הרבנים הראשיים (צילום: פלאש 90)
אאא

הרב יעקב סבג, בכיר ברבנות הראשית, מתייחס הערב לראשונה לבדיקה שמנהלת הרבנות אחר מערכת הכשרות "העדה החרדית", כפי שנחשף ב"כיכר השבת".

בראיון למהדורה המרכזית של רדיו "קול חי", עם מרדכי לביא, אמר הרב סבג: "יש בעיות של ממש בכשרות העדה החרדית. גוף כשרות שאין בה תקלה ברמה כזו או אחרת, הוא משקר אותך. כולנו יודעים שישנם תקלות.

"איש לא בא להטיל דופי בגוף כזה או אחר", מבהיר הרב סבג, "אבל שמענו אנשים כאלה ואחרים שקשורים לתחום הזה, ישבו וסיפרו לנו דברים. כרבנות מוסמכת, שחייבת לטפל בכל נושא שמגיע אליה - ביקשנו התייחסות מהם ותשובה אין".

גם פרשת הבשר שטלטלה את "העדה החרדית", הגיעה לשולחנה של הרבנות הראשית. הרב סבג הולך בין הטיפות כשהוא נדרש להתייחס לפרשת הבשר. הוא מדבר ברמז, אבל האזנה לדברים הללו מעוררת חלחלה של ממש.

"נאסור שימוש במוצרים של העדה החרדית"

לדבריו, "אני מקווה שהבשר הזה הוא של הרבנות. פנו אלינו אנשים שהיו מודעים לדברים האלה שנפרסם שצריך להכשיר כלים. אמרנו, בשלב הזה לא נלך על זה עד שנקבל תשובות. ובינתיים - אנחנו מחכים לגשם, וגם לתשובה".

ובשלב הזה, הרב סבג מטיל פצצה של ממש: "אם העדה החרדית לא תשיב תשובה, הם צריכים להבהיר לנו את זה. אני מקווה שתהיה התייחסות. אם הנושא לא יוסדר מיידית - הרבנות הראשית תוציא הנחייה לכל הרבנויות בארץ, לאסור שימוש במוצרים של העדה החרדית".

האם ברבנות הראשית שוקלים את האישור למתן כשרות ל"העדה החרדית"? "במידה והנושא לא יוסדר, זה בהחלט אפשרי".

גורם בכיר ב"העדה החרדית" הגיב הערב לדברי הרב סבג: "ברור לכל אחד שמדובר בהאשמות בגלל העצרת נגד הפסיקה בעניין הגיורים. המוניטין של העדה החרדית לא ייפגע על-ידי מחזור של טענות שהועלו לפני כחודש, והתברר שאין ממש בטענות. העדה החרדית הינה גוף הכשרות היחיד המאפשר לכל אחד להיות נוכח בתהליך השחיטה, ולראות את כל התהליך וההידורים".