אאא

שמורת הר מירון היא השמורה הגבוהה ביותר בארץ ישראל המערבית.

פסגת ההר מתנשאת לרום 1,208 מטרים ובגלל הגובה הרב, מדרונות ההר מכוסים בחורש נהדר והפריחה יפה.

זו הזדמנות נהדרת להכיר את עצי אלון התולע, המתחילים עתה ללבלב במלוא תפארתם, כשהם מכוסים ב"זקן" של חזזיות, המשווה לטיול מראה מהאגדות.

שביל טיולים מסומן מקיף את הפסגה סביב-סביב והוא מעניק תצפיות ממעוף הציפור על הגליל העליון, דרום לבנון והגולן. השביל, שאורכו כקילומטר וחצי (סימון אדום), מתחיל בחניון וחוזר אליו. משך ההליכה כשעה עד שעה וחצי.

שביל האדמוניות

פריחת האדמוניות היא מן האירועים המרהיבים בארצנו. הצמח גדל בישראל רק במקום אחד, בהר הלל שבשמורת הר מירון. האדמונית היא צמח עשבוני המצמיח מדי שנה מחדש גבעולים בגובה של יותר מחצי מטר ופרחים גדולים בצבע אדום-בורדו. במרכז כל פרח, שקוטרו עד 10 סנטימטרים, "מנצנצים" אבקנים צהובים רבים.

שיא הפריחה כבר מאחורינו והוא מתרחש באמצע חודש ניסן. אל תחפשו מרבדים. מדובר בצמח נדיר בארצנו, שגדל לאורכו של שביל קצר, שזכה כמובן לשם "שביל האדמוניות". מצאתם? הגעתם לאפיקומן. אך גם אם זו לא עונת האדמוניות, מומלץ לבקר שם בכל עת.

איך מגיעים? קודם כל, נוסעים לכפר בית ג'אן. במסעף הראשון, מיד לאחר קופת חולים, פונים ימינה ומגיעים לכיכר. בכיכר פונים שמאלה בעקבות הסימון השחור, חולפים על פני "מלונית הכרמים" וממשיכים לחלקו הדרומי-מזרחי של הכפר. הדרך "השחורה" מתחברת לכביש המסומן בכחול, שהופך עד מהרה לדרך עפר. נסיעה בת שני קילומטרים תפגיש אותנו עם דרך המסומנת בירוק. כאן מחנים את הרכב (בתום הטיול נשוב לרכב בדרך "הירוקה").

ממקום החניה צועדים במעלה השביל הירוק, עד למפגש עם שביל שחור אשר עולה שמאלה (צפונה).

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

השביל השחור עולה להר הילל. כאן מתחיל שביל האדמוניות. רק כאשר מתחילים את הירידה ניתן לראות את הצמח המרהיב. שימו לב שהצמחים הגדלים בצל כבד אינם מצמיחים פרחים. רשות הטבע והגנים עוסקת בפעולות ממשק המפנות אזורים נוספים להחדרת קרני השמש פנימה כדי לאפשר את פריחת האדמונית.

שביל האדמוניות מגיע לשביל "שחור" שיורד דרומה לדרך העפר "הירוקה". כאן פונים ימינה (מערבה) ומגיעים לאחר כקילומטר לרכב. אורך המסלול כ-4 קילומטרים. משך הסיור: כשעתיים.

לחניון שביל הפסגה בהר מירון עולים מכביש 89, ליד צומת סאסא (בין סימני ק"מ 33-32). הכביש עולה לראש ההר ומגיע לחניון.

נשמח לקבל מכם הערות או המלצות על מקומות ואתרים שיכולים לעניין את ציבור הגולשים. את הפניות יש לשלוח למיייל: ik@kikar.net