אאא

הקרב על הבמבה. את רחובות ירושלים יכסו הלילה מודעות ענק, הקוראות לציבור שלא לרכוש מוצרים שעל גבם מתנוססים "תמונות וכיתובים בלתי חינוכיים, אע"פ שהם מותרים לאכילה, ואפילו שיש עליהם הכשר של העדה החרדית".

המאבק הפעם, למי שלא יודע, מכוון כנגד 'במבה נוגט' של חברת 'אוסם'. העילה: הכיתוב "מהדורה מיוחדת לרגל 60 שנה למדינת ישראל" המופיע מעל גבי העטיפה של הבמבה, הינו "תוכן לא חינוכי" על פי כללי ה'עדה החרדית', זו הרואה בעצם הקמתה של המדינה הציונית "חטא חמור".

הפרד ומשול

אלא שבעוד שברחובות מתנוססות המודעות מטעם העדה החרדית הקוראות שלא לרכוש את הבמבה, הרי שעל גבי העטיפה, מתנוסס דווקא למרבה הפלא - אישור אחר - סותר: חותמת העדה החרדית, זו המאשרת כי המוצר ניתן לצריכה ללא כל חשש.

מדיווחים שהגיעו לידי כיכר השבת עולה, כי מדובר במאבק בין הנהלת העדה החרדית, לבין וועד הכשרות שלה עצמה, זו הרואה עצמה מסתבר, כאוטונומיה נפרדת, כזו המתנהלת ללא קשר להתנהלותה הכללית של 'העדה החרדית'.

מסתבר כי מדובר בהמשך לדברים שפורסמו אמש ב'כיכר השבת' לראשונה, על ידי הרב יצחק גולדנקנופ, בהם האשים מזכיר ועדת השבת את עסקני 'העדה החרדית' על שאינם מסירים את ההכשר משפע שוק ונלחמים במסירות נפש רק עבור סגירת החניון, היכן שחילול השבת הינו מינימאלי ביותר. "הכל אצלם זה כסף ואינטרסים" אמר גולדנקנופ, כשהוא רומז על הכסף אותו מרוויח וועד הכשרות. הדברים מסתבר עשו את הרושם הדרוש, ובהנהלת ה'עדה' החליטו להילחם גם בבני חסותם הכשרותית.

המודעות המופצות בירושלים, הערב

הסערה שקמה בעקבות הדברים, גרמה מתברר לזעזוע פנימי, כאשר מתוך העדה החרדית עצמה, בקעה הדרישה, להחיל את הכללים הנהוגים בעדה החרדית, גם על ועד הכשרות שלה, זה הרואה עצמו כגוף נפרד לחלוטין, ומקבל החלטות ללא קשר למוסדות העדה החרדית

ומה אומרים על כך בעדה החרדית עצמה? גורם בכיר בוועד הכשרות עימו שוחחנו הערב, אישר לנו כי אכן כוונת המודעה מיועדת כנגד 'במבה נוגט' של אוסם, וקרא לציבור שלא לרכוש את 'במבה נוגט' של אוסם, עליהם מופיע הכיתוב "מהדורה מיוחדת לרגל 60 שנה למדינת ישראל" - למרות ההכשר שעל גבי האריזה.

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

יחד עם זאת הוא הכחיש לחלוטין כי מדובר במחלוקת בין העדה החרדית לבין ועד הכשרות שלה עצמה. "מדובר בעניין שוועד הכשרות יזם, על רקע חלוקת האריזות הללו באזורים החרדים, בניגוד לסיכום עם חברת אוסם".

ולמה לא הורדתם את ההכשר? "אנו מתחשבים בכך שאוסם הדפיסו את האריזות בתום לב, ואיננו מעוניינים לגרום להם נזקים במיליוני שקלים. ביקשנו מהם לא לחלק את האריזה הזו באזורים החרדיים, ומאחר והם לא עמדו בסיכום הזה כמה פעמים, יצאנו בקריאה לציבור שלא לרכוש מוצרים עם כיתובים לא חינוכיים". זה אגב גם ההסבר מבחינתם, מדוע רק כעת הם נזכרו בעטיפה הזו, שיצאה לפני זמן רב, ולרגל חגיגות השישים למדינה הציונית.

גם את טענותיו של גולדקנופ, שנאמרו אמש בחריפות רבה כאן ב'כיכר השבת', כי העדה מונעת מאינטרסים ולכן לא הסירה את ההכשר מ'שפע שוק' למרות חילולי השבת "החמורים בהרבה מהחניון" , הוא דוחה בתוקף: "אין לנו שום הכשר לשפע שוק. אנו בסך הכל נותנים כשרות לספק שמוכר להם ירקות. כך שלנו אין שום הכשר ישיר עליהם".

בכל אופן יאמר לשבחם של אנשי 'העדה', כי המדובר כאן בצעד אמיץ, כאשר גם הנזק העתידי העשוי להיווצר כתוצאה מן המהלך הדרמטי של מלחמה בחברת 'אוסם', זו הנחשבת לאחת מן החברות הגדולות שבתיק הלקוחות של מערכת הכשרות של 'העדה', אינו עוצר אותם מן המאבק האידיאולוגי, כפי שהם רואים אותו.