רובי ריבלין ומרן הגר"ע יוסף זצ"ל  (צילום: יעקב כהן)
אאא

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין, נטל חלק הבוקר (ראשון) ביום השידורים המיוחד ברדיו "קול ברמה" במלאות י"ב חודש לפטירת מרן הגר"ע יוסף זצ"ל.

בתוכנית "שמונה עד עשר" בהגשת מרדכי לביא, אמר נשיא המדינה כי "בימים אלו אנחנו מציינים שנה לפטירתו של הגאון, רבי עובדיה יוסף זצ"ל. יש אנשים גדולים המשפיעים לדורם ויש אנשים ענקיים שהשפעתם איננה רק על דורם אלא על דורות רבים אחריהם".

"הרב עובדיה יוסף היה מאותם גדולים שהשפעתם אינה מצטמצמת לדורם או לחוג מכרים ואוהדים קרוב", הוסיף הנשיא ריבלין, "הכרעותיו ההלכתיות עצבו את פני העם היהודי ואת פני ההלכה לדורות. היכרותו המופלאה עם כל מכמני התורה, התלמודים, ספרות השאלות והתשובות, המדרש, ההגדה והקבלה, הציבה את הכרעותיו ההלכתיות בגובה אחר".

"היו לו, כן, היו לו ברי פלוגתא, אך גם ברי הפלוגתא שלו לא יכלו שלא להודות שמולם ניצב ענק שבענקים", אמר ריבלין, "היו בו כוח חידוש עצום, מחויבות עמוקה לכלל ישראל ונכונות להתעסק בשאלות קטנות כגדולות. ספריו מפליאים עד היום בשל הלמדנות שלהם והתשובות לאלפי השאלות אותן נשאל בכל תחום ובכל עניין".

הנשיא הוסיף ואמר כי "החברה בישראל תזכור לו את גאולת הקהילה האתיופית ואת עמידתו בראש בית הדין המיוחד להתרת עגונות חללי צה"ל במלחמת יום הכיפורים".

"לא רק למדן היה הרב, ענו גדול היה ומנהגיו מנהגי פשטות. ביתו היה פתוח לכל אדם וסטירה לבבית ממנו הייתה משמעותית יותר, הרבה יותר מחיבוקים ונשיקות של איש אחר", המשיך הנשיא בהספדו, "אני עצמי זכיתי לא פעם לאותן סטירות לבביות וקיבלתי אותן באהבה ובגאווה".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

ריבלין המשיך ואמר: "ביתו לא היה רק בית ועד לחכמים, אלא בית פתוח לציבור כולו. כשהוא לא מפסיק לרגע מתלמודו וחוזר לאותיות הקטנות מיד לאחר שקיבל את הבא אליו בחמימות רבה".

"במיוחד אפיינה אותו מידת הכרת הטוב והעמידה והקפדה על מילתו", המשיך ריבלין וסיפר כי "גם כאשר חש שנאלץ לשנות מדיבורו ביחס אלי אישית, הוא קרא לי באופן אישי והסביר את סיבותיו, תוך שהוא מברך בברכה שזכיתי ואף התקיימה. בפגישותיי עמו הוא היה מזכיר לי תמיד את שורשי כנצר הגאון מוילנא".

"פעמים רבות כשהייתי מגיע עם אלי ישי לביתו, לא היה מפסיק להתפעל ולהביע את התפעלותו מגאונותו וגדלותו של הגאון מוילנא ומתלמידיו, וזאת למרות שהוא עצמו חשב שהאשכנזים שהגיעו לירושלים, בני משפחתי, היו מחויבים לשנות את מנהגיהם ולנהוג כהוראת בית יוסף ולא כהוראת הגאון מוילנא", הוסיף הנשיא.

ריבלין סיים את דבריו ואמר כי "ימים אלה, ימי סליחות ורחמים, מי ייתן ונלמד מקצת מדרכיו ונתייחס בחיבה וברחמים כלפי כל אדם שנברא בצלם".

האזינו לדבריו של נשיא המדינה רובי ריבלין באדיבות רדיו "קול ברמה"