אאא

מפגן של עוצמה ואחדות היה הלילה באולם הכנסים והאירועים של בנייני האומה בירושלים.

מפגן נדיר שקשה למצוא כמוהו, מפגן שאיחד בין מאות שלוחי חב"ד המנצחים בעוז על המהפכה הגדולה בחבר העמים, בין התומכים הגדולים של המוסדות והפעילות, לבין צמרת מדינת ישראל שהגיעה להוקיר ולהעריך את השלוחים על פועלם.

בשנים האחרונות נפתחו בחבר העמים מוסדות חינוך לילדים, גנים, בתי ספר, ישיבות, מרכזי לימוד לנוער, בתי כנסת, מוסדות קהילתיים, בתי תבשיל. היהדות פורחת ומשגשגת, השלוחים מביאים את האור לכל פינה.

כולם מדברים על העשייה הרבה, על דביקותם של השלוחים במטרה ועל כך שלולא מסירות נפשם, פעילות זו לא הייתה קורמת עור וגידים. בשנה האחרונה, בעקבות המצב הכלכלי, מתמודדים השלוחים גם אם ירידה ביכולת גיוס המשאבים מעשירי הקהילה וגבירים מקומיים. עם זאת, ולמרות כל הקשיים, אף מוסד לא נסגר. אף שליח לא שב ממקומו.

אחת לתקופה לוקחים השלוחים פסק זמן משגרת העשייה ובאים לארץ הקודש על מנת להשתתף בכינוס מיוחד בו יוכלו לאגור כוחות ומרץ להמשך הפעילות. השנה נערך הכנס תחת הכותרת "השליחות, חיים של מסירות נפש".

מכל המדינות מילאו את האולם מאות השלוחים ותומכיהם. מרוסיה, אוזבקיסטן, קירגיסטן, אזרבייג'ן, ארמניה, גרוזיה, קזחסטן, אוקראינה, לטביה, יחד הם מהווים את צבא ענק ואחראים על המהפכה בחיים היהודיים של מדינות חבר העמים.

צמרת המדינה עושה כבוד

את האירוע כיבדו רבנים ומכובדים בהם הרב יצחק דוד גרוסמן רבה של מגדל העמק וחבר מועצת הרבנות הראשית, הרב שמואל רבינוביץ' רב הכותל והמקומות הקדושים; נשיא המדינה מר שמעון פרס, ר' אריאל אטיאס שר הבינוי והשיכון, השר ר' משולם נהרי, סגן שר הבריאות ח"כ ר' יעקב ליצמן, חברי הכנסת ר' אמנון כהן, ר' אברהם מיכאלי, רוברט אילטוב; אנשי תקשורת בולטים ובכירים מהעיתונות הכללית והחרדית.

האירוע נפתח בקטע וידאו מרגש שחשף טפח מתפיסת עולמם של השלוחים, מהי עבורם מסירות נפש. כביטוי לכך, עלו לבמה להקת הקינדערלאך, בביצוע מרטיט לניגון "צמאה לך נפשי", המפורסם בקרב חסידי חב"ד.

חג לראות את השלוחים

על מסכי הענק הוקרנו קטעי וידאו מיוחדים, בסרט מרטיט ומרגש שסיפר בקצרה את סיפור המאסר של האדמו"ר השישי של חב"ד, הריי"צ זצ"ל, עד שנשלח לגלות בעיר קסטרמה. החיבור המיידי והמתבקש היה לשליח חב"ד בקסטרמה, הרב ניסן רופו, שסיפור חייו, החל מהיותו ילד וחניך המוסדות הקומוניסטים ברוסיה ועד להפיכתו כרב העיר, סחט את דמעות הנוכחים.

בתום הניגון הוזמן אל הבמה הרב הראשי לרוסיה הרב בערל לאזאר. את הקהל שיתף הרב הראשי לרוסיה בסיפור אקטואלי שארע לא מכבר במסגרתו העניק נשיא רוסיה אישור לבטל את המבחנים לילדים היהודים במהלך חג השבועות.

