אאא

זהו סיפור אמיתי שהתרחש אמש בשעת לילה מאוחרת. בעקבות ריח של ריקבון שעלה מדירה ברחוב הרוא"ה ברמת-גן, נפרצה דלתו של קשיש כבן 84 שהתגורר לבדו.

כונני מד"א שהיו בהיכון נכנסו לדירה והבחינו בקשיש שרוע על הרצפה ללא הכרה. הפרמדיקים קבעו במקום כי מדובר בגופה בריקבון וכי אין לעשות טיפול החייאה. צוות טיפול נמרץ שהוזעק למקום, בליווי רופא. הרופא קבע מוות ואף חתם על תעודת הפטירה.

המשטרה סירבה תחילה לפנות את הגופה, מחשש שמדובר ברצח תוך כדי ניסיון פריצה וזימנה למקום זיהוי פלילי. במשך למעלה ממחצית השעה שהו בדירה אנשי הזיהוי פלילי של משטרת ישראל ומנעו ממתנדבי זק"א לעלות לדירה.

רק בתום כשלוש שעות מאז חתם הרופא על תעודת הפטירה נכנס לדירה צוות של זק"א על-מנת לפנות את גופת המת. כשביקשו המתנדבים להכניס את גופתו לשקית, הם גילו שהבר-מינן מגלה התנגדות. למקום הוזעקו כוחות מד"א בשנית. מתנדבי "הצלה גוש-דן" שהיו הראשונים שהגיעו לדירה, שפשפו את עיניהם בתדהמה ולא האמינו למראה עיניהם. הם מיהרו להעניק למת-החי טיפול ראשוני בכדי לייצב את מערכות גופו. ניידת טיפול נמרץ של מד"א מיהרה להעביר את הקשיש לבית החולים "תל השומר" להמשך טיפול רפואי.

גם השוטרים, שכבר ראו לא מעט מראות בימי חייהם, לא האמינו לסיטואציה שבה הם נמצאים. "זה פשוט לא ייאמן", אמרו שוב ושוב.

"ראיתי מול עיניי תחיית המתים", אומר ל"כיכר השבת", ישראל גרוניך, נהג אמבולנס וחובש בכיר ומתנדב בהצלה-גוש-דן, "הייתי באלפי אירועים. דבר כזה עוד לא ראיתי בימי חיי. הבן אדם פשוט קיבל את חייו במתנה. אני מחזיק ביד את תעודת הפטירה שלו והבן אדם עדיין חי".