אאא

הסקר הימי הראשון מסוגו בישראל, שכמותו לא נערך זה יותר משישים שנה, יצא בבוקר (יום ראשון) לדרך.

היום הפליגה מנמל חיפה ספינה ועליה משלחת מחקר ראשונה מסוגה: 12 מדענים בכירים מישראל, בראשות ד"ר רותי יהל, אקולוגית ימית של רשות הטבע והגנים, יצאו לביצוע הסקר הימי הראשון מסוגו במימיה הטריטוריאליים של ישראל.

המטרה: מיפוי קרקעית הים על מנת לקדם הכרזה על שמורות טבע ימיות בישראל בשנים הקרובות. האמצעים: ספינת מחקר מהמתקדמות בעולם ועל גביה רובוט תת ימי, שמסוגל לצלם ולאסוף נתונים עד עומק של 6 ק"מ מתחת לפני המים. זו הפעם הראשונה שציוד מתקדם מסוג זה משמש בארץ למטרות של שמירת טבע. רשות הטבע והגנים תשקיע בביצוע הסקר כ-150 אלף ₪, כאשר בשלב הראשון הוא יתקיים באזור חוף הכרמל.

מדענים רבים מישראל הוזמנו להשתתף בביצוע הסקר הראשון מסוגו והביעו בו עניין רב. למרות ההתראה הקצרה התגבש צוות חד פעמי של מיטב המדענים בתחום האקולוגיה הימית.

אלי אמיתי, מנכ"ל רשות הטבע והגנים הוציא היום את המשלחת לדרכה, ואמר: "ישראל התברכה בים ובחוף ים. זו ברכה לכלכלה, לתיירות ולתרבות הנופש של הישראלים ואי אפשר לדמיין את ישראל ללא קו החוף שלה. אך לצד הברכה מגיעה אחריות כבדה להגן על האקולוגיה ועל הטבע שבים ובחופו".

החברה המפעילה את ספינת המחקר היא קפריסאית המתמחה בעבודות הנדסה ימיות, וסקרים ימיים ייחודיים ומורכבים. ספינותיה השתתפו בעבר גם בחיפושים אחר הצוללת דקר ובצילום תלת מימדי של הטיטאניק, ורק לאחרונה שבה מעבודות איתור מטוס שהתרסק באזור תימן.