אאא

נשיא המדינה שמעון פרס הגיע לביקור ממלכתי ראשון מסוגו באזרבייג´אן. אחרי סבב פגישות מדיניות פוליטיות פרס לא ויתר על פגישה עם הקהילה היהודית.

קבלת הפנים התקיימה לכבודו של הנשיא בבית הכנסת בהשתתפות ראש הקהילה מר זלמנוביץ, רב הקהילה הרב מאיר ברוק, נציגי הממשל: שר לענייני קהילות ושר הדתות. מהצד הישראלי נכחו משלחת עסקית בת 60 אנשי עסקים ובראשם מר אהרון פרנקל, השר לנדאו והשר הרשקוביץ.

הנשיא פרס הגיע כאשר לצידו השגריר מר לנג. לאחר המנוני המדינות הוזמן הרב ברוק לשאת ברכה כללית לארוע וברכה פרטית לשחרורו של גלעד שליט. בסיום הברכה אמר הנשיא לרב: "ריגשת אותי".

הנשיא עצמו דיבר על החשיבות ביחסי הקריבה בין המדינות והשלום והידידות. הנשיא אמר כי נעים לראות קהילה יפה, ילדים קטנים עד בוגרים כשכולם גאים ביהדותם. "פעם", אמר הנשיא "אמרו שיהודי הוא מי שהוריו או לפחות אימו יהודיה, היום כששואלים אותי מהו יהודי אני עונה "מי שילדיו יהיו יהודים".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

הנשיא סיפר כי הזמין את נשיא אזרביג´אן ורעייתו לביקור בירושלים והן נענו בחיוב.

הנשיא העניק לקהילה מתנה - שופר מוכסף והקהילה עצמה העניקה לנשיא מתנה מהודרת - טלית עם דגלי ישראל ואזרביג´אן ועליהם חקוק שמו של הנשיא.

שגריר ישראל באזרביג´אן, ארתור לנק, סיכם את ביקרו של הנשיא ואמר: "ביקורו של נשיא המדינה באזרביג´אן מהווה סימן דרך היסטורי ביחסים בין שתי המדינות. בחירתה של אזרביג´אן, מדינה מוסלמית הגובלת באיראן, להתקרב לישראל ולחזק את יחסיה האסטרטגים עמנו, חשובה ביותר לאינטרסים האסטרטגים של ישראל וחובה עלינו לתפוס הזדמנות זו בשתי ידיים".

לביקור של פרס באזרבייג´ן נלוותה תקרית דיפלומטית בין אזרבייג´ן לאיראן. איראן שיגרה מסר לשכנתה כי היא איננה רואה בעין יפה את הביקור. אזרבייג´ן סרבה והתעלמה, ושגריר איראן באזרבייג´ן "הוחזר להתייעצויות" - צעד דיפלומטי חריף ונדיר.