אאא

הממשלה אישרה הלילה (רביעי) את תקציב המדינה לשנת 2015. האישור התקבל לאחר דיון מרתוני שנמשך עד לשעות הקטנות של הלילה ולאחר 10 שעות של דיונים.

בתקציב תמכו כל השרים למעט השר להגנת הסביבה, עמיר פרץ. התקציב עבר ללא שינויים מהותיים ביחס להצעת האוצר, למעט ביטול ההצעה לייקר את אגרת הדרכונים וההחלטה להותיר את הטבות המס בפריפריה על רמתן כיום.

שר האוצר, יאיר לפיד, אמר בעקבות אישור התקציב כי "התקציב שאושר הוא תקציב אחראי, שמתייחס לצרכים המיידים של הכלכלה הישראלית, אבל לא שוכח גם לבנות מדיניות כלכלית ארוכת טווח ומוטת צמיחה".

במהלך הערב נודע כי ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר יאיר לפיד הגיעו להסכמה שתאפשר לממשלה להימנע מאחת הסוגיות העיקריות שניצבות בדרך לאישור התקציב - הצעת האוצר להפחית את שיעור ההטבה במס הכנסה לתושבי הפריפריה.

כאמור, נתניהו ולפיד הגיעו להסכמה על תוספת של עשרות מיליוני שקלים לתקציב המדינה החל משנת 2016, שיאפשרו להותיר את ההטבה הנהוגה כיום על כנה למרות הגידול הניכר במספר הישובים שתושביהם יהיו זכאים להטבה החל משנה זו.

כזכור, בתחילת הדיון תקפה נגידת בנק ישראל, קרנית פלוג, את התקציב שהגיש משרד האוצר. לטענתה, מדובר בתקציב לא ריאלי, שכן יעד הגירעון שנקבע, 3.4 אחוזים תוצר, בהכרח לא יושג.

פלוג טענה כי האוצר הפריז בהערכתו את הגידול הצפוי בהכנסות המדינה כתוצאה מייעול הליכי גבייה וסתימת פרצות במערכת המס ולא העריך מספיק את אובדן ההכנסות הצפוי למדינה מהטבת מע"מ 0%.

כאמור, השר היחיד שהתנגד לתקציב הוא השר עמיר פרץ. במהלך הדיון התפתח וויכוח בין פרץ לראש הממשלה, סביב הגזירות של האוצר בשנת 2003. פרץ אמר לנתניהו, שכיהן אז כשר האוצר, כי "מי ששילמו את המחיר הן האוכלוסיות החלשות, הילדים, הקשישים והחד-הוריות ואותן האוכלוסיות ממשיכות להיות שקופות גם היום". פרץ דרש העלאה של שכר המינימום. 

כעת אמור לעבור התקציב לאישור מליאת הכנסת, שם הוא צפוי להיתקל בהתנגדות עזה של סיעות האופוזיציה.