אאא

פרובוקציה נוספת בדרך: לראשונה משטרת ירושלים לא תמנע ביום שישי, ראש חודש סיון, מ'נשות הכותל' להתפלל כשהן עטופות בטלית ותפילין ברחבת הכותל המערבי.

בנוסף, תאפשר המשטרה לנשים הללו לומר "קדיש" ו"קדושה", אך תאסור רק הכנסת ספרי תורה לרחבת הנשים בכותל, וזאת בשל תקנה של רב הכותל שמואל רבינוביץ' האוסרת הכנסת ספרי תורה מבחוץ.

החלטת המשטרה נובעת מפסיקת בית המשפט המחוזי בירושלים שקבע כי אין עבירה פלילית בתפילת הנשים בכותל, והחלטת היועץ המשפטי לממשלה  ופרקליטות המדינה שלא לערער לבית המשפט העליון על ההחלטה.

את הדברים הבהיר נציג המשטרה בדיון שקיימה היום (שלישי) בנושא הוועדה לקידום מעמד האישה, במסגרתה הציג יו"ר הסוכנות נתן שרנסקי את המתווה שלו לפתרון המצב בכותל המערבי.

שרנסקי, הצהיר במהלך הדיון כי "אם כל הגורמים המעורבים ימשיכו בדיאלוג שהחל, ניתן יהיה להגיע לפתרון שיאפשר לכל יהודי להרגיש בעת ביקורו בכותל הזדהות עם העם היהודי והדת היהודית על-פי דרכו ומנהגיו, תוך 10 חודשים".

לדבריו, "הכותל הוא המקום הכי אינטימי, הכי קרוב לקב"ה. הוא גם מרכז דתי וגם סמל של זהות לאומית, לכן זה כל כך טבעי שהאינטרס הוא שכל יהודי בעולם יוכל להביע בכותל הזדהות עם הדת היהודית ועם העם היהודי בדרכו. ההתפתחויות מוכיחות שהפתרון יימצא לא בבית משפט ולא בחוקים, אלא בהסכמה רחבה בין כל חלקי העם".

"תוך חודש אפשר להתחיל לבנות ותוך 8-10 חודשים הפתרון יהיה מושלם", הבהיר שרנסקי, "זאת בתנאי שאף אחד לא יגיד שהושיבו אותו בחלק האחורי של האוטובוס. המטרה היא שכל יהודי בעולם יוכל להביע הזדהות עם העם והדת היהודית בצורה שהוא רגיל לעשות. הכניסה לכותל תהיה מפלטפורמה משותפת דרך כניסה משותפת לכל הרחבות. המבקר יוכל לבחור אם ללכת שמאלה לתפילה מסורתית, למעלה לשער המוגרבים והר הבית, או ימינה לתפילה לא פלורליסטית".

 (צילום ארכיון: פלאש 90)
הדיון בוועדה, היום (צילום: פלאש 90)

שרנסקי התייחס לתפילה הקרובה בכותל המערבי ואמר כי "מה שיקרה ביום שישי הקרוב יכול לתרום למהלך ויכול להרוס את המהלך. אני קורא לשני הצדדים. הממשלה החליטה דבר מה ללא תקדים בנוגע לתפילת נשות הכותל, שניתן יהיה להתפלל בכותל כדרכן. אבל גם אם לא ניתן לעשות זאת עם ספרי תורה, חשוב מאוד לשמור על קור רוח".

יו"ר הוועדה ח"כ עליזה לביא טענה לחוסר שוויון בחלוקת הכותל. "רחבת הכותל מחולקת באופן לא שוויוני בין נשים לגברים", אמרה. "פניתי בעבר לרב הכותל. תמיד דיברו על הרחבת עזרת הנשים, תוך חודש, חודשיים, שנה, שנתיים. הדברים לא קורים. עזרת הגברים רחבה פי שלוש ולא נעשה כלום".

רב הכותל, שמואל רבינוביץ', אמר במהלך הדיון כי אף אחד לא מרוצה מהפתרון המוצע ואולי זו ההוכחה שמתווה שרנסקי הוא הנכון.

"לפני 3500 שנה עם ישראל עמד בהר סיני כאיש אחד בלב אחד. באותו רגע הבינו שצריך להתאחד. הכותל היה קיים לפני שעם ישראל התפצל לזרמים ומחנות. הוא מקום תפילה של כל יחיד. סוד הפתרון הוא סוד הצמצום, שכל אחד יצניע את מנהגיו", אמר הרב רבינוביץ'.

בדבריו, תקף את נשות הכותל' וציטט את ענת הופמן שאמרה כי היא "רוצה לראות ולהיראות", אומר כי "אני מכיר רק 'להיראות' בפני הקב"ה בעלייה לרגל".

במהלך הדיון, פנה ח"כ ישראל אייכלר למשטרה ואמר: "אל תבואו להכות באלפי מתפללים בכותל המערבי, שיביעו מחאה וזעקה נגד חילול הכותל". אייכלר הוסיף ושאל מי יגן על רבבות נשים צדקניות ומיליוני יהודים בארץ ובעולם המאמנים בה' השוכן בציון, ובאים להתפלל בקביעות ובנאמנות ליד הכותל המערבי.

אייכלר הוסיף ודרש שהמשטרה תגן על המתפללים ועל זכות המחאה והזעקה שלהם. "אל תעזו להפעיל אלימות שלטונית נגד מתפללים במקום הקדוש ביותר לעם היהודי. אל תבואו להכותם ולעצרם, בבית התפילה שלהם".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

בדבריו, טען אייכלר כי הרפורמים זעקו שהחיילים שכבשו את הכותל לא היו אורתודוקסים, אבל גם החיילים החילונים שבכו ליד אבני הכותל ביום כיבוש ירושלים לא היו רפורמים. "כשאבי שיחי' הגיע לפני 46 שנה כמתנדב ח"ק יחד עם הצנחנים אל הכותל המערבי, הרפורמים ישבו ויושבים על סיר הבשר באמריקה. הם שולחים כספים לפרובוקטורים בארץ, לעורר מלחמה ושפיכות דמים ליד הכותל המערבי. אנחנו לא ניתן להם את התענוג הזה", אמר אייכלר.

כאשר הועברה זכות הדיבור בוועדה לאנשי הקהילה הרפורמית ולנשות השמאל הקיצוני, עזב אייכלר את הדיון בוועדה.

בתוך כך, ב'הארץ' דווח כי השר לשירותי דת נפתלי בנט מתכוון לפועל לתקן תקנות חדשות שעשויות לצמצם את חופש התפילה של נשות הכותל, כפי שקבע היועץ המשפטי לממשלה.

בנט הצהיר בדיון שקיים עם צמרת מערכת המשפט בנושא כי יגדיר מחדש, לפרטים, את מה שמותר ומה שאסור במסגרת "מנהג המקום" בכותל המערבי.