, אך גם כלי משחית. השאלה היא רק האם יש את האפשרות, למצוא דרכים לדו קיום בין השניים. גם גדולי ישראל, שכולנו עפר לרגליהם, שהחליטו להחרים את האינטרנט, לא עשו זאת, בלא להכיר במהפכה שיש למכשיר הזה על הפרט ועל הכלל. אלא שהם הורו לחפש אחר פתרונות נאותים, שלדעתם עוד לא נמצאו. הגם שיש רעיונות חדשניים וטובים לפתרון. אך מי אנו שנערער על החלטותיהם. לאורם הלכנו, ולאורם נלך.

כל מה שאנו רוצים לומר כאן היום, הוא, שהאינטרנט, שכבר עבר מהפך אחד, מן השלב של "אחד לרבים" לשלב של "רבים לרבים", עומד עתה בפני השינוי השני, שיחולל מהפכת ענק, שבסיום השלב הזה, כל מי שלא יהיה מחובר לאינטרנט, כבר לא יוכל להפעיל את המחשב הפשוט שלו בבית. בעבודה. המהפך החדש מוביל לקראת כך, שמחשבים, טלפונים סלולאריים, מערכות שונות במכוניות שלנו, כל אלו יפעלו יחדיו ויקבלו הכל. מרחוק.

נשמע משונה?

הנה ההסבר במילים פשוטות יותר: חברת "גוגל" שהיא אחת משתי החברות המשפיעות ביותר בעולם המחשבים והאינטרנט, לצד "מייקרוסופט", מודיעה בימים אלו כי השלימה פיתוחה של מערכת הפעלה חדשה למחשבים, הנושאת את השם "כרום", האמורה, להתחרות במערכות ההפעלה שלרובנו יש היום במחשבים שלנו, של חברת "מייקרוסופט".

ועם שינוי משמעותי מאין כמותו: המערכת החדשה לא תזדקק לכל תוכנות ההפעלה הקיימות היום במחשבים שלנו. מערכות ההפעלה יהיו בחוות השרתים הענקיות של "גוגל" עצמה, או בחברות האחרות שמהר מאוד יתחרו בה, ואין ספק שמחר גם "מיקרוסופט" תאמץ את הקונספט המהפכני החדש.

מה טוב בכך? – שלא נזדקק יותר לתוכנות ש"ישבו" על המחשב שלנו, שאין בו הרבה מקום, ובעיקר יתן הדבר פתרון לרבים יותר ויותר, העוברים למחשבים הנישאים. נוכל אז להתהלך עם מחשבים קלים ביותר שיוכלו להפעיל כל תוכנה הקיימת בעולם, מבלי שזו בכלל תשב אצלנו.

מה רע בכך? – שהמחשב יהיה דרך קבע מחובר לאינטרנט, ומי שלא יהיה מחובר לאינטרנט, יתנתק במשך הזמן מהכל.

למערכת החדשנית, יש שם מעניין: "מחשוב עננים". תיאור פרוזאי לכך שמכאן והלאה, כל התוכנות ומערכות ההפעלה ישבו, הרחק מאתנו, על "עננים" גדולים, ואנחנו, באמצעות המחשבים שלנו רק נצטרך להתחבר, והכל יבוא לנו משם.

ורק בעיה אחת "קטנה". כדי להתחבר לעננים, נצטרך להיות מחוברים לאינטרנט. גם הטלפון שבכיסנו, יהיה מחר מחובר ל'עננים' האלו ומחרתיים גם הטלפון הביתי, המכונית שבה אנו נוהגים, ועוד דברים רבים אחרים.

מדובר באחד המהלכים המשמעותיים ביותר בתולדות עולם המחשוב והאינטרנט.

"גוגל" שצברה בקופתה מיליארדי דולרים לאורך השנים, שמה את כל יהבה על המערכת החדשה, מה עוד שברור שאם הדבר יצליח, ילכו בעקבותיה כולם. זה לא יבוא ב"בום" אחד גדול, אך ההתחלה תהיה כבר בשנה הקרובה. אנשים עוד יפחדו להתחבר, ייתכן וזה גם יעלה כסף. אך העתיד כבר כאן.

השיטה החדשה, תגדיל את מהירויות התפעול באופן שלא הכרנו. היא תהיה פשוטה יותר והרבה יותר מאובטחת בהשוואה לזו שיש לנו אצלנו במחשב הביתי או המשרדי. ממשק המשתמש יהיה פשוט יותר. לא נצטרך יותר ללמוד להתקין תוכנות. בטווח ארוך, העלויות כולן תוזלנה. נוכל לאגור הכל על ה"עננים" ולא במחשב, ומחשב ש"נפל" לנו, לא יאבד דבר, כי הכל יישמר "שם" ובתוך שניות נוכל להעלות הכל מחדש. תהיה לנו סיסמה ונוכל להיכנס ל"מחשב שלנו" מכל מחשב אחר, בעולם כולו.

עננים קדרו שמיים. זו מהפכת הענק הבאה של עולם המחשבים והאינטרנט.

'הגשם' שיירד מעננים אלו יותיר 'רטובים' את כל אלו שלא יהיו מחוברים, באופן קשה בהרבה מן המצב שבו מצוי מי שאיננו מחובר היום לאינטרנט.

הגיע הזמן לזרז את החיפושים אחר פתרונות ראויים, ל"אינטנרט הכשר". והם מתחת לעננים.