תלמידות סמינר
תלמידות סמינר (צילום אילוסטרציה: פלאש 90)

מנהלי הסמינרים החרדים הופתעו מהודעת משרד החינוך על קיצוץ פתאומי ודרסטי של תקציב תגבור לימודי יהדות בסמינרים.

הקיצוץ לא היה מתוכנן והוא נחת עליהם כרעם ביום בהיר, בפרט לאור העובדה שמשרד החינוך דורש החזר של התקציב מחודש ספטמבר בשנה שעברה.

משמעות הגזירה החמורה של משרד החינוך היא כי הסמינרים החרדיים יאלצו להחזיר מיליוני שקלים למשרד החינוך זאת לאחר שכבר למדו שנה ושילמו למורות המלמדות את שכרן.

בעקבות הקיצוצים הדרסטיים של משרד החינוך התכנסו אמש ראשי מנהלי הסמינרים לישיבת חירום מיוחדת בה הוחלט לבדוק אפשרות לצאת למאבק משפטי כנגד הקיצוצים.

במהלך הישיבה הביעו מנהלי הסמינרים את פליאתם על הודעת המשרד על הקיצוץ בתגבור לימודי היהדות כשהמשרד מבקש החזר של מיליוני שקלים מכיוון שהוחלט כי הגזירה תחול רטרואקטיבית משנה שעברה.

בנוסף, דיווחו מנהלי הסמינרים במפגש כי הממשלה מערימה קשיים בנוגע להעברת חלק מהתקציב שהיה בנוי עד עתה על בסיס ההסכמים הקואליציוניים.

תקציב הסמינרים היה בנוי על 45 אחוז מבסיס התקציב ועוד 45 אחוז מכספים שהועברו על-ידי סיעת 'יהדות התורה' אותם קיבלה בהסכמים הקואליציוניים, וכעת, יהדות התורה לא בקואליציה והממשלה מסרבת לשלם את חלקה בהחזקת הסמינרים.

צפו: בנות הסמינרים מפגינות בכותל (צילום: שלומי כהן)

בשיחה עם "כיכר השבת" הבהירו בכירים באיגוד מנהלי הסמינרים חשש כי הקיצוץ הנרחב יגרום לפיטורי מורות, כאשר הם כבר לא יכולים לפטר את המורות מאחר ואת ההודעה קיבלו ב-1 ביולי, בעוד חוקית ניתן לפטר את המורות רק עד ה-31 במאי.

בנוסף הם מדגישים כי יש כאן פגיעה קשה וחמורה, הן במורות והן בתלמידות, שייאבדו את הזכות לתיגבור לימודי יהדות.

יצויין כי כבר באמצע השנה ביטל משרד החינוך לחלוטין את תקצוב חונכות פר"ח (פרויקט חונכות), כאשר לא שולם להן שכרם אפילו בגין עבודות שכבר בוצעו.

המנהלים הביעו דאגה במהלך הישיבה נוכח הפגיעה בחונכות שמונעים מהן את התקציב המגיע להם וכן על הפגיעה בהורים שהתשלומים הללו, שכעת קוצצו במפתיע, סייעו להם לכסות את הוצאות לימודי בנותיהן.

המנהלים הוסיפו והדגישו את הפגיעה החמורה במורות שחרב הפיטורין והקיצוצים מאיימת עליהן וכן את הפגיעה הקשה בסמינרים, שספק אם יוכלו להחזיק את המוסדות ולקיים את הלימודים כסידרן.

בתום הישיבה הוחלט כי הנהלת האיגוד תשב עם יועציה המשפטיים ותבחן האם ההוראות והקיצוצים ובמיוחד הקיצוצים הרטרואקטיביים והנוגעים להסכמים עתידיים שנכרתו על פי חוק עד כה, עומדים במבחן החוקיות.

במקביל שיגרו מכתב לראש הממשלה, בנימין נתניהו, וביקשו להיפגש עמו כדי להעלות בפניו את הסכנה הממשית להרס הסמינרים.