אאא

מועד הבחירות לרבנות ירושלים נדמה היה כי ממשמש ובא, אלא ממכתבים שנשלחו אתמול (ראשון) על-ידי עו"ד רענן בר זוהר ועל ידי בית הכנסת הגדול באמצעות עו"ד אייל נון ואשר העתק מהם הגיע לידי 'כיכר השבת' עולה כי ההליך עודנו רחוק מסיום.

במכתבו של בר זוהר אשר העתקו נשלח למבקר המדינה, חושף עוה"ד כי קיימת התחייבות מפורשת של יו"ר הוועדה למבקר המדינה לפיה "לא יערך כל מחטף לפני בירורים נוספים ככל שיתבקשו". משמעות הדבר היא כי על פי התחייבות יו"ר הועדה הרב ניסים בן שמעון לא ניתן לסיים את הליך בחירת רבני העיר ירושלים כל עוד קיימות טענות שלא באו על פתרונן או לא נדונו.

במכתבו מוסיף עו"ד בר זוהר וחושף שורה ארוכה של ליקויים ואף מקרים בהם הוצגו לכאורה לוועדה נתונים שגויים כך שתתקבל החלטה מסוג מסוים התואמת את כוונותיהם של חלק מחברי הועדה המעוניינים בבחירתו של רב מזרם מסוים, החלטות שהתקבלו תוך התעלמות מקריטריונים אשר נקבעו על ידי משרד המשפטים.

עוד חושף עו"ד בר זוהר ומפרט עתירות רבות שכלל לא נבדקו על ידי הועדה דוגמת בתי הכנסת בשכונות גבעה הצרפתית, רמת שלמה, ובקעה ובניגוד למה שפורסם כי כביכול נדונו כל עתירות בתי הכנסת כעת מתברר כי היה בוועדה מי שהתחמק מדיון בטענות קשות.

במכתב נוסף, כותב עוה"ד אייל נון המייצג את בית הכנסת הגדול כי עולה חשש חריף שפסילת בית הכנסת נובעת משיקולים לא ענייניים ומעלה טענה חריפה כי מטרת הפסילה הוא החשש האמיתי מאופן הצבעתו של בית הכנסת, עו"ד נון רמז במכתבו כי בית הכנסת לא יהסס לפנות לבג"ץ לשם תיקון המצב.

בהתאם לכך, דורשים עורכי הדין כי לא ייחתם הפרוטוקול מישיבת הועדה האחרונה בטרם יתקיים דיון נוסף ענייני וממצה אשר ייתן מענה לכלל טענות בתי הכנסת שלא יוצגו.

יצוין, כי בעבר נרשמה התערבות מצד משרד מבקר המדינה בנושא רבנות ירושלים אז דרש המבקר מוועדת הבחירות שלא לסיים את ההליך בטרם יתבררו העתירות.

כזכור, לפני כשבועיים נחשף ברדיו 'קול ברמה' כי מרן הרב עובדיה יוסף קרא לשר מרגי וביקש ממנו לעכב את התקדמות הבחירות עד להודעה חדשה, כעת נראה כי אין צורך בעיכוב יזום וכי הבעיות המשפטיות הרבות לבדם הם שימנעו את המשך ההליך במתכונתו הנוכחית.

גורמים המקורבים לוועדה אומרים ל'כיכר השבת' כי לנוכח העתירות החדשות והישנות ולנוכח התחייבותו של יו"ר הועדה למבקר המדינה נראה כי לא יהיה מנוס מכינוס נוסף של הועדה בהתאם לדרישתם של בתי הכנסת, על מנת לתקן את הפגמים.