אאא

המשטרה שביצעה בבוקר יום ראשון סדרת מעצרים של אנשי 'הועד הארצי', מיהרה, שלא כהרגלה, להנפיק הודעה מפורטת ורחבת יריעה לעיתונות, על החשדות כלפי העצורים.

מיותר לעדכן שהכתבים, העצלים בד"כ לצאת ולבדוק את הנתונים, העלו את הידיעה המסעירה כמעט כלשונה וככתבה.

האמינו לי, ההודעה הגיעה גם אלי. ישבתי ובדקתי, מלבד שינויי נוסח מעטים, כלי התקשורת (הכלליים, לא אלו החרדים - אנו מכירים את הנתונים, המידע היה בפנינו עוד לפני הודעת המשטרה) פירסמו את ההודעה במלואה.

אם תרשו לי, אנתח את מה שהיה לנו כאן. המשטרה עוצרת אזרחים בגין חשד להלבנת הון - עבירה חמורה כשלעצמה, שיכולה להכיל כתבי אישום וכותרות. אבל מבליטה בהודעתה לתקשורת את מעשי המרמה וההונאה כביכול של החשודים.

כשהדיונים על הארכות מעצר מגיעים לבית המשפט, מספרת המשטרה דווקא את מה שלא ציינה בהודעה לעיתונות - היא טוענת כי אנשי 'הועד הארצי' הפעילו את רשת הטרור של הסיקריקים.

מדוע לא מיהרה המשטרה לפרסם בבוקר גם את החשדות האלו? הרי ברור שכולנו - חרדים כחילונים, מגנים ומתעבים מעשי טרור, מגנים ומתעבים גם את מי שמממן אותם. אבל לא, מטרת המשטרה היתה אחת - לשבור את קופת הצדקה ולסדוק את אמונה בקרב הציבור כולו - גם אלו שאולי תומכים במעשי טרור הנעשים על בסיס של "אידישקייט". תורם פוטנציאלי של קופת צדקה, במידה ורק ישמע על חשדות למעשי שחיתות ונהנתנות של חברי הקופה, ידיר מעותיו ממנה. לשם כיוונה המשטרה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

כנראה שבמשטרה גם הבינו, שחשדות על הלבנות הון, או על פעילות לא סדורה בחשבונות בנק, אינם גורם מספיק עבור אדם חרדי להשתכנע כי האנשים האלה פושעים או גנבים. ולכן הושתלה ה'עז' הזו, של מרמה והונאה וכביכול מעילה בכספים.

אבל, טיפש מי שרואה רק את מה שמונח מול אפו ואין לו את היכולת לתכנן מהלך אחד קדימה. סבב המעצרים הסתיים בבושת פנים למשטרה. שלושה מבין העצורים שוחררו כמעט ללא תנאים, כשהשופט מותח ביקורת די חריפה על המשטרה. מעצר האחרים הוארך, בשלשה ימים. ולא רק זאת - וכי מה לעצורים שאינם מנאמני 'העדה החרדית' - בנו של בכיר בעיריית ירושלים מדגל-התורה, או לרב סובול הדור הפנים מליקווד, עם מימון הסיקריקים?

כעת ברור לכולם כי המשטרה פעלה מנקמנות, יצריות ולא בעניניות. במצב כזה, הציבור החרדי מתלכד ומתאחד. במצב כזה, גם אם על פי חוקי המדינה נעשו כאן עבירות של הלבנת הון, קצב התרומות ל'ועד הארצי' רק ייגבר. מה גם, תהיו בטוחים כי רבני העדה יתמכו בצורה יוצאת דופן בפעולות הקופה כעת. הם יחתמו וייקחו אחריות כי אף אחד מהמנהלים איננו מועל בכספים (מבדיקה אקראית, החבר'ה מהוועד הארצי אינם נהנתנים).

במצב שכזה, גם אם חשדות המשטרה נכונות, וקופת הצדקה אכן מעבירה כספים למה שמצטייר בעיני הציבור החרדי והכללי כ'פעילות סיקריקאית', הכספים ימשיכו לזרום אל הקופה כל הדרך אל הפשקוויל הבא על ניסו שחם.