טומסק כמשל

על המסך הופיע כעת סרט וידאו מרגש, בו כיכבה העיר טומסק. רב העיר, הרב לוי קמינצקי, לצד ראש הקהילה, עובדים יחד בשיתוף פעולה, בצוותא עם מושל המחוז, בשותפות שהגיעה לשיאה בביקור שנערך בישראל, ובפגישה שערכו עם ר' לוי לבייב, המודל לחיקוי של אותו איש עסקים, ראש הקהילה התומך הנלהב של הרב קמינצקי.

בשלב זה הוזמן אל הבמה ר' לוי לבייב לשאת דברים. בראשית דבריו שבח את הנשיא, מר שמעון פרס, אשר הסב עם הקהל לאורך הערב: "הנשיא מרבה לומר כי בלא מסורת ובלא חינוך, אין זכות קיום לעם היהודי. דבריו העניקו לי השראה רבה, ותקוותי כי יכנסו לאוזני רבים". ר' לוי ציין בדבריו את מסירות נפשם של השלוחים.

"השגשוג הפלאי הזה, המתרחש בו בעת שארגונים יהודיים רבים מצמצמים פעילות, ובניגוד לכל התחזיות שצפו שחורות, הוא פלא של ממש. אין הסבר לתופעת הפתיחה של אלפי מוסדות חינוך ולהתרבותם בכל עת, פרט להכרה כי שליחות אמיתית הנעשית שלא על מנת לקבל שכר, ולא מתוך רצון לשפר את תנאי העובד, שליחות חדורה באמונה, היא זו המניעה את הפלא הזה".

השלוחים עושים מלאכת קודש

על רקע תמונות ביקורו במוסדות הקהילה באזרבייג'ן, בבית הכנסת ובבית הספר אור אבנר, הוזמן נשיא המדינה מר שמעון פרס לשאת דברי ברכה.

"אני חצי חסיד וחצי ליטאי", אמר הנשיא, "המורכבות הזו כנראה יצרה בי את האפשרות לכהן כנשיא המדינה. אני מאמין שנצח ישראל לא ישקר. אתם לא שליחים של גודל, אלא של גדולה. אנחנו לא רבים, אנחנו חייבים להיות מסורים ונאמנים, ומעבר לכל הויכוחים וחילוקי הדעות, יש לי כבוד עמוק לכל שליח, שלעיתים מתמודד לבדו, עם רעייתו וילדיו בארץ זרה, במקום רחוק, מול אויבים חבויים, מול טרור מאיים ולא נס ליחו ולא נפל ליבו. הוא מייצג בנאמנות ובכבוד את המורשת הגדולה של העם היהודי".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'חדשות' ותישארו מעודכנים

העומדים מאחורי הפעילות: הוקרה לתומכים

אחד הרגעים החשובים בקיומו של הערב בא כאשר הרב הראשי לרוסיה ולבייב עלו יחד אל הבמה להעניק את תעודות ההוקרה לתומכי הפעילות והמוסדות.

כאשר הושלמה הקריאה והתומכים עמדו יחד, יוצרים מחזה מרהיב על הבמה, קרא לוי לבייב נרגשות למר מיכאל מירלשוילי וביקש ממנו לשאת דברים.

מירלשוילי אמר בדבריו, בקול חנוק מדמעות, "אני אהיה פה לכל מה שצריכים אותי", אמר מירלשוילי, "אני חש בגאווה ובתרוממות מיוחדת להיות חלק מכם ומהעשייה הברוכה".

ורגע הסיום, מה סמלי היה הוא, כאשר כל הנוכחים כאחד, התרוממו ממקומותיהם, השלוחים, התומכים, הורי השלוחים, העסקנים והפוליטיקאים, כולם יחד, ללא מחיצות, מתלכדים למעגל אחד ענק שאיחד את האולם כולו. את כל חבר העמים, לרגעים של התעלות ושמחה.

צילומים: מאיר אלפסי