אאא

עשרות נגמ"שים רוסיים נמצאים בגבול עם אוקראינה, ולטענת ממשלת אוקראינה, כוחות אוקראינים השמידו חלק משיירת כלי רכב משוריינים של רוסיה, שחצתה את הגבול - זוהי חלק מתמונת המצב בימים האחרונים באוקראינה, לאור המלחמה שנמשכת חודשים רבים על השליטה במקום, ולדברי תושבים המתח עדיין בשיאו.

לפנות בוקר (ראשון), הבדלנים הפרו-רוסים במזרח אוקראינה, הפילו מטוס קרב של הצבא מסוג מיג 29, שלדבריהם טס בשמי העיר לוהנסק השוכנת במזרח אוקראינה. לדברי דובר צבא אוקראינה, הטייס אותר על הקרקע לאחר שנטש את המטוס בשלום.

לפי צבא אוקראינה, כוחותיהם השמידו בימים האחרונים חלק משיירת כלי רכב משוריינים של צבא רוסייה שככל-הנראה חדרה את גבולותיה. למרות ההודעה הנחרצת, ברוסיה לא התרגשו והכחישו את הדיווח אותו הגדירו "הזוי".

השיירה אמורה להיות הומניטרית וזה שורש הוויכוח בין שתי הצבאות. לדברי האוקראינים, השיירה הייתה עמוסה בפצצות שיועדו לשימוש כנגד צבאם. מנגד, טענו בצבא רוסיה כי אוקראינה עושה הכול בכדי לחבל במעבר הציוד ההומניטרי, שנפגעו קשות בלחימה בין שתי הצבאות.

טרם ההפצצה, משטרת הגבולות של אוקראינה ביצעו מחסום בדיקה למשאיות ההומניטריות המדוברות. לפי צבא קייב, חייליה עצרו 280 משאיות לצורך בדיקה שבתוכם אין חומרי נפץ ומטענים, כל זאת לנוכח הידוק המצור.

קייב טענה כי רוסיה מחמשת או מאמנת את המיליציות הבדלניות מאז פרץ המשבר במזרח אוקראינה. רוסיה מצידה הכחישה בתוקף את הטענות ואמרה כי לא היו דברים מעולם.

הבדלנים השתלטו עם פרוץ המהומות על שבע ערים במזרח המדינה, אך כעת, כך על-פי הדיווחים בכלי התקשורת המקומיים, שליטתם שואפת לאפס וכי הישגם הפך להפסדם. לדברי התושבים, הבדלנים איבדו את אחיזתם וכעת הם מתבצרים באזור לוהאנסק ודונייצק.

לפני ארבעה ימים, הודיע מפקדם של הבדלנים הפרו-רוסים בדונייצק שבמזרח אוקראינה, איגור סטרלקוב, על התפטרותו מתפקידו. ההתפטרות הכתה בהלם את תומכיו משום שמדובר בהתפטרות שלישית של בכיר בקרב המורדים, זאת בתוך שבוע ימים. סיבת התפטרותו טרם התבהרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

נשיא רוסיה, ולדמיר פוטין שנשמע תקיף לאורך המלחמה, נשמע דווקא פייסני בסוף השבוע האחרון ואמר: "אנחנו צריכים לבנות את ארצנו בכבוד וביעילות, לא לגדר אותה מפני העולם שבחוץ. עלינו לעבות ולנייד כוחות, אולם לא לשם מלחמה או סוג זה או אחר של עימות, אלא לעבודה קשה בשמה של אוקראינה".

"כל בעלי בריתנו בעולם צריכים להבין שלרוסיה, בדומה לכל מדינה גדולה, חזקה וריבונית אחרת, יש דרכים שונות להבטיח את האינטרסים הלאומיים שלה, וזה כולל כוחות מזוינים. אבל זו לא תרופה לכל המחלות, ואין בכוונתנו, כמו אחרים, להסתובב בעולם עם סכין גילוח", הוסיף הנשיא.

"אנחנו לא יודעים מה לעשות, מצד אחד המתח רק הולך וגובר ומצד שני אנחנו מנסים להתעודד בכך שעוד כמה זמן המלחמה תסתיים ונוכל לחיות כאן בשקט ובשלווה", מסביר אחד התושבים את לבטיו. "אני מאוד מקווה שהמלחמה הזו תסיים", הוא מוסיף.

"אנחנו נמצאים הרבה בבית וחוששים לצאת אפילו לבית-הכנסת. זה לא פשוט לצאת החוצה. יש יריות ברחוב ואתה לא יודע מה יקרה בעוד דקה, במידה ותהיה בחוץ. מי שיוצא החוצה מסכן את חייו, פשוטו כמשמעו. לכן היהודים והאזרחים נמנעים מלצאת", הוסיף התושב.