אאא

בחירות בפתח? מאז שעות הצהריים (ראשון) אז אושר חוק הלאום בממשלה, המערכת הפוליטית בישראל נמצאת במתח שיא, כאשר ביום רביעי הקרוב צפוי ראש הממשלה בנימין נתניהו להביא את 'חוק הלאום' להצבעה טרומית במליאת הכנסת.

אלו יהיו רגעים קריטיים לממשלה הנוכחית - האם מדינת ישראל תלך לבחירות או שמא אחד מהצדדים, נתניהו או לפיד ולבני, ירדו אט אט מהעץ הגבוה עליו טפסו הבוקר בישיבת הממשלה. 

יו"ר 'יש עתיד' השר יאיר לפיד ויו"ר 'התנועה' השרה ציפי לבני כבר הודיעו הערב כי אין בכוונתם להצביע בעד החוק. לבני הגדילה ואמרה כי "לא אסתתר בשירותים בזמן ההצבעה", מה שאומר שהיא צפויה להצביע נגד חוק של הממשלה, מה שייאלץ את ראש הממשלה לפטר אותה מתפקידה כשרה בממשלה. 

כך גם לפיד שאמר הערב שמפלגתו לא תצביע בעד החוק, כך שככל הנראה היא תמנע מההצבעה, מה שגם יכול להוביל לפיטורי ללפיד מהממשלה. עם זאת, שני השרים התחמקו מלומר במפורש שיצביעו נגד החוק.

למעשה, 48 השעות הקרובות הן השעות הקריטיות, האם נתניהו ילך בכל הכוח ויביא את החוק להצבעה במליאת הכנסת, מה שצפוי להוביל את מדינת ישראל לבחירות, או שמא יימצאו נוסח פשרה ואף יידחו את ההצבעה בשבוע בכדי להרגיע את הרוחות.

השר יעקב פרי הגדיר את המצב במדויק: "המצב מאוד רגיש ונזיל. 48 השעות הקרובות תהיינה משמעותיות מאוד. יום רביעי הקרוב הוא יום גורלי בחייה של הממשלה הנוכחית". 

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בינתיים בכנסת מספרים כי נתניהו החליט ללכת לבחירות וכעת מחפש את הסיבה. לדברי גורמים פוליטיים, נתניהו כבר פנה פעם נוספת למפלגות החרדיות וביקש מהם להיכנס לממשלה. אך אם לסמוך על דבריו של יו"ר ש"ס אריה דרעי, המפלגות החרדיות לא ייכנסו לממשלה הנוכחית אלא רק אחרי בחירות, כש'יש עתיד' תרד במספר המנדטים שלה.

חשש נוסף שעומד על שולחנו של ראש הממשלה הוא המצב בו חוק הדגל של לפיד, חוק מע"מ אפס, יעבור בכנסת ואז לפיד יפרוש מהממשלה - כשידו על העליונה מבחינה ציבורית. 

"נתניהו מאס בממשלה הנוכחית, הוא הבין את הטעות הגדולה שלו כשבעט במפלגות החרדיות" אומר גורם בש"ס, "הוא כעת זקוק לנו אבל אנחנו לא זקוקים לו, כנראה שאנחנו לפני בחירות - אם לא עכשיו אז בעוד חודשים כשהתקציב יובא לאישור הכנסת".

עם זאת, הגורם בש"ס מזהיר: "אנחנו כמפלגה חרדית חייבים להתחיל מעכשיו להיערך לבחירות, המצב שלנו בסקרים לא טוב בלשון המעטה, נצטרך לעבוד קשה".