אאא

העולם האקדמי החרדי בקריסה? זה חודשים ארוכים שהמכללה החרדית בראשותה של כלת פרס ישראל הרבנית עדינה בר שלום, בתו של מרן פוסק הדור רבי עובדיה יוסף זצוק"ל, עוברת תקופה מורכבת, במיוחד מבחינה תקציבית. לפי הפרסום מחר (שישי) ב"ידיעות ירושלים", המכללה בגרעון של ששה מיליון שקלים.

לפי העיתון, במשרד החינוך החליטו לאחרונה להצמיד למכללה של בר שלום משרד רואי חשבון שילווה את ענייני הכספים של המוסד. כאמור, העיתון מדווח כי גרעון המכללה עומד על סך 6 מיליון שקל. בר שלום עצמה, שלפי המידע שהגיע ל"כיכר השבת" נמצאת בימים אלו במסע גיוס כספים בחו"ל, טוענת כי החובות אינם של המכללה לבדה, אלא של מוסדות הוראה השותפים לפעילותה.

בנוסף, משרד הפרסום "קלמן וי" שעבד בשיתוף פעולה עם המכללה, ביקש לסיים את ההתקשרות עמה על רקע חוב בסך מאות אלפי שקלים שלא שולם לכאורה.

עוד מדווח העיתון, כי מוסדות השכלה אחרים וחדשים שפתחו מסלולים נפרדים למגזר החרדי בירושלים ובבני ברק, נושפים בעורפה של המכללה ואף מצליחים לנגוס בשוק הלימודים האקדמי אליו החרדים מצטרפים בשנים האחרונות.

על פי בדיקת העיתון, גם בכמות התלמידים סופגת בר שלום מכה לא פשוטה. מספר התלמידים שנרשמו ללימודי המכינות במכללה החרדית ירד בשנים האחרונות בצורה משמעותית, ולטענת העיתון, אחת הכיתות ללימודי תקשורת שיועדה לאנשי תקשורת ואישי ציבור חרדים התפוררה אחרי שהם עזבו את הלימודים.

אחד הקשיים הגדולים של המכללה החרדית בראשות עדינה בר שלום, נרשם בתקופת הרישום לשנת הלימודים הבאה, לפי נתוני המועצה להשכלה גבוהה הרישום השנה היה מצומצם מאוד, ובניגוד לשנה שעברה אז היו 60 תלמידים שביקשו להתקבל ללימודים, מספר הנרשמים השנה נכון ללפני שבועיים היה נמוך משמעותית.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

גורם המעורה בנעשה בתחום האקדמיה אמר בשיחה עם "כיכר השבת" כי בעקבות תהליכים כאלה ואחרים בחברה החרדית, דוגמת האיסור שהטילו אדמו"רים רבים על תחום האקדמיה, חלה ירידה השנה ברישומים למוסדות השונים בארץ הפונים לאוכלוסיה החרדית. 

תגובת המכללה החרדית ל"כיכר השבת": 

"השינויים שעברה המכללה נובעים מתוכנית אסטרטגית לייעול ושיפור המכללה, ובכדי לעמוד באתגרים וביעדים שעומדים בפני המכללות ומסגרות הלימוד לסטודנטים חרדים ברחבי הארץ. כשצריך לזכור שבסייעו הרב ובדאגה כנה של פרופ' טרכטנברג לסטודנטיות החרדיות התבקשו כל המכללות לייעל ולהשתפר בתוכנית חומש מיוחדת".

"כך לפעמים צריכים להביא מנכ"ל מקצועי יותר או משרד פרסום בעל ניסיון רב יותר. למותר לציין שאין כל 'גרעון ענק' או חוב לספק כזה או אחר כפי שצויין. כן חשוב להבהיר שעקב שינוי שיטת התקצוב בות"ת ומל"ג נצרכנו כמו רבים אחרים לבקש את עזרת רואי החשבון של הות"ת".

"לצערנו בידכם קיים מידע שגוי ע"כ שכביכול נסגרה כיתת לימודים באמצע שנה או על תוכניות לימודים שבוטלו, הדבר איננו נכון כלל ועיקר. הרבנית עדינה בר שלום שייסדה האת המכללה ועומדת בראשה תמשיך לסייע לגיוס משאבים ובראש מעיינה עומד השכלת הסטודנטים והשמתם במקום עבודה מכובד כיאה לבוגרי המכללה"