אאא

נורית דרור, כלכלנית מיחידת המחקר של הבורסה בת"א, פירסמה היום (ב´) תוצאות של מחקר שביצעה בקרב המניות הדואליות בעת משבר כלכלי. מהמחקר עולה, כי משקל המסחר במניות הדואליות בבורסה בת"א, עלה לכ-50% ברבעון האחרון של 2008.

דרור מציינת, כי המשבר הפיננסי העולמי הגדיל את משקל המסחר במניות הדואליות ב"מגרש הביתי" שלהן - בבורסה באחד-העם, בגלל הירידה החדה במחזורי המסחר בהן בארה"ב. הגידול בחלקו של המסחר במניות הדואליות במגרש הביתי בולט ב-28 מניות, כאשר ב-10 מניות נותר חלקה של הבורסה בת"א ללא שינוי ובשלוש מניות ירד חלקו של המחזור בת"א.

ברבעון האחרון של 2008 צנחו שערי המניות בעולם ועימם גם מחזורי המסחר. המניות הדואליות, הנסחרות גם בארה"ב, נהנו מ"כרית ביטחון", שהיווה עבורן המסחר בבורסה בת"א ומשקל המסחר בהן בת"א עלה בממוצע מכ-41% בינואר-ספטמבר 2008 לכ-50% ברבעון האחרון של השנה.

הבדיקה כללה 41 מניות הנסחרות במקביל בבורסה בת"א ובבורסות ארה"ב. מהנתונים עולה כי המחזור היומי הכולל בתל-אביב במניות הדואליות, נותר יציב ברמה של כ-200 מיליון שקל. לעומת זאת, בארה"ב ירד המחזור היומי במניות אלה ברבעון האחרון של השנה בכ-32%, והגיע לסכום דומה של 200 מיליון שקל.

היציבות בהיקף המסחר במניות הדואליות בת"א בולטת במיוחד על רקע צמצום של 24% במחזור הכולל במניות בבורסה בת"א, שהתכווץ לכ-1.6 מיליארד שקל בשלושת החודשים האחרונים של 2008, מכ-2.1 מיליארד שקל בינואר-ספטמבר.