אאא

בבוקר שאחרי הבחירות ניתן להכריז על מפלגת יהדות התורה כאחת המנצחות הגדולות של הבחירות הללו, גם אם המנדט השביעי עדיין איננו יציב לגמרי ותלוי בקולות החיילים הרי שהעלייה הדרמטית במספר המצביעים לרשימה לכנסת מלמד על המהפך שחל בציבור החרדי ביחס למפלגה שנחשבה בעבר הלא רחוק כמנומנמת משהו וכמי שקפאה על שמריה.

אם במערכות הבחירות הקודמות (2006-2009) עמד מספר המצביעים ליהדות התורה על כ-147,000 קולות הרי שהפעם הצמיחה הייתה משמעותית וסך הקולות הינו כמעט 190,000 דבר המעיד על ניצחון גדול.

להצלחה אבות רבים כידוע, וכבר הבוקר ממהרים כל חברי הכנסת של התנועה לקשור את הכתרים לעצמם, והפעם חייבים להודות שיש בכך לא מעט.

בניגוד למפלגות אחרות בהם צצו חיכוכים וויכוחים גם ברגע האחרון הרי שביהדות התורה השכילו ליישר קו בישורת האחרונה ומאז הכינוס בשבוע שעבר של גדולי ישראל בבנייני האומה שנתן רוח גבית לפעילים ולמתנדבים ראינו שיתוף פעולה מלא בין חברי הכנסת.

מי שלדעת הכל יכול לזקוף את ההצלחה לעצמו הינו ח"כ מאיר פרוש שאם היה מי שחשב בעבר לזלזל בכוחו הרי שאמש התברר כי עבודת השטח שלו בחודשים האחרונים כשהוא 'חורש' את הארץ לאורכה ולרוחבה הביאה את התוצאות המיוחלות וכך ניתן לראות בנתוני האמת עלייה דרמטית בערים בהם מתגורר הציבור הכלל-חסידי.

לדוגמא, בירושלים מעוז הבית של המשפחה הירושלמית צמחה יהדות התורה ב-13,000 קולות, וכך גם בביתר, בית שמש, מודיעין עילית, אלעד ואפילו צפת ונתניה קיבלה המפלגה כמעט כפול מבחירות 2009.

יהיו אולי ציניקנים שיאמרו כי הדבר רק מוכיח את טענתם שבבחירות הקודמות בחרו אנשי פרוש להימנע או להצביע למפלגות אחרות בשל כעסם על הבחירות בעיריית ירושלים אך גם הם יודו שהפעם היה זה שונה ואנשי פרוש יצאו בהמוניהם להצביע.

ה'בייבי' הנוסף של פרוש, חסידות חב"ד אף היא הוכיחה את התגייסותה למערכה כשבכפר חב"ד לדוגמא קיבלה יהדות התורה פי חמישה מבחירות 2009 כשהדבר מלמד על הלך הרוח בחסידות כולה.

גם ב'דגל התורה' יכולים לזקוף את ההצלחה לעצמם כשחברי הכנסת לשעבר ולעתיד, משה גפני, אורי מקלב ויעקב אשר עברו עיר עיר, ושכונה שכונה והפכו כל אבן על מנת לגייס מצביעים למפלגה.

חזקה עליהם הוראתו של מרן ראש הישיבה הגראי"ל שטיינמן כי יש לעשות הכל על מנת להגדיל את כוחה של המפלגה ולקדש שם שמיים ואכן אלפי אברכים ובחורי ישיבות יצאו בימים האחרונים עם 'אש בעיניים' גם ליישובי הפריפריה על מנת לפעול למען המפלגה דבר שהביא לעלייה במספר המצביעים.

גם 'החיבוק החם' שהעניק גפני במהלך כל החודשים האחרונים לחרדים העובדים או בשמם האחר החרדים החדשים הביא את התוצאות המיוחלות וכך ראינו פעילות של מטה מיוחד של אותו ציבור שהתגייס להצלחת יהדות התורה.

ואי אפשר בלי הקמפיין המוצלח של מטה ההסברה בראשות ירח טוקר וקובי איזק בשילוב עם משרדי הפרסום בולטון ובראשית שקרא לציבור להתגייס למערכה תחת הסלוגן 'כולנו חרדים' בעל המשמעות הכפולה כשמחד הוא מגבש את הציבור החרדי כולו ויוצר תחושת זהות ושייכות מגזרית ומצד שני גם מחדד את החשש מהגזירות הצפויות ומתריע על החרדה מהסכנות העלולות להיגרם לעולם התורה.

וכמובן שאי אפשר גם בלי להזכיר את ח"כ יעקב ליצמן שהביא את בשורת האחדות אל המחנה פנימה ולאחר המפגש הנדיר של כ"ק האדמו"ר מגור והגר"ש אויערבך הצליח ליצור חזית מאוחדת ומגובשת של שיתוף פעולה בין כל הגורמים במפלגה.

ומי יודע, אולי גם אפשר להאמין לדברי גפני אמש כי הפעילות החברתית שלו ושל ליצמן בקדנציה האחרונה תרמה אף היא למאגר הקולות של יהדות התורה עוד אלפי קולות של ציבור מסורתי וחילוני שבחר להצביע ג'.

מה שבטוח שהמפלגה החרדית ניצחה אך השאלה הגדולה העומדת כעת בפני נבחרי הציבור היא איך מתרגמים את זה להצלחה מעשית ולקיום כל ההבטחות כמו גם שמירה על ערכי היהדות ועולם הישיבות.