ישיבת פוניבז'
ישיבת פוניבז' (צילום: פלאש 90)

הסאגה המשפטית בגבעת הישיבה ממשיכה: לפני כחודש הכריעה שופטת בית משפט המחוזי בתל-אביב יהודית שבח לדחות את בקשתם של פרקליטי הרב אליעזר כהנמן נשיא הישיבה (פלג "השונאים") שדרש להעביר מתפקידו את "הבורר" הרב חיים גדליה צימבליסט בטענה כי פעל שלא כהוגן ובחשד ששיתף פעולה עם הצד השני בחשאי.

השופטת קבעה בפסיקתה כי הראיות שהוצגו אינן מספיקות להוכחת הקשר בין הבורר הרב צימבליסט לראש הישיבה הרב שמואל מרקוביץ (פלג "המחבלים") ולפיכך הוא ימשיך בתפקידו.

לפני כשבועיים, החליטו עורכי דינו של הרב כהנמן להגיש ערעור על הפסיקה ובימים האחרונים הוגש הערעור לבית משפט העליון.

על פי הדיווח בעיתון 'כלכליסט', נכתב בערעור שהוגש על-ידי עורכי הדין ברקמן וקסלר בלום ושות' כי שני הבוררים (הרבנים הייזלר וצימבליסט - י.כ.) פעלו בניגוד לחובתם הבסיסית לנהוג כלפי בעל דין בנאמנות, באובייקטיביות, בתום לב וביושר באופן כזה שהבוררות מתרוקנת לחלוטין מתוכנה וממהותה - להגיע להכרעה צודקת בסכסוך.

לטענת הרב כהנמן, "אחד הבוררים (הרב צימבליסט) נפגש בחשאי עם עדים במהלך הבוררות ללא נוכחות הצדדים או מי מטעמם וחקר אותם בענייני הסכסוך תוך שהוא מבקש מהם לשמור בסוד את דבר העדויות הללו מאחד הצדדים לבוררות".

עוד נכתב בערעור כי "אותו בורר אף נפגש עם הצד השני לבוררות וקיים עמו התייעצות אצל גורם שלישי בקשר לסכסוך וזאת שלא במסגרת דיוני הבוררות", כשהם מכוונים לפגישה שערך הרב מרקוביץ יחד עם הרב צימבליסט בביתו של מרן פוסק הדור הגרי"ש אלישיב זצ"ל בחול המועד פסח לפני כשנתיים, פגישה שנחשפה ב"כיכר השבת" והמלמדת לטענתו של הרב כהנמן על "קשר אסור" בין השניים כשמנגד טענו עורכי הדין של הצד השני כי מדובר בפגישה מקרית שהתקיימה בכניסה לביתו של מרן זצ"ל.

צפו: כתב "כיכר השבת" מסביר את הסכסוך בישיבה

לאור זאת, מבקש הרב כהנמן שוב להורות על ביטול פסק הדין של בית המשפט המחוזי וטוען כי "מתעורר חשש ממשי להפרת האמון על ידי הבוררים". בנוסף, הוגשה על ידו בקשה להוספת ראיות המוכיחות לדבריו כי "החלטת בית המשפט המחוזי לפני כחודש הושגה ברמייה".

מנגד, מבהירים עו"ד של הרב מרקוביץ בתגובה לעיתון כי "הטענות של הרב כהנמן נדחו בארבעה תהליכים קודמים בבית המשפט". לדבריהם, "ברור שאין בפי הרב כל טענה אמיתית ושמדובר בטענות סרק ממוחזרות".

"מצער שהרב כהנמן משחית את זמנם של בתי המשפט ומסרב לקבל את הכרעותיהם אף שאלה ברורות ונחרצות", מבהירים עו"ד מרדכי בייץ ובועז פייל ממשרד יגאל ארנון ושות' ועו"ד צבי אגמון ואורי שורק ממשרד אגמון ושות'.

לטענתם, "בית משפט המחוזי כבר דחה את ניסיונותיו של הרב כהנמן להגיש את הראיות שכעת מוצגות כ'חדשות'. הניסיונות להכשיל את הבוררות נמשכים גם כעת".