אאא

נשיא ארצות הברית ברק אובמה התייחס הלילה (חמישי) ללחימה בין ישראל לחמאס ואמר: "נמשיך להדגיש את הצורך להגן על האוכלוסייה בעזה ובישראל ולהימנע מהסלמה נוספת".

בתדרוך עיתונאים בבית הלבן, שב אובמה והדגיש כי "לישראל יש את הזכות להגן על עצמה מפני מתקפת רקטות שמפעילה פחד על אזרחי ישראל. לא ניתן לצפות משום מדינה בעולם לחיות תחת מטר רקטות כל יום".

הנשיא אובמה התגאה בהצלחה של מערכת כיפת ברזל ליירוט רקטות שארה"ב סייעה לפתח וסייעה במימון.

אובמה התייחס להרג הילדים בעזה ואמר כי "הלב נשבר מההרג ופציעתם של כל כך הרבה אזרחים חפים מפשע בעזה - גברים, נשים וילדים שנלכדו באש הצולבת. לכן אנחנו עובדים עם השותפים שלנו באזור להשיג הפסקת אש ולהגן על אזרחים בשני הצדדים".

בדבריו, הדגיש אובמה כי ישראל הייתה זו שהסכימה בתחילת השבוע להפסקת האש ואילו ארגון החמאס המשיך לירות רקטות.

"שני העמים לא רוצים לחיות כך. הם זכאים לחיות בשלום ובביטחון", אמר אובמה, "נמשיך לעודד מאמצים דיפלומטיים כדי להחזיר את הפסקת האש לתוקף ואנו תומכים במאמצי השלטון במצרים להשיג זאת".

דוברת מחלקת המדינה, ג'ן סאקי, התייחסה מוקדם יותר למצב ואמרה כי "אנחנו ממוקדים בהרגעת המצב בכל הכלים העומדים לרשותנו. יש אובדן חיים של אזרחים וילדים בעזה. אנחנו מודאגים מהמצב. אנחנו רוצים לראות סיום של מה שקורה בשטח".

"ארה"ב עושה כל שביכולתה להביא לסיום האלימות בין ישראל לחמאס", אמר אמש מזכיר המדינה האמריקני ג'ון קרי לאחר סבב שיחות עם שרי החוץ של הליגה הערבית, מצרים, קטאר, האיחוד האירופי וראש הממשלה בנימין נתניהו. "אנחנו דואגים שתחול הפסקת אש לגיטימית ומנסים למצוא דרך לעצור את ההרג ואת הסכסוך", הוסיף קרי.