אאא

משבר חריף בוושינגטון: לראשונה מאז 1995 רוב הממשל האמריקני מושבת מהבוקר (ג') כי הסנאט ובית הנבחרים לא הגיעו להסכמה בנוגע לחוק התקציב. ההשבתה נכנסה לתוקפה בחצות שעון החוף המזרחי (7 בבוקר שעון ישראל). מעתה ייאלץ הממשל הפדרלי להוציא כמיליון עובדים לחופשה ללא תשלום.

סלע המחלוקת בין הרפובליקנים לדמוקרטים הוא על תוכנית ביטוח הבריאות החדשנית של הנשיא אובמה, שזכתה לכינוי "אובמה-קר". במשך שעות ארוכות ניסו הרפובליקנים, שלהם רוב בבית הנבחרים, לקשור בין התקציב של הממשל הפדרלי לבין שינויים בחוק הבריאות, שלמעשה ייעקרו אותו מתוכן. כל ניסיון רפובליקני לקשור בין השניים יורט בסנאט, שרובו דמוקרטי, ושהדף כמה פעמים את הצעות התקציב שאושרו בבית הנבחרים.

בשל חוסר היכולת, או חוסר הרצון, להגיע לפשרה בגבעת הקפיטול, מהבוקר יושבתו רוב שירותי הממשל הפדרלי האמריקני, בהם גם הגנים הלאומיים של ארצות הברית, כולל פסל החירות. השירותים החיוניים ביותר, כגון הצבא ופקחי הטיסות, ימשיכו לפעול כרגיל. מחלקת המדינה האמריקנית תמשיך לקלוט בקשות לאשרות שהייה והנציגויות של ארצות הברית בעולם יוסיפו לתת שירות לאזרחים אמריקנים.

מי שסופג ביקורת רבה מבית בשל ההשבתה הוא הנשיא אובמה, שהתפנה לפשרה עם פוטין על הנשק הכימי, לעצרת האו"ם, לשיחת הטלפון עם הנשיא האיראני ולפגישה ארוכה עם ראש הממשלה נתניהו, אך לא התפנה לשוחח עם הרפובליקנים, עד הלילה.