אאא

הסכסוך הנמשך בישיבת פוניבז', הוליד לא אחת מקרי אלימות קשים, וגלי מעצרים של המשטרה. השבת, לראשונה ישהו שני בחורים מהישיבה בתא המעצר.

שני הבחורים, ח.פ. וא.ב. מישיבתו של הגר"ש מרקוביץ, זומנו ביום חמישי לחקירה, ואמש בית משפט השלום בתל-אביב האריך את מעצרם עד ליום ראשון.

הבחורים נחקרו במשך שעות בחשד למעורבות בחלק מן האירועים האחרונים בישיבה, כאשר באחד מהם פרצו מספר בחורים בליל שבת לביתו של הרב לייב'ל כהנמן, זרעו הרס ותקפו את אשתו.

שני הבחורים לא שוהים יחד במעצר, אלא שיכנו כל אחד בתא נפרד עם עצורים נוספים, כנראה כשיטה שמטרתה לשבור את רוחם ולגרום להם להודות במעשים המיוחסים להם.

בהחלטה להאריך את מעצרם, נכתב כי שני הבחורים חשודים בביצוע עבירות של הסגת גבול, איומים, גרימת נזק והטרדות. "כותרות העבירות אינן מלמדות על חומרת המעשה המיוחס לחשודים, אשר על-פי החשד התפרצו לביתו של הרב כה(נ)מן, וביצעו בתוך הדירה שורה של עבירות קשות כנגד אשת הרב וכנגד הרכוש בדירה", נכתב בפרוטקול ביהמ"ש.

בא-כוחם של שני הבחורים, טען בפני בית המשפט כי קיים "סכסוך דמים" בקשר לשליטה בישיבת פוניבז', וכי המעשים המיוחסים לחשודים אלו תלונות שווא על רקע אותו סכסוך.

"עיינתי בתיק החקירה", כותבת השופטת הדסה נאור בהחלטה, "מצאתי כי בידי המשטרה ראיות המעלות חשד סביר לפיו החשודים היו מעורבים בביצוע העבירה. עיינתי גם בפעולות החקירה המבוקשות ומצאתי כי אלה לא תוכלנה להתבצע, אלא אם כן ישהו החשודים במעצר".

השופטת הורתה למשטרה לבדוק את טעונת האליבי שהציגו הבחורים, למרות שיא נסתרת בראיות אחרות המצויות בתיק. עם זאת, היא כותבת כי "קמות מספר עילות מעצר המצדיקות המשך שהייתם של החשודים במעצר, האחד עילת מעצר של מסוכנות הנובעת מאופי המעשים, השנייה צורכי חקירה דורשים הישארותם של החשודים במעצר".

בסופו של דבר, החליטה השופטת להאריך את מעצרם בשלושה ימים - רק עד יום ראשון, ולא כפי שביקשה המשטרה להאריך בחמישה ימים. עם זאת, כאמור, זאת הפעם הראשונה בה בחורים מישיבת פוניבז' שהו בשבת בתא המעצר על רקע הסכסוך בישיבה.