אאא

בעלי המרכולים הגדולים בת"א יכולים "להירגע": עיריית תל אביב פנתה לפני יומיים לבית המשפט המחוזי בבקשה להוציא לבעלי המרכולים הגדולים בת"א צו סגירה לשבת הקרובה, אלא שהבוקר (חמישי) הכריע השופט אביאם ברקאי כי החנויות יוכלו לפתוח בשבת הקרובה.

השופט ברקאי החליט לדחות לנובמבר את הדיון בנושא סגירה בשבת של המרכולים בת"א, עד אחרי החלטת שר הפנים גדעון סער בנושא ובכך אישר להקפיא את המבצ הקיים בו המרכולים ימשיכו לחלל שבת.

השופט הסביר את החלטתו ואמר: "אני לא מקל בזה ראש ולא סבור כי זו בקשה שיכולה להינתן על אתר. לא ייתכן מצב בו העירייה תגיש בקשה ביום שלישי וביום חמישי יינתן צו לסגירה של עסק".

עורכי הדין של עיריית תל אביב טענו במהלך הדיון כי מספיקה העובדה שבעלי החנויות פותחים את שעריהם בשבת על מנת שבית המשפט יוציא להם צו סגירה.

אך השופט תהה: "מדוע אני צריך להוציא צו סגירה לחנויות? העירייה צריכה להיערך לכך שלא רק שאלת השבת היא הקובעת האם יש לסגור עסק וכי סמכות השופט הינה לשקול לא רק את עצם הפתיחה בשבת אלא גם מעבר לזה".

עסקנים דתיים בעיר ת"א הביעו אכזבה רבה מהחלטת השופט והביעו תמיהה כי אם כבר העירייה ש"גררה רגליים" במשך כל התקופה האחרונה וניסתה להימנע מלתת קנסות על פתיחה בשבתות הגיעה להבנה כי יש לשנות את המדיניות ולהורות על סגירה ,הרי שמצופה היה שבית המשפט יורה על כיבוד החוק.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

"ציפינו באופן טבעי שבית המשפט יענה לבקשת העירייה ויורה באופן מידי על סגירת החנויות כבר בשבת הקרובה כפי שהחוק קובע ומורה", אמרו בכאב על הפגיעה בקדושת השבת.

עו"ד דוד שוב אומר ל"כיכר השבת" בתגובה כי "מפתיע מאוד ששופט חדש מבית המשפט לענייניים מקומיים, יוצא נגד פסקי דין של בית המשפט העליון בראשות הנשיא גרוניס ושל בית המשפט המחוזי. אנחנו מניחים שבקרוב מאוד, המצב המשפטי ישתנה".

"בתוך זמן קצר מאוד צפוי להתקיים דיון בבית משפט המחוזי בבקשה לבזיון בית המשפט שהוגשה כנגד ראש עיריית ת"א רון חולדאי ואין לנו ספק שבסופו של יום, בתי המשפט יצליחו להשליט על ת"א את שלטון החוק ולאפשר לעסקים הקטנים להתפרנס בכבוד", מוסיף עו"ד שוב.

כזכור, מועצת עיריית תל אביב אישרה ברוב קולות את ההצעה לתיקון חוק העזר העירוני המאפשרת מתן היתרים ל-165 עסקים לפעול בשבת בניגוד לכ-300 עסקים הפתוחים בימים אלו. ההחלטה טעונה כעת את אישורו של שר הפנים גדעון סער, שאמור להכריע האם חילולי השבת יותרו לראשונה בחוק